Slow life: na czym polega ten styl życia? Zasady slow life

2019-01-22 9:11

Slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jak sama angielska nazwa wskazuje, slow life oznacza życie w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny w korporacji i niezdrowego jedzenia dostępnego w dużych sklepach. Jak slow life wygląda na co dzień i jak żyć zgodnie z zasadami tej idei?

Slow life: na czym polega ten styl życia? Zasady slow life
Autor: thinkstockphotos.com Osoba żyjąca w duchu slow life zwraca dużą uwagę na jedzenie, ubrania, kosmetyki, które wybiera dla siebie i rodziny.

Spis treści

  1. Slow life: jak powstała ta filozofia?
  2. Slow life: na czym polega?
  3. Slow food
  4. Slow fashion
  5. Slow cosmetics
  6. Slow business
  7. Slow parenting
  8. Slow travel
  9. Slow life: krytyka

Slow life: jak powstała ta filozofia?

Slow life to idea, która ma swoje początki… w bojkocie restauracji McDonald’s. W 1986 roku w Rzymie włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini stanowczo zaprotestował przeciwko dominacji słynnej sieciówki i temu, że serwuje szybkie i nie zawsze najzdrowsze jedzenie typu fast food.

O proteście Włocha stało się głośno, a restauratorzy w odpowiedzi na fast food zaczęli mówić o slow food i takie właśnie dania gotować. Slow food oznacza świeże, naturalne składniki, żadnych półproduktów i mrożonek, czasochłonne przygotowywanie posiłku zamiast kilkuminutowego odmrażania czy smażenia.

Dzisiaj slow life to nie tylko slow food, ale i slow fashion, slow travel, slow parenting, a nawet slow cosmetics czy slow business. Pojęcie "slow life" jest więc bez wątpienia coraz popularniejsze, jednak w Polsce jeszcze zdecydowanie nie powszechne. Jak wynika z raportu Naturativ "Slow life w Polsce 2018"1, samo pojęcie „slow life” rozpoznaje 27% badanych (grupa, która wzięła udział w badaniu to 1917 osób), a 26% z nich, według deklaracji, zwraca uwagę na to, czy kupowana żywność jest ekologiczna, a 25% respondentów kupuje kosmetyki naturalne, również stanowiące część filozofii slow life.

Slow life: na czym polega?

Na pytanie, czym konkretnie "slow life" jest, ankietowani odpowiadali, że w filozofii tej chodzi o życie "tu i teraz", "porozumienie i wspólny język z bliskimi", "życie w spokoju i bez pośpiechu", "równowagę między życiem prywatnym a zawodowym". Tak rzeczywiście jest – poznaj najważniejsze zasady filozofii życia w rytmie slow!

Slow life: zasady

1. Wyznacz sobie cele

Innymi słowy, chodzi o nauczenie się nieprzywiązywania wagi do nieważnych spraw i tracenia czasu na błahostki. Osoby żyjące w duchu slow life zamiast spędzania kilku godzin przed telewizorem czy z nosem w komórce, wykorzystują dany im czas na osiągnięcie ważnego dla siebie celu. Nie marnotrawią sił.

2. Zadbaj o relacje z najbliższymi

Teoretycznie osoba wyznająca idee slow life przykłada bardzo dużą wagę do równowagi między swoim życiem prywatnym a zawodowym. Nie sjest pracownikiem korporacji, żyjącym 24 h na dobę sprawami firmy. Jeśli prowadzi swój biznes, a nierzadko tak się zdarza, to chęć pracy wynika u niej z pasji, podążania ze wyżej wspomnianym celem.

3. Dbaj o siebie

W slow life ważne są nie tylko relacje z innymi ludźmi, ale też życie w zgodzie z samym sobą. Co to górnolotne stwierdzenie oznacza? Że warto nie tylko znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie, choćby miało to być nawet pół godziny, ale i nauczyć się być asertywnym – dbać o swój psychiczny komfort.

4. Wprowadź porządek w swojej kuchni, szafie i kosmetyczce

Czyli zrezygnuj z gotowych produktów, kupuj świeże składniki i samodzielnie je przyrządzaj. Jak wynika z wcześniej wspomnianego badania Naturativ, tylko 18% Polaków gotuje w domu codziennie, więc slow food i slow cooking najwyraźniej jeszcze nad Wisłą się nie zadomowiły. Lepiej wygląda sytuacja z naturalnymi kosmetykami, które są coraz popularniejsze, za to niszowym zjawiskiem jest jeszcze jak na razie w Polsce slow fashion.

5. Kontroluj przypływające do ciebie informacje

Oczywiście na niektóre nie masz wpływu – usłyszysz o nich przypadkiem w drodze do pracy czy podczas przeglądania internetu. Jednak to, co czytasz czy oglądasz w znakomitej większości przypadków zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Slow life mówi, że nie tylko nie musisz być na bieżąco z tym, co akurat dzieje się w Kambodży, ale dla twojego komfortu psychicznego dobre będzie kontrolowanie przepływu wiadomości – możesz skupić się na pozytywnych informacjach, możesz wyłączyć komputer, jeśli wiesz, że nie robisz nic konstruktywnego i tylko tracisz czas.

Czytaj też:

Jak się zrelaksować w 10 minut?

Muzykoterapia: dźwięki, które leczą

Trening autogenny Schultza [mp3]

6. Żyj blisko natury

Z komputerem i innymi sprzętami elektronicznymi związana jest też kolejna zasada slow life – żyj w zgodzie z naturą i blisko natury. Nie otaczaj się niepotrzebnymi przedmiotami, zamiast w hałasie i ciągłym pędzie, przebywaj w ciszy, blisko przyrody. Możesz nawet zacząć uprawiać w swoim ogródku rośliny, które później wykorzystasz do gotowania. Jeśli nie masz ogródka, warto choćby postawić na parapecie czy w kuchni bazylię, miętę czy melisę.

Slow life to także rezygnacja z plastikowych słomek, zamiana butelek plastikowych na szklane, a jednorazowych reklamówek na torby wielokrotnego użytku.

7. Nie gromadź rzeczy

Podobno gdyby osoby żyjące w cywilizacji zachodniej nagle przestały kupować ubrania i zaczęły się nimi wymieniać, przez długi czas nikomu nic by nie zabrakło. Upodobanie do zakupów i nowości jednak zwycięża, stąd ciągła produkcja nowych towarów. Slow life oznacza natomiast minimalizm i korzystanie z tego, z tego, co już się ma (w przypadku ubrań czy przedmiotów codziennego użytku), a w przypadku jedzenia – marnowanie jak najmniejszej jego ilości, ponowne wykorzystywanie resztek.

8. Doceniaj teraźniejszość

Slow life nie polega na rozpamiętywaniu przeszłości, pogrążaniu się w stawianiu sobie wyrzutów, że coś można było zrobić inaczej, przeżywaniu ciągłego żalu. Oczywiście warto ze swoich decyzji wyciągać wnioski, ale te popełniane wcześniej błędy mają stanowić motywację do kolejnego działania, naukę na przyszłość: czego unikać, a co można zrobić inaczej. Slow life to także brak strachu przed przyszłością – świadomość ulotności chwil i życia przy jednoczesnej z niego radości, bez niepotrzebnych (hipotetycznych) trosk.

9. Zaufaj swoim emocjom

I uzewnętrzniaj je – najgorsze, co można zrobić, to trzymać je w sobie. Zwłaszcza, jeśli są negatywne. Później taki samoograniczający się człowiek wybucha nie wiadomo kiedy i nie wiadomo dlaczego, bo dłużej już w tym emocjonalnym zamknięciu nie może wytrzymać.

10. Zachowaj dziecięcą ciekawość

Slow life to także kreatywność, ciekawość świata, chęć do podróżowania, poznawania nowych ludzi i miejsc. Slow life, choć oznacza życie powoli, jest przeciwstawne do życia w miejscu – człowiek żyjący zgodnie z ideą slow life cały czas się rozwija.

Slow food

Jednym z elementów slow life jest wspomniany wyżej slow food, który oznacza (w ramach możliwości oczywiście) unikanie jedzenia w przydrożnych barach, odgrzewania gotowych dań w mikrofalówce. Slow food to korzystanie z produktów nisko przetworzonych, nie jest zalecane ich miksowanie, smażenie, poddawanie działaniu wysokiego ciśnienia. Za to wędzi się, dusi, marynuje, wyciska. W slow food nie wykorzystuje się sztucznych aromatów, konserwantów, barwników, polepszaczy.

Slow fashion

Slow fashion oznacza dobre zorganizowanie swojej szafy: zostawienie w niej tylko tych rzeczy, które rzeczywiście są noszone, postawienie na ubrania lepszej jakości, czasem droższe niż te dostępne w większości sklepów, koniecznie wyprodukowane w ‘ludzkich” warunkach, a nie przez współczesnych niewolników w krajach azjatyckich.

Slow fashion to także zaopatrywanie się w ubrania w lumpeksach, sklepach z odzieżą vintage, wymienianie ubraniami z bliskimi osobami, zamiast kupowania nowych. Niektórzy zupełnie zaprzestają zakupów w tzw. sieciówkach.

Slow cosmetics

Zasady wyglądają podobnie jak w przypadku slow food i slow fashion: wskazane są tylko kosmetyki, które zawierają naturalne składniki (i najlepiej świadczące o tym certyfikaty), nie były testowane na zwierzętach. Skład slow kosmetyków ma być starannie dobrany – wybierane są surowce o jak najlepszym działaniu, bez zbędnych dodatków.

Slow business

Slow business nie oznacza pracowania w zwolnionym tempie, ale taki podział pracy, w którym każdy ma zapewnione jak najlepsze warunki rozwoju, może współuczestniczyć w tworzeniu marki bez strachu przed szefem czy kolegami i koleżankami. W firmach działających na zasadzie slow business często znajdują się specjalne pokoje do relaksacji, wyznaczone dni, w których pracownicy mniej czasu poświęcają odbieraniu telefonów czy maili, a częściej uczestniczą w szkoleniach. Osoby żyjące zgodnie z ideą slow life często prowadzą swój własny slow business, np. produkują własne naturalne kosmetyki, żywność.

Slow parenting

Slow parenting to wychowywanie dziecka bez presji – pociecha rodziców żyjących zgodnie z tą ideą na pewno nie będzie brała udziału w 10 dodatkowych zajęciach, na które nie ma ochoty, będzie mogła sobie w ciągu dnia poleniuchować, pobawić się. Slow parenting nie oznacza jednak zgadzania się na wszystkie zachcianki dziecka i niestawiania mu wymagań – to jak najbardziej wspieranie jego kreatywności i pracowitości, ale w tym kierunku, w którym ma ono największe zdolności, w którym chce podążać.

Slow travel

Slow travel nie jest dla turystów, a dla podróżników. Polega na samodzielnym odwiedzaniu konkretnych miejsc, ich świadomym zwiedzaniu we własnym tempie. Osoba podróżująca w duchu slow travel nie korzysta z usług biur podróży, nie bierze udziału w wycieczkach objazdowych, podczas których czas zwiedzania konkretnych miejsc jest ograniczony.

Ważne

Slow life: krytyka

Slow life w teorii brzmi dobrze, jednak idea ta wydaje się najbardziej odpowiadać dobrze sytuowanym osobom z wielkich miast. Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu "Slow life w Polsce 2018", Polacy przy zakupie ubrań czy żywności cały czas kierują się głównie ceną.

Nawet jeśli chcieliby móc sobie pozwolić na zakup wyłącznie eko produktów i ubrań z naturalnych tkanin, po prostu ich na to nie stać. Podobnie rzecz ma się ze slow podróżowaniem po krajach na całym świecie, możliwości zmiany pracy na inną – powolniejszą, ale lepiej płatną czy wychowywaniem dzieci w jak największym wymiarze godzin, gdy nie zawsze tych godzin wystarcza. Slow life zdaje się więc łatwiejszym rozwiązaniem dla osób wykształconych, dobrze sytuowanych.

Idea slow life głosi jednak, że każdy może tą drogą podążać. Dążenie do swoich celów, jedzenie zdrowych produktów (nie trzeba dać się zwariować i kupować te na miarę swoich finansowych możliwości), skupienie na tym, co najważniejsze: własny rozwój, czas spędzony z ludźmi, których się kocha - to rozwiązanie zadziała dobroczynnie na każdego i każdy może je wypróbować w swoim życiu.

Źródła:

1. https://www.naturativ.pl/raportslow/