SKRĘT JĄDRA - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

2016-02-01 10:13

Skręt jądra to poważny stan, który może doprowadzić do utraty jądra. W związku z tym w przypadku podejrzenia skręcenia jądra należy jak najszybszej zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy skrętu jądra? Na czym polega leczenie? Jakie są powikłania?

SKRĘT JĄDRA - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com SKRĘT JĄDRA - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Skręt jądra - przyczyny
  2. Skręt jądra - objawy
  3. Skręt jądra - diagnostyka
  4. Skręt jądra - leczenie
Gadaj Zdrów: "Mężczyźni przychodzili w perukach z powodu wstydu"

Do skrętu jądra najczęściej dochodzi u chłopców między 10. a 18. rokiem życia.

Skręt jądra to tak naprawdę ostre skręcenie powrózka nasiennego (tworu podwieszającego jądro w mosznie) z obrotem jądra wokół osi. Na powrózek nasienny składają się: przechodzący od jądra do jamy brzusznej nasieniowód, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy i włókna mięśniowe. W przypadku skręcenia powrózka nasiennego i jądra dochodzi do ich niedokrwienia, a dalej do martwicy. Jeśli na czas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, skręt jądra może się skończyć jego utratą.

Skręt jądra - przyczyny

Przyczyny skrętu jądra to najczęściej nadmierna długość powrózka nasiennego i nadmierna ruchomość jądra. Czynnikiem doprowadzającym do skrętu jądra jest najczęściej gwałtowny ruch. Do skrętu jądra często dochodzi w trakcie uprawiania sportu.

Czynnikami ryzyka są też guz jądra, torbiel najądrza czy urazy jądra.

Skręt jądra najczęściej dotyczy nastoletnich chłopców, choć może się pojawić także u mężczyzn. Znane są również przypadki skrętu jądra u noworodka.

Skręt jądra - objawy

  • jednostronny, nagły, bardzo silny ból jądra, który może promieniować do pachwiny i podbrzusza. Co charakterystyczne, nasila się podczas podnoszenia jądra. Ból najczęściej jest poprzedzony wysiłkiem fizycznym, jednak może się pojawić także w czasie snu
  • szybko powiększający się obrzęk moszny
  • zaczerwienie moszny
  • nudności i wymioty
  • gorączka

    Skręt jądra składa się na tzw. zespół ostrej moszny, czyli zespół objawów, takich jak silny, często gwałtowny ból i obrzęk moszny lub elementów w niej zawartych. Jego przyczyną - poza skrętem jądra - mogą być także m.in. skręt przyczepka jądra lub najądrza, zapalenia najądrza i jądra, uwięźnięcie przepukliny czy uraz jądra.

    Ważne

    Skręt jądra a płodność

    Utrata jednego jądra nie zagraża płodności, jednak dla wielu mężczyzn jego amputacja jest traktowana jako umniejszenie męskości. Warto wiedzieć, że zawsze można zdecydować się na wszczepienie teflonowej protezy jądra.

    Szanse na uratowanie skręconego jądra zależą od czasu trwania jego niedokrwienia.

    Skręt jądra - diagnostyka

    W przypadku podejrzenia skrętu jądra wykonuje się USG i USG dopplerowskie jądra.

    Skręt jądra - leczenie

    W przypadku skręcenia jądra jak najszybciej należy wykonać operację, której celem jest odkręcanie powrózka nasiennego i jądra. Następnie specjalnymi szwami mocuje się jądro do ściany moszny. Ze względu na ryzyko skrętu drugiego jądra, również profilaktyczne mocuje się je do moszny.

    Skręcenie jądra doprowadza do przerwy w krążeniu krwi, w wyniku czego może dojść do niedokrwienia (zawału) jądra i jego martwicy. Wówczas konieczna może być amputacja jądra. W związku z tym najważniejszą rolę ogrywa czas, jaki upływa od skręcenia jądra do udzielenia pomocy. Operacja wykonana przed upływem 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów daje szansę zachowania jądra.