Skóra stóp osób otyłych – 4 najczęstsze problemy

2018-11-16 7:45

Skóra stóp u osób z otyłością jest szczególnie wrażliwa. Nadmierna masa ciała, nieprawidłowy chód, niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane obuwie mogą wywoływać na stopach osób otyłych nawracające zmiany skórne np. odciski, modzele i grzybicę. Podpowiadamy co najczęściej dolega skórze i paznokciom stóp u osób z otyłością, jak zapobiegać tym problemom i kiedy korzystać z porad podologa.

Skóra stóp osób otyłych – 4 najczęstsze problemy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Problem 1. Modzele i odciski
  2. Kiedy udać się do podologa z modzelami i odciskami?
  3. Problem 2. Suche, pękające pięty
  4. Kiedy udać się do podologa z suchymi, pękającymi piętami?
  5. Problem 3. Wrastające paznokcie
  6. Kiedy udać się do podologa z wrastającymi paznokciami?
  7. Problem 4. Grzybica stóp i paznokci
  8. Kiedy udać się do podologa z grzybicą stóp i paznokci?

Problem 1. Modzele i odciski

- To jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych występujących u osób z nadwagą i chorych na otyłość. Odciski to najczęściej małe, wyraźnie odgraniczone zrogowaciałe zmiany z obecnością czopa różowego lub rdzenia wnikającego w głąb naskórka, sprawiające ból o charakterze kłucia lub ucisku. Z kolei modzele to zgrubienia naskórka nieodgraniczone tak wyraźnie od zdrowej skóry, zazwyczaj występują w formie kulistej o żółtym lub żółtobrunatnym zabarwieniu. Sprawiają piekący ból. Zarówno modzele, jak i odciski powstają jako reakcja obronna skóry w wyniku permanentnego ucisku – wyjaśnia Natalia Pietrow, podolog z FootMedica.

Kiedy udać się do podologa z modzelami i odciskami?

Kiedy tylko pojawią się pierwsze takie zmiany. Często samodzielnie staramy się usunąć modzele i odciski, stosując preparaty dostępne bez recepty w aptekach. Niestety, chęć uzyskania natychmiastowego efektu oraz nieodpowiedni dobór metody prowadzi często do wielu powikłań. Najpierw więc udajmy się do podologa, aby fachowo usunął modzele i odciski a potem doradził jakie środki apteczne stosować, aby zmiany nie powróciły.

Czytaj też: ODCISKI - kłopotliwa przypadłość. MODZELE na stopach.

Problem 2. Suche, pękające pięty

- Na pękanie skóry pięt u osób z nadwagą i otyłością ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim – budowa skóry stóp znacznie się różni od tej na innych częściach ciała. Warstwa naskórka jest znacznie grubsza – standardowo wynosi od 0,5 do 2,5 mm, natomiast na stopach aż 4 mm. Poza tym, z powodu grubszej warstwy rogowej, która zwiększa się wraz z wiekiem oraz w wyniku nacisku całego ciężaru ciała, proces rogowacenia jest intensywniejszy – wyjaśnia podolog Natalia Pietrow.

Chociaż w parze stóp znajduje się aż 250 tys. gruczołów potowych, to nie ma ani jednego gruczołu łojowego. Nienatłuszczona skóra staje się więc sucha, twarda, a gdy jest przesuszona to na piętach pojawiają się nawet rozpadliny. Gdy nie są leczone, rozpadliny mogą stać się przyczyną infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Kiedy udać się do podologa z suchymi, pękającymi piętami?

Warto systematyczne odwiedzać gabinet podologa, który podczas specjalistycznego pedicure podologicznego przy pomocy sterylnych narzędzi oczyszcza całe stopy z martwego naskórka, następnie wykonuje masaż, który pobudza ukrwienie oraz aplikuje specjalistyczne preparaty odżywcze i nawilżające. W przypadku popękanych pięt specjalista zakłada na oczyszczone miejsce opatrunek, który ma za zadanie zmiękczyć skórę i odciążyć piętę podczas chodzenia.

Jak pielęgnować stopy przy suchych, pękających piętach?
  • Codziennie nakładaj na stopy krem o odpowiednim składzie. Powinien znaleźć się nim przynajmniej jeden składnik aktywny, taki jak np. aloes, mocznik, masło shea, allantoina czy lanolina. Kojąco wpływają także olejki roślinne, np. z drzewa herbacianego. Pożądanym składnikiem jest także mocznik, który ma za zadanie utrzymywać wilgoć w skórze. Jego najczęściej spotykane stężenie w kosmetykach do stóp to ok. 10%. Wykazuje wtedy silne działania nawilżające, regenerujące i antybakteryjne.
  • Raz w tygodniu wykonuj peeling stóp. Dbaj o systematyczne złuszczanie gromadzącej się zwłaszcza na stopach warstwy rogowej naskórka.
  • Co jakiś czas regeneruj skórę stóp za pomocą specjalnej maski cząsteczkami mikrosrebra. Po nałożeniu kosmetyku stopy owiń folią i zostaw na 15 minut. Maska zawiera olej bawełniany, witaminę E, masło shea oraz lanolinę, dzięki czemu świetnie nawilża i regeneruje naskórek. Właściwości łagodzące zapewnia obecność mikrosrebra oraz panthenolu, zaś zawarty w kosmetyku mocznik jest odpowiedzialny za zmiękczanie skóry.

Problem 3. Wrastające paznokcie

Osobom z otyłością trudniej jest o odpowiednią pielęgnację stóp, dlatego też problem wrastających paznokci jest dość częsty. Na początku ból nie jest wyraźny i przypomina dyskomfort podobny do tego odczuwanego podczas noszenia za ciasnych butów. Jeśli odczuwamy ból przy noszeniu wygodnych butów, warto przyjrzeć się wtedy paznokciom.

- Paznokieć zaczyna rosnąć w niewłaściwym kierunku i skręca ku wałom paznokciowym, podrażniając je. Najbardziej narażony na wrastanie jest paznokieć palucha, ponieważ jego podstawa jest jednym z punktów podparcia stopy podczas chodzenia. Przez to palec ten jest narażony na duże obciążenia i podrażnienia częściami obuwia – wyjaśnia podolog Natalia Pietrow.

Kiedy udać się do podologa z wrastającymi paznokciami?

Im dłużej zwlekamy z pójściem do specjalisty, tym dłużej trwa leczenie. Już podczas pierwszej wizyty podolog nieinwazyjnie uśmierzy ból, stosując odpowiednią metodę terapii:

  • Tamponowanie – ta metoda jest dobra na samym początku wrastania. Pomiędzy wałem paznokciowym a płytką podolog umieszcza opatrunek lub włókninę, które zminimalizują powstałe podrażnienie.
  • Klamra ortonyksyjna – podolog zakłada taką klamrę, która przez kilka miesięcy będzie wyciągać i prostować płytkę. Może być ona plastikowa, silikonowa lub metalowa. Żadna z nich nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Taka kuracja wymaga jednak regularnych wizyt u podologa, by mógł on przesuwać klamrę wraz z postępującą korekcją paznokcia.

- Przy wrastających paznokciach kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja i sposób skracania płytki paznokciowej. Pamiętajmy, aby skracać paznokcie na prosto, bez nadmiernego zaokrąglania brzegów, które jedynie wygładzamy tak, by nie pozostawić ostrych krawędzi – radzi Natalia Pietrow.

Czytaj też: WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Problem 4. Grzybica stóp i paznokci

- Grzybicą może zarazić się każdy, np. po wizycie na basenie lub kąpieli w hotelowej łazience. Ten problem równie często dotyka osoby z nadwagą i otyłością. Najczęściej winna jest nieprawidłowa pielęgnacja i osuszenie stóp. Wilgotne stopy są idealnym środowiskiem dla grzybów, które lubią atakować naskórek i paznokcie. Jeśli skóra łuszczy się, piecze i swędzi, a paznokcie robią się żółtawe i kruche, to sygnał, że mamy do czynienia z grzybicą – tłumaczy ekspertka z FootMedica.

Kiedy udać się do podologa z grzybicą stóp i paznokci?

Najlepiej jak najszybciej umówić wizytę do podologa lub dermatologa. Z reguły na pierwszy rzut oka specjalista jest w stanie rozpoznać tę chorobę, ale żeby stwierdzić dokładnie, który rodzaj grzybów zaatakował paznokcie, zleca badanie mykologiczne. Jest to rodzaj badania laboratoryjnego, podczas którego bada się pobraną wcześniej próbkę pod mikroskopem, a następnie poddaje hodowli. Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że pacjent zmaga się z grzybicą. Zidentyfikowanie rodzaju grzyba pozwala na dobranie odpowiedniej terapii. Rola podologa w walce z grzybicą paznokci to przede wszystkim dokładne oczyszczenie płytki, co znacznie przyspiesza proces leczenia.

Czytaj też: Grzybica stóp - rodzaje i objawy.Grzybica paznokci: objawy, leczenie i profilaktyka

Metody terapii grzybicy stóp i paznokci
  • Gdy grzybica nie jest jeszcze zaawansowana najczęściej zaleca się terapię miejscową. Polega na pokrywaniu zainfekowanych paznokci leczniczymi preparatami w formie lakieru. O odpowiedni produkt najlepiej zapytać dermatologa lub podologa.
  • Na duże i widoczne zmiany grzybicze pomaga także terapia farmakologiczna. Przyjmowanie lekarstw doustnie może jednak trwać nawet kilka miesięcy. Nie jest więc zalecana osobom przyjmującym regularnie inne leki, w obawie o ich wątrobę. Receptę na leki przeciwgrzybicze może wypisać tylko dermatolog.
  • Alternatywą dla maści i leków jest terapia laserowa. Najczęściej używanym urządzeniem do walki z grzybicą jest laser Lunula. Urządzenie emituje dwie wiązki światła, z których jedna działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a druga wpływa na regenerację zniszczonych paznokci, pobudzając procesy immunologiczne organizmu. Taki zabieg jest bezbolesny (laser jest zimny) i może być wykonywany zarówno na stopach, jak i na dłoniach. Zazwyczaj już po czterech wizytach rozpoczyna się proces regeneracji paznokcia, jednak na efekt końcowy należy poczekać do jego pełnego odrośnięcia.

Chorujesz na otyłość II lub III stopnia? Szukasz informacji o operacjach bariatrycznych, czyli chirurgicznym leczeniu otyłości? Zapraszamy do serwisu: OTYŁOŚĆ pod SKALPEL

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Natalia Pietrow - specjalista podolog z FootMedica
Natalia Pietrow – specjalista podolog z "FootMedica".

Ukończyła Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi ze specjalizacją z podologii. Doświadczenie zawodowe zdobyła w gabinecie zajmującym się medycyną estetyczną oraz podologią.