Składniki kosmetyków dla mężczyzn. Jaki krem dla mężczyzny?

2016-04-20 15:36

Skóra mężczyzny ma specjalne potrzeby. Dlatego kremy i balsamy dla mężczyzn zawierają inne składniki aktywne, niż kosmetyki dla kobiet. Sprawdź, jakich składników szukać w dobrych kosmetykach do męskiej pielęgnacji.

Składniki kosmetyków dla mężczyzn. Jaki krem do twarzy dla mężczyzny?
Autor: Thinkstockphotos.com Skóra mężczyzny jest grubsza, bardziej tłusta i odporna na działanie składników aktywnych

Spis treści

  1. Czym męska skóra różni się od skóry kobiecej?
  2. Czy kosmetyki muszą być ,,męskie''?
  3. Czego szukać w kremach do golenia?
  4. Podstawowe składniki kosmetyków dla mężczyzn

Męska skóra także bywa problemowa i kapryśna - twarda, gruba, tłusta i często podrażniona. Tradycyjne mydło z wodą  nie jest lekarstwem na wszystkie problemy i nie zaspokaja wszystkich potrzeb męskiej cery, dlatego panowie coraz częściej sięgają po zestawy męskich kosmetyków. Warto zastanowić się jednak nad tym, czy faktycznie istnieją typowo męskie kosmetyki. Czy krem nawilżający nie jest uniwersalny?

Czym męska skóra różni się od skóry kobiecej?

Męska skóra jest grubsza od kobiecej, lepiej wyposażona we włókna kolagenu i elastyny, dlatego jest lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Z tego powodu na męskiej skórze zmarszczki pojawiają się znacznie później. Skóra mężczyzny ma też więcej gruczołów łojowych, intensywnie produkujących sebum. Z jednej strony jest wiec dobrze chroniona przed niekorzystnym wpływem środowiska, ale z drugiej przysparza dużo problemów w okresie dojrzewania. Mężczyźni znacznie częściej zmagają się z ciężkim trądzikiem i przeważnie pocą się na potęgę.

Jedna trzecia powierzchni twarzy mężczyzny porośnięta jest zarostem, na który składa się od 6 tys. do 25 tys. włosów. Średnio 140 dni życia panowie spędzają na goleniu.

Pomimo z natury dobrej ochrony skóra mężczyzny jest jednak stale narażona na podrażnienia. Codzienne golenie zarostu sprawia, że ostrze maszynki nie tylko narusza warstwę ochronną, ale powoduje też mikrourazy naskórka. W rezultacie skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa, zaczerwieniona i piecze. W dodatku wielu mężczyzn – w imię źle pojętej pielęgnacji – po goleniu przeciera twarz i szyję preparatem zawierającym spirytus, wysuszając i jeszcze bardziej podrażniając skórę.

Czy kosmetyki muszą być ,,męskie''?

Nie jest prawdą, że mężczyźni nie mogą korzystać z kobiecych kosmetyków. Jeśli kremy, balsamy, szampony przeznaczone dla kobiet odpowiadają również mężczyźnie, to powinien ich używać. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny spełniać indywidualne potrzeby i wymagania. Natomiast, jeśli mąż podbiera krem żonie, to powinni mieć dwa opakowania. Mężczyźni i kobiety mają różne flory bakteryjne i lepiej, żeby nie mieszały się podczas użytkowania kosmetyków.

Co prawda mężczyźni są posiadaczami grubej i (przeważnie) tłustej skóry, ale nie powinni oczyszczać twarzy mydłem zasadowym (typowo drogeryjnym). W przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych należy dążyć do zachowania odpowiedniego pH skóry - bardziej kwasowego, nie zasadowego. Mydło zasadowe zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, odziera skórę z warstwy łoju, ale niszczy też barierę ochronną (wodno-lipidową). Co za tym idzie, wysusza i podrażnia delikatną skórę twarzy.

Również tonik (bezalkoholowy) powinien znaleźć się w męskiej kosmetyczce. Kosmetyk oczyszcza skórę i przywraca jej odpowiednie pH. Należy przecierać nim skórę przynajmniej dwa razy dziennie.

Pielęgnacja męskiej skóry może ograniczać się do podstaw. Zadbany mężczyzna powinien stosować kosmetyki przeznaczone do golenia, krem nawilżający, krem do stóp, do dłoni i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Kremy dla mężczyzn mają najczęściej konsystencję lekkiej emulsji, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze lepkiego pokrycia. Jak w przypadku wszystkich kremów i kosmetyków pielęgnacyjnych, również te dla mężczyzn różnią się pomiędzy sobą przeznaczeniem. Należy wybierać kremy i balsamy głęboko nawilżające, jeśli skóra się wysusza i jest wrażliwa. Do cery łojotokowej i trądzikowej nie używać kosmetyków wysuszających, które nasilają wydzielanie łoju. W takich przypadkach korzysta się z preparatów matujących i pochłaniających sebum, a jednoczenie nawilżających skórę.

Warto wiedzieć

Plusy grubej skóry

Męska skóra pozbawiona jest cellulitu. U mężczyzn krzyżujące się włókna tkanki łącznej tworzą gęstą sieć, która zatrzymuje głębiej komórki tłuszczowe. U kobiet włókna te przebiegają luźniej, z tego powodu komórki tłuszczowe znajdują się płycej pod skórą.

Aby uniknąć podrażnień, gól się od razu po przebudzeniu zanim na dobre ruszy krążenie krwi.

Czego szukać w kremach do golenia?

Większość mężczyzn goli się rano, choć niektórzy mają tak silny zarost, że muszą usuwać go też wieczorem. Warto więc postarać się, by ten zabieg był równie skuteczny, co bezpieczny i komfortowy. Dlatego żel lub pianka do golenia powinny zawierać składniki nawilżające i działające kojąco na skórę, np. aloes, witaminę E, masło kakaowe, pantenol.

Po nałożeniu kosmetyku trzeba zawsze chwile odczekać, żeby zdążył on zmiękczyć zarost, wtedy jest mniejsze ryzyko podrażnienia. Natomiast po goleniu najlepiej zastosować bezalkoholowy balsam, mleczko lub krem, które nawilżą skórę, zdezynfekują i złagodzą podrażnienia. Wielu mężczyzn skarży się, że odrastające po zgoleniu włoski wrastają pod skórę, zazwyczaj na szyi. Receptą na wrastanie zarostu jest regularny peeling drobnoziarnistym preparatem. Złuszczanie naskórka pomaga wydobyć włosy spod skóry. Peelingowanie podnosi włosy, co pomaga w dokładnym goleniu.

Podstawowe składniki kosmetyków dla mężczyzn

Dobry męski krem powinien zawierać substancje antyrodnikowe, witaminę C, witaminy np. z grupy B, prowitaminę B5, minerały (miedź i cynk). Pożądane są składniki, które przyspieszają regenerację skóry po goleniu, nawilżają ją i poprawiają koloryt.

W kremie stosowanym rano, po goleniu, powinny być dodatkowo filtry przeciwsłoneczne. Problemem wielu mężczyzn są cienie i worki pod oczami – czasem bywa to dziedziczne, ale częściej jest skutkiem niehigienicznego trybu życia. Dlatego na półce w łazience dobrze, by znalazł się preparat, który się z tym upora, zawierający np. arnikę, świetlik, zieloną kawę, witaminy A i E. Na potrzeby męskiej skóry kosmetyki pod oczy mają lekką formułę, najczęściej fluidów lub beztłuszczowych żeli, dzięki czemu szybko się wchłaniają i skóra może oddychać.

miesięcznik "Zdrowie"