Samobadanie jąder - powinien je robić każdy mężczyzna

2014-11-20 8:08

Tak jak panie regularnie badają sobie piersi, panowie powinni badać jądra. Panowie w każdym wieku. I nie ma się czego wstydzić - dzięki temu możesz wcześniej wykryć wszelkie zmiany i podjąć skuteczne leczenie. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder i dlaczego jest ono takie ważne.

Samobadanie jąder - powinien je robić każdy mężczyzna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Samo badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro badaj osobno.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

    • Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki. Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.
    • Uciśnij delikatnie palcami jądro zdrowe jest miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarza.
  • Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem to najądrza i nasieniowód. Tak po prostu jesteś zbudowany.

Czytaj też: Moszna - budowa, funkcje, choroby

Ważne

Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40. roku życia. Ale wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w stu procentach uleczalny i dlatego nie należy zwlekać. Jedyny skuteczny sposób leczenia to usunięcie jądra i jeśli trzeba okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli jest taka konieczność, leczenie uzupełnia się chemioterapią lub (rzadziej) radioterapią. Usunięcie jednego jądra nie wpływa na życie seksualne, a nawet płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość nasienia. Mężczyzna po operacji może też prowadzić normalne życie seksualne. Jedynym efektem zabiegu jest widoczny brak jądra, ale można go zastąpić protezą.