Sałata rzymska - właściwości zdrowotne i zastosowanie

2019-09-13 14:13

Sałata rzymska to odmiana sałaty znana dzięki sałatce Cezar, której jest składnikiem. Jest łatwo dostępna, można ją kupić w supermarketach, sklepach spożywczych oraz na bazarkach. Sałata rzymska nie tylko nadaje posiłkom wyjątkowego smaku, ale jest też bogata w składniki odżywcze. Sprawdź, jakie właściwości ma sałata rzymska oraz jak wygląda jej uprawa.

Sałata rzymska: właściwości zdrowotne i zastosowanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sałata rzymska - właściwości zdrowotne
  2. Sałata rzymska - wartości odżywcze
  3. Sałata rzymska - uprawa
  4. Sałata rzymska - zastosowanie w kuchni

Sałata rzymska to rodzaj sałaty, która jest szczególnie popularna w Europie Zachodniej, ale dostępna jest też w sprzedaży w Ameryce, Afryce, Azji i Australii. Sałata ta charakteryzuje się ciemnozielonymi, sztywnymi i podłużnymi liśćmi oraz lekko gorzkim smakiem. Jest soczysta i chrupiąca, a jej główki różnią się od główek sałaty masłowej - są bardziej wydłużone, zwarte i cięższe.

Kolebką sałaty rzymskiej jest basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód. Uprawiana była już w starożytności i wykorzystywana do celów kulinarnych oraz leczniczych w celu łagodzenia dolegliwości bólowych.

Sałata rzymska - właściwości zdrowotne

Sałata rzymska cechuje się niską kalorycznością oraz jest źródłem cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Sałata ta to bogactwo beta-karotenu, witaminy K, folianów, witaminy C, witaminy B1 i witaminy B2. Zawiera też znaczną ilość wapnia, żelaza, potasu, miedzi i fosforu. Dodatkowo jest lekkostrawna. Wysoka zawartość witaminy A i C warunkuje właściwości antyoksydacyjne sałaty. Witaminy te biorą udział w zwalczaniu wolnych rodników i zmniejszają stres oksydacyjny, co zapobiega wystąpieniu stanów zapalnych i chorób przewlekłych

Pozytywny wpływ sałaty rzymskiej na układ odpornościowy zapewnia znaczna zawartość witaminy C. Dzięki witaminie A i witaminie C sałata rzymska może również korzystnie wpływać na kondycję skóry: zwiększać jej elastyczność, zmniejszać ilość przebarwień, zmarszczek i plam starczych.

Dzięki dużej zawartości witaminy K, może mieć ona wpływ na poprawę wytrzymałości kości.

Sałata rzymska zawiera znaczne ilości żelaza, które bierze udział w transporcie i magazynowaniu tlenu w organizmie oraz jest wykorzystywane do produkcji krwinek czerwonych. Dzięki temu spożywanie tej sałaty wskazane jest przy anemii. Ponadto spożywanie sałaty rzymskiej, dzięki wysokiej zawartości witaminy K, może okazać się pomocne w zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Sałata dzięki obecności jest beta-karotenu i witaminy C może wpływać ochronnie na narząd wzroku, zapobiegając wystąpieniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Witamina C i beta-karoten zapobiegają również utlenianiu cholesterolu, hamując gromadzenie się go w ścianach naczyń tętniczych, co w rezultacie może prowadzić od zawału serca lub udaru. Dodatkowo obecny w sałacie potas może przyczyniać się do obniżania ciśnienia krwi tym samym zmniejszając ryzyko chorób serca.

Czytaj też: Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Dzięki obecności kwasu foliowego i antyoksydantów, sałata rzymska może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

Znaczna zawartość folianów sprawia, że spożywanie sałaty rzymskiej wskazane jest również dla kobiet w ciąży.

Sałata rzymska - wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100 g sałaty rzymskiej
Wartość kaloryczna 17 kcal
Białko 1,23 g
Tłuszcze 0,30 g
Nasycone kwasy tłuszczowe 0,039 g
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe 0,012 g
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe 0,160 g
Cholesterol 0,0 mg
Węglowodany 3,29 g
Błonnik 2,1 g
Minerały
Fosfor 30,0 mg (4%)
Potas 247,0 mg (7%)
Sód 8,0 mg (0,5%)
Wapń 33,0 mg (3%)
Żelazo 0,97 mg (10%)
Magnez 14,0 mg (4%)
Cynk 0,23 mg (2%)
Miedź 0,048 mg (5%)
Selen 0,4 µg (0,7%)
Witaminy
Witamina B1 0,072 mg (6%)
Witamina B2 0,067 mg (5%)
Niacyna 0,313 mg (2%)
Kwas pantotenowy 0,142 mg (3%)
Witamina B6 0,074 mg (6%)
Foliany 136,0 µg (34%)
Witamina B12 0,0 µg (0%)
Witamina C 4,0 mg (4%)
Witamina A 436,0 µg (48%)
Witamina E 0,13 mg (1%)
Witamina D 0,0 µg (0%)
Witamina K 102,5 µg (158%)

*% dziennego zalecanego spożycia

Wartość odżywcza USDA, % dziennego zalecanego spożycia: Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2017

Sałata rzymska - uprawa

Sałatę rzymską można z powodzeniem uprawiać w ogródku lub w doniczkach w domu. W domu sałata może rosnąć cały rok, jednak najbardziej dorodne uprawy tej sałaty uzyskamy zapewniając jej dobre nasłonecznienie. Warto zadbać także o odpowiednią glebę o pH 6-7 z domieszką kompostu organicznego.

Sałata rzymska - zastosowanie w kuchni

Sałatę rzymską można wykorzystać zarówno w daniach zimnych jak i ciepłych, poddając ją duszeniu, grillowaniu i gotowaniu.

Przed spożyciem sałatę należy oczyścić, usunąć zewnętrzne liście i odciąć dolną, białą część główki sałaty, która zwykle jest bardzo gorzka. Liście należy przepłukać wodą i osuszyć.

Świeże liście sałaty rzymskiej w całości lub porwane świetnie sprawdzą się w sałatkach. Sałata dobrze komponuje się w połączeniu z tuńczykiem, jajkiem, drobiem, fetą, parmezanem, serem pleśniowym, tofu oraz cytrusami, gruszkami, jabłkami, awokado, oliwkami i kaparami. Sałatki można podawać z dodatkiem kaszy bulgur lub pełnoziarnistymi grzankami.

Świeżą sałatę można też wykorzystać do kanapek i hamburgerów. Ponadto liście sałaty mogą być spożywane z sosami i dipami, służąc do ich nabierania.

Sałatę rzymską można też wykorzystać do koktajli owocowo- warzywnych.

Czytaj też: Dieta koktajlowa, czyli jak schudnąć, pijąc warzywne koktajle

Ważne

Sałata rzymska może nieść ryzyko zakażenia bakteriami E.coli i Salmonellą oraz metalami ciężkimi, dlatego należy zwrócić uwagę na pochodzenie sałaty oraz dokładnie ją oczyścić i umyć przed spożyciem.

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.