Rzęsistek pochwowy - objawy zakażenia, leczenie, powikłania

2018-07-05 13:23

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) to pierwotniak, który wywołuje chorobę pasożytniczą narządów płciowych. Rzęsistkiem można się zarazić przede wszystkim poprzez kontakty seksualne z zakażonym partnerem. Nie można też wykluczyć przeniesienia choroby przez wspólne używanie przedmiotów osobistych (ręczniki, bielizna). Jakie są objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym i jak wygląda leczenie?

Rzęsistkowica: choroba pasożytnicza dróg moczowo - płciowych
Autor: Wikimedia Commons Rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis).

Spis treści

  1. Rzęsistek pochwowy - objawy zakażenia
  2. Rzęsistek pochwowy - leczenie
  3. Rzęsistek pochwowy - powikłania

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) to pasożyt, który u kobiet bytuje w pochwie, cewce moczowej, a u mężczyzn także w gruczole krokowym. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim podczas współżycia bez zabezpieczenia z osobą chorą. Ale rzęsistek potrafi też przetrwać kilka godzin np. na ręczniku lub gąbce do mycia. Dobrze się czuje także w publicznych toaletach, na basenach, w saunach.

Rzęsistek pochwowy - objawy zakażenia

Zakażenie rzęsistkiem często rozwija się beż żadnych objawów. U mężczyzn 5 razy częściej choroba przebiega bezobjawowo, mimo że to kobiety częściej na nią cierpią.

Rzęsistek pochwowy daje objawy czasem już po 3–4 dniach od zakażenia - u kobiet mogą się pojawić obfite, pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Zwykle też występuje świąd i podrażnienie okolic intymnych oraz ból podczas współżycia. Choroba może też objawiać się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu (dyzuria), a także częstomoczem.

Rzęsistek u mężczyzn daje objawy przypominające zapalenie cewki moczowej, tzn. charakteryzuje się bólem, kłuciem, pieczeniem wzdłuż cewki moczowej, zaczerwienieniem u jej ujścia, trudnościami w oddawaniu moczu lub częstomoczem, czasami pojawia się też biaława, śluzowa, ropna wydzielina z cewki.

Czytaj też: PENIS - budowa, rozmiary i najczęstsze choroby prącia

Warto wiedzieć

Rzęsistek pochwowy u dzieci

Dziecko może zarazić się rzęsistkiem pochwowym od matki w trakcie porodu. U noworodków zakażenie ma zwykle przebieg ostry. Dużo rzadziej stwierdza się rzęsistka u starszych dzieci - wówczas może to być wynik przeniesienia pasożyta z przyborów kąpielowych rodziców (gąbki, ręcznika).

Rzęsistek pochwowy - leczenie

W przypadku podejrzeń o zakażenie rzęsistkiem, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Konieczne będzie pobranie wymazu z pochwy, by stwierdzić przyczynę zakażenia. Jeśli rzeczywiście zostałaś zarażona rzęsistkiem pochwowym, lekarz przepisze ci antybiotyk metronidazol (do przyjmowania przez kilka dni albo do jednorazowego zastosowania).

Leczenie domowe nie sprawdza się w przypadku rzęsistka pochwowego. Jedynym skutecznym lekiem przeciwko zakażeniu jest antybiotyk przepisany przez lekarza.

W przypadku mężczyzn, aby stwierdzić obecność rzęsistka, należy oddać do badania próbkę moczu lub zrobić wymaz z cewki moczowej. W tym celu mężczyzna powinien udać się do urologa lub dermatologa-wenerologa. Leczenie także polega na przyjmowaniu antybiotyku.

Jedyną możliwością całkowitego wyleczenia jest objęcie terapią jednocześnie obojga partnerów, ponieważ w przeciwnym razie będą oni cały czas siebie nawzajem zarażać.

Rzęsistek pochwowy - powikłania

Infekcji nie wolno ignorować, bo jej powikłaniem może być:

  • przewlekłe zapalenie pochwy
  • zapalenie pęcherza
  • niepłodność.

Jeśli zakażenie rzęsistkiem przytrafi się w ciąży, może prowadzić do przedwczesnego porodu.

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Anety Grabowskiej z miesięcznika "Zdrowie".