ROZTOCZE w pościeli - źródło ALERGII

2019-04-03 16:00

Roztocze są wszędzie, choć nie widzimy ich gołym okiem. Najwięcej jest ich w pościeli, obiciach. Wywołują wiele groźnych dolegliwości, ale szczególnie niebezpieczne bywają dla małych dzieci. Trzeba z nimi walczyć zwłaszcza wtedy, gdy dziecko ma alergię.

ROZTOCZE w pościeli - źródło ALERGII
Autor: thinkstockphotos.com ROZTOCZE w pościeli - źródło ALERGII

- Mojemu dziecku grozi astma - martwi się mama trzyletniej Dorotki. Lekarka zaleciła zmienić łóżko i pościel dziewczynki, kupić wodny odkurzacz. Mała ma alergię, swędzi ją skóra i źle sypia.

Wszędobylskie roztocze

Są w pościeli, obiciach, kurzu. Odżywiają się złuszczonym naskórkiem, a każdej nocy tracimy go 1,5 g. Ich odchody unoszą się w powietrzu. Są przyczyną kataru, zapalenia spojówek, wyprysków na skórze, a nawet astmy. Organizm małych dzieci nie potrafi się skutecznie przed nimi bronić. Roztocze rozmnażają od sierpnia do listopada. Jedna samica składa około 100 jaj. Nic więc  dziwnego, że nawet najstaranniejsze sprzątanie na sucho nie pomoże. Skuteczny w walce z roztoczami może być odkurzacz wodny albo szczelnie zamykany, jednorazowy worek, dobrany do używanego dotąd odkurzacza.

Aby chronić się przed roztoczami, używaj pokrowców

Mama Dorotki nie musi kupować specjalnego materaca. Wystarczy założyć na niego, a także na poduszki i kołdry specjalne pokrowce z mikrofazy, przez które nie przenikają roztocze i ich odchody. Taka pościel przepuszcza powietrze i pot, jest lekka, trwała i miła w dotyku. Można ją kupić we wszystkich typowych rozmiarach i prać w temperaturze do 60 st. C.

Roztocze - aerozol na ratunek

Odkurzanie nie wystarczy, by pozbyć się roztoczy z tapicerowanych mebli. Trzeba starannie opryskać je środkiem do neutralizacji kurzu domowego i zrobić to samo z pościelą, materacem, a po wyschnięciu założyć świeże powleczenia. Alergicy powinni używać pościeli z czystej bawełny, którą można wygotować.

Pościel nieprzyjazna roztoczom

Uczuleni na wełnę lub pierze powinni wybierać kołdry i poduszki z włókien poliestrowo-silikonowych w postaci puszystego granulatu. Obszyte miękką, ekologiczną polibawełną są bardzo wytrzymałe.

Roztocze giną w temperaturach +45 st. C i -18 st. C. Pluszowe zabawki, których nie można wyprać, należy więc włożyć na dwa dni do zamrażalnika. To bardzo dobry sposób na oczyszczenie ich z roztoczy.

Zrób to koniecznie

Jak się chronić przed roztoczami

  • często sprzątaj,
  • przed trzepaniem nakryj tapicerowane meble mokrym prześcieradłem,
  • regularnie odkurzaj materac w łóżku,
  • często zmieniaj bieliznę pościelową lub stosuj specjalne pokrowce na poduszki i kołdry,
  • zimą wystawiaj pościel na mróz, a latem na słońce,
  • wyrzuć z sypialni dywan, a podłogę wycieraj co kilka dni,
  • unikaj pierza, koce pierz co trzy miesiące,
  • usuń przedmioty gromadzące kurz,
  • czego nie możesz wyprać, wycieraj wilgotną szmatką lub myj,
  • wietrz sypialnię, dbaj o niską wilgotność  i umiarkowaną temperaturę (najlepiej do 20 st. C).

miesięcznik "Zdrowie"