Rozstępy: jak można im zapobiegać i usuwać? [Porada eksperta]

2016-03-15 12:01

Mam 19 lat i od długiego czasu zmagam się z rozstępami. Początkowo pojawiały się na pośladkach, w tym momencie są już na prawie całym ich obszarze, stare, bo białe. Oprócz tego zaczynają powstawać mi na całych udach, mam też na kolanach i powstają na piersiach. Są pod pachami i na boczkach. Jestem załamana, moja skóra w tak młodym wieku robi się od tego pomarszczona i jest to brzydkie, wstydzę się ich. Dodam, że nigdy nie miałam problemów z nadwagą, nigdy się nie odchudzałam, jestem osobą szczupłą. Nie wiem, co robić, proszę o poradę.

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
  2. Jak usunąć istniejące rozstępy?

Powstawianie rozstępów jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie (skóra jest słabsza niż u innych i mamy tendencję do ich powstawania) i na to nic niestety nie poradzimy. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów jest również osłabienie włókien w wyniku zaburzeń hormonalnych - jeśli tak jest u pani, trzeba podjąć odpowiednią terapię wyrównującą ich poziom. Rozstępy powstają w fazie intensywnego rozciągania się skóry, a więc nie tylko podczas tycia, ale również podczas wieku dojrzewania, kiedy szybko rośniemy lub podczas intensywnych treningów, kiedy ciało zwiększa swoją masę (włókna kolagenu i elastyny po prostu pękają w głębokich warstwach i powstaje dziura widoczna jako rozstęp). Gdybym musiał określić, jaki procent moich pacjentek nabawił się rozstępów w okresie dojrzewania, powiedziałbym, że zdecydowana większość.

Z tego, co pani napisała, wnioskuję, że pani należy właśnie do tej grupy. Te „nastoletnie” rozstępy są bardzo charakterystyczne. Na ogół tworzą gęstą, drobną siateczkę. Często znajdują się w nich „sznureczki”, czyli wypełnione są tkanką bliznowatą - być może to to pomarszczenie, o którym pani pisze.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Jako profilaktykę przed powstawaniem nowych rozstępów zalecam aktywność fizyczną. Ruch jest potrzebny, żeby poprawić kondycję całego organizmu, zapewnia lepsze krążenie krwi, metabolizm, a to przekłada się także na wzmocnienie skóry.

Kolejny czynnik to odżywianie. Dieta powinna być tak zbilansowana, aby zapewnić organizmowi wystarczającą dawkę wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Odstawiamy fast foody i wszelkie głodówki.

Jak usunąć istniejące rozstępy?

Kiedy rozstępy są czerwone, świeże, łatwiej się ich pozbyć niż w etapie drugim, zanikowym. Stare, zabliźnione rozstępy jeszcze do niedawna były nie do usunięcia.

Metoda No Stretch Marks jest obecnie w leczeniu rozstępów najskuteczniejsza i może sobie poradzić nawet z takimi rozstępami. To moja metoda autorska z wykorzystaniem dedykowanego jej urządzenia do radiofrekwencji mikroigłowej. Polega na nakłuwaniu skóry na głębokość do 3,5 mm głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł i jednoczesnym ich podgrzewaniu. Igły nagrzewają się na całej długości do wysokiej temperatury. Mówiąc obrazowo, w zabiegu chodzi o poparzenie tkanki w miejscu rozstępu, a nawet trochę głębiej. Naturalną reakcją organizmu na takie działanie jest uruchomienie mechanizmów naprawczych, dzięki którym fibroblasty zaczynają produkować nową elastynę i kolagen, włókna skręcają się i zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania. W ten sposób puste fragmenty skóry na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikać. Proces jest powolny, a jego skuteczność zależy głównie od dwóch czynników: odpowiedniego dobrania intensywności zabiegu i indywidualnych zdolności regeneracji skóry.

Nie da się rozstępów usunąć w ciągu kilku tygodni czy nawet miesięcy. Skóra musi mieć czas na przemodelowanie, toteż cały proces leczniczy trwa co najmniej pół roku, a zazwyczaj około roku, natomiast w przypadku większych rozstępów – nawet ponad dwa lata. Zabiegi wykonuje się w odstępach 6–10 tygodni. Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie, ilu zabiegów potrzeba, by zlikwidować problem. To tak indywidualna sprawa, że nie da się tego określić z góry, często trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale gwarantuję, że metoda jest naprawdę skuteczna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marek Wasiluk

Specjalista w dziedzinie laseroterapii.

Współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13

02-777 Warszawa

www.triclinium.pl

Inne porady tego eksperta