Resztki świecy: 7 sprytnych trików na ich wykorzystanie

2020-11-23 18:25

Resztki świecy – pewnie zastanawiacie się, co można z nich zrobić? Każdy z nas lubi stworzyć przytulny klimat we wnętrzu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i zapalić świeczkę. Jej piękny aromat jednocześnie pobudza i relaksuje. Niemniej jak już świeczka się wypali, zostaje ogarek. Radzimy, żeby nie pozbywać się go tak szybko, ponieważ może Wam przydać się w wielu sytuacjach. Sprawdźcie, 7 sposób jak wykorzystać resztki świecy z głową!

Resztki świecy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Resztki świecy: jak wykorzystać resztki świecy

Resztki świecy są to odpadki, które w naszym mniemaniu do niczego się nie przydarzą. I tu jesteśmy w błędzie! Otóż resztki świecy nie muszą od razu lądować w koszu. Okazuje się, że są one po prostu niedoceniane, a przecież mogą być bardzo pomocne w życiu codziennym.

Resztki świecy: jak wykorzystać resztki świecy

Skoro resztki świecy są przeważnie spisane na straty, postanowiliśmy im dać drugie życie. Przygotowaliśmy 7 sposobów, do czego używać resztek świecy! To będą pożyteczne porady, ponieważ zbliżają się Andrzejki, podczas których lanie wosku to podstawa zabawy. Niewątpliwie zostanie wiele resztek świecy, więc, zamiast wyrzucać je do kosza, podpowiadamy, co z nimi zrobić!

1. Resztki świecy: domowa produkcja świeczek z recyklingu

Czy robiliście już kiedyś własne świeczki? Jeśli nie, to jest świetna okazja, by z resztek świecy zrobić swoją pierwszą świeczkę w fikuśnym opakowaniu, np. w puszce po herbacie lub w nieużywanym kubku. Własnoręcznie zrobiona świeczka ładnie upiększy stół czy wprowadzi nieco romantyzmu do sypialni. Nadaje się również na prezent dla bliskiej osoby, która lubi niebanalne rozwiązania.

Wykonanie świeczki zajmuje naprawdę niewiele czasu. Wrzucamy resztki świecy do garnka  i podgrzewamy na małym ogniu. Roztopione ogarki wlewamy do naczynia, wkładamy nowy knot i pozostawiamy do zastygnięcia, najlepiej na całą noc.

2. Resztki świecy: szybki sposób na odśnieżanie

Przygotowania do zimy trwają! Dlatego warto zbierać resztki ze świecy do pojemnika, by później użyć ich podczas odśnieżania chodnika, dachu lub podjazdu do garażu. Patent jest taki, że najpierw nacieramy kant łopaty resztkami świecy, co spowoduje, że jego powierzchnia będzie śliska, a śnieg nie będzie przywierał. Dopiero wtedy możemy zacząć odśnieżanie – zamaszystymi ruchami pozbędziemy się białego puchu. Śnieg nie będzie przywierał do łopaty i dzięki temu zajęcie stanie się mniej męczące  i wyczerpujące.

3. Resztki świecy: „oliwa” do zawiasów

Resztki świecy przydadzą się także w domu. Jako domowej roboty „oliwa” świetnie nadaje się do nasmarowania skrzypiących drzwi lub szuflad. Zawiasy musimy oczyścić, a później dokładnie potrzeć je resztkami świecy z każdej strony. Podobnie sytuacja wygląda z szufladami – prowadnice smarujemy ogarkiem, po czym znowu powinny działać jak nowe.

4. Resztki świecy: tymczasowa uszczelka do okien i drzwi

Jeśli nie mamy akurat uszczelki, a natychmiast musimy zabezpieczyć okna i drzwi, sięgamy po resztki świecy. One potrafią uratować nas w najbardziej awaryjnych sytuacjach. Szparki zatykamy roztopionym woskiem jako prowizoryczna ochrona przed wdzierającym się zimnym powietrzem i wilgocią. Jak wiadomo reszki świecy, nie zastąpią właściwej uszczelki, ale na jakiś czas wybawią nas z opresji.

Polecamy też: Liście z herbaty – nie wyrzucaj ich do kosza! 5 sposobów na ponowne wykorzystanie

5. Resztki świecy: konserwacja zamków błyskawicznych

Mamy późną jesień, więc poszły w ruch kurtki i płaszcze z zamkami błyskawicznymi. Co zrobić, jak zatnie się suwak? Resztki świecy okażą się znowu pomocne – wystarczy przetrzeć nimi ząbki zamka po całej jego długości. Następnie delikatnie musimy go zamknąć i otworzyć kilka razy. Ten prosty trik znowu ratuje nas w podbramkowej sytuacji i dzięki niemu możemy założyć ulubioną kurtkę. Resztki świecy sprawdzą się także podczas biwakowania, kiedy śpiwór odmówi posłuszeństwa i nie będzie chciał się rozpiąć.

6. Resztki świecy: „pasta” do butów

Roztopione resztki świecy w połączeniu z łyżeczką olejku rzepakowego są w stanie usunąć lekkie zadrapania i rysy na ulubionych butach. Oczywiście składniki mikstury musimy nieco podgrzać, a następnie pozostawić do wystygnięcia. Czyszczenie butów skórzanych zaczynamy od maczania miękkiej ściereczki w uzyskanej cieczy. Polerujemy rysy aż do ich całkowitego zniknięcia. Jeśli preparat zacznie zmieniać konsystencję, podgrzewamy go ponownie na małym ogniu.

7. Resztki świecy: ochrona przed zniszczeniem papieru

Resztkami świecy możemy również zabezpieczyć papier przed wilgocią. Trik najczęściej spełnia swoje zadanie w kuchni do pokrycia woskiem kartek z przepisami. Podczas gotowania dochodzi do różnych wypadków, np. rozgrzany olej pryśnie albo rozlejemy coś przed przypadek akurat na zeszyt z przepisami. Dlatego warto uchronić je przed zamoknięciem.

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?