Rak jelita grubego. Rób badania, by cię nie zaskoczył rak jelita grubego

Rak jelita grubego zdarza się coraz częściej. Chorują na niego coraz młodsi ludzie. Rak jelita grubego rośnie wolno i jest sporo czasu, by pozbyć się zmiany, która jeszcze nie jest złośliwa lub rak jest w początkowym stadium. Trzeba jednak robić badania.

Rak jelita grubego. Rób badania, by cię nie zaskoczył rak jelita grubego
Autor: thinkstockphotos.com Rak jelita grubego rośnie wolno i jest sporo czasu, by pozbyć się zmiany, która jeszcze nie jest złośliwa lub rak jest w początkowym stadium.

Rak jelita grubego, jak twierdzą onkolodzy, ma duży związek ze zmianami w naszej diecie i nieregularnym trybem życia. Raka jelita grubego jednak można dość łatwo wykryć lub uchronić się przed nim. Im więcej zjadamy tłuszczu i czerwonego mięsa, których nie równoważy odpowiednia ilość warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych - tym większe niebezpieczeństwo raka jelita grubego. Wystarczy zmienić dietę, by obniżyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Jak wcześnie wykryć raka jelita grubego

Rak jelita grubego rozwija się u coraz młodszych ludzi. Trzeba więc nieco zmienić sposób postępowania, żeby dostatecznie wcześnie wykryć zmiany. Złośliwe zmiany nowotworowe zazwyczaj rozwijają się z łagodnych narośli, które pojawiają się w błonach śluzowych blisko półtorametrowego jelita grubego i w odbytnicy. Zazwyczaj są to polipy. Warto je usuwać, by nie dawać rakowi szansy. Szansę na wykrycie polipa daje kolonoskopia - badanie podczas którego lekarz dokładnie ogląda ścianki jelita za pomocą wprowadzonej przez odbytnicę sondy. W przypadku wykrycia niewielkich łagodnych zmian można je od razu usunąć i oddać do badania histopatologicznego, by zyskać pewność, że są one niezłośliwe. Kolonoskopię zaleca się wykonywać raz na 5 lata osobom, które ukończyły 40 lat. Ale wobec obniżania się wieku, w którym rak jelita grubego się ujawnia warto zrobić pierwszą kolonoskopię wcześniej - już ok. 35 roku życia, zwłaszcza jeśli miało się w rodzinie kogoś kto chorował na raka jelita grubego. Warto też robić raz w roku test na krew utajoną w kale. Jest to również  badanie pomagające wcześnie wykryć raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego, które powinny zaniepokoić.

Kolonoskopię i badanie na krew utajoną w kale warto także zrobić wtedy, gdy mamy objawy, które mogą sugerować raka jelita grubego. Podstawowe objawy raka jelita grubego to:

  • dokuczliwe zaparcia – gdy rozrastają się polipy wewnątrz jelita, zmniejsza się jego wewnętrzny przekrój
  • zmiana rytmu wypróżnień, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia
  • objawy raka jelita grubego to też biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni
  • anemia, którą odczuwa się jako osłabienie, brak poprzedniej sprawności, większą podatność na zmęczenie
  • bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, uczucie dyskomfortu
  • nudności, wymioty, trudności w przełykaniu
  • poczucie niepełnego wypróżnienia
  • krwawienia z odbytu - ślady krwi na papierze lub bieliźnie.

Takie objawy raka jelita grubego mogą oznaczać, że trwa juz proces nowotworowy. Im szybciej zareagujemy i pozwolimy działać lekarzom tym większa jest szansa, że wyzdrowiejemy.