Przepuklina pachwinowa - sprawdź jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

2022-08-22 15:52

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli i początkowo często bywa bagatelizowana. Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej są mylące.  Po czym poznać, że zmagamy się z przepukliną pachwinową, i jakie są jej rodzaje? Dowiedz się, na czym polega leczenie przepukliny.

Kobieta z grymasem bólu trzyma się w okolicach brzucha
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rodzaje przepukliny pachwinowej
  2. Objawy przepukliny pachwinowej
  3. Przyczyny przepukliny pachwinowej
  4. Leczenie przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa to przypadłość, która rozwija się powoli, a jej pierwsze objawy często są mylące. U zdrowej osoby, niezależnie od pozycji ciała, wszystkie narządy wewnętrzne pozostają w tych samych miejscach. Z kolei w przypadku przepukliny pachwinowej następuje przemieszczanie narządu wewnętrznego lub jego części poza obszar jamy brzusznej. Kiedy elementy jamy brzusznej, najczęściej jelita, uwypuklają się pod skórą poprzez niezrośnięte fragmenty ściany jamy brzusznej, mówimy o wspomnianej przypadłości.

Przepuklina pachwinowa - podstawowe informacje

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Przepuklinę pachwinową dzielimy na dwa rodzaje:

  1. pośrednią przepuklinę pachwinową – to najczęstszy rodzaj przepukliny pachwinowej i efekt wady ściany brzucha. Zazwyczaj diagnozowana jest w pierwszym roku życia, ale może zostać wykryta dopiero w życiu dorosłym. Choć diagnozowana jest u obu płci, to częściej zmagają się z nią mężczyźni;
  2. bezpośrednią przepuklinę pachwinową – spowodowana jest osłabieniem mięśni brzucha i powstaje, gdy część jelita wystaje przez osłabione mięśnie. To dolegliwość powszechnie występująca u dorosłych, ale rzadko u dzieci.

Przepuklinę pachwinową dzielimy także na dwa typy:

  1. skośną – zawartość jamy brzusznej wydostaje się przez kanał pachwinowy, który znajduje ujście pod skórą w okolicach moszny. Przepuklinę skośną częściej diagnozuje się u kobiet;
  2. prostą - zawartość jamy brzusznej wydostaje się poza jej ścianę w tzw. trójkącie Hasselbacha, który charakteryzuje się osłabieniem mięśni podbrzusza. Formą przepukliny prostej jest przepuklina udowa, w której worek przepuklinowy wychodzi z jamy brzusznej poniżej więzadła pachwinowego na udo.
Przepuklina: objawy, rodzaje przepuklin, leczenie
Autor: Getty Images

Objawy przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa w początkowym etapie może nie powodować żadnych objawów. Pojawiają się jedynie bóle przejściowe w okolicy pachwinowej w szczególności podczas wysiłku fizycznego, kaszlu lub śmiechu. Niekiedy może wystąpić uczucie ciężaru w podbrzuszu.

Jednak w miarę rozwoju choroby, w okolicy pachwiny zaczyna być wyczuwalny miękki guzek, który raz znika, a raz uwypukla się. Brak objawów sugeruje, że mamy do czynienia z przepukliną nieuwięźniętą, którą chirurg może z powrotem odprowadzić.

O wiele groźniejsza jest przepuklina uwięźnięta, o której mówimy w przypadku, gdy zawartość przepukliny ulega zakleszczeniu, upośledzając ukrwienie narządu oraz pasaż treści jelitowej. Towarzyszą jej wymioty, wzdęcia i silne bóle brzucha, które świadczą o niedrożności jelita.

Gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, która powoduje niedrożność przewodu pokarmowego lub niedokrwienia ściany uwięźniętego jelita, jedynym wyjściem jest operacja.

Czytaj też: Przepuklina pępkowa - po czym ją rozpoznać?

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa może pojawić się różnych etapach życia. W przypadku, gdy występuje u dzieci do 2. roku życia, mówimy o przepuklinie wrodzonej. Jej przyczyna leży w niedokonanym zamknięciu otworów w ścianie jamy brzusznej, które następuje w życiu płodowym.

Przepuklina pachwinowa najczęściej występuje u osób ze słabymi mięśniami otrzewnej i osłabionymi ścianami kanału pachwinowego. Wówczas wysiłek nadwyręża brzuch i powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Nie bez znaczenia są również przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby zakaźne układu moczowo-płciowego.

Na wystąpienie przepukliny narażeni są mężczyźni ze stanami zapalnymi prostaty, kobiety po porodzie, jak i osoby otyłe. Istotną rolę odgrywa budowa anatomiczna, która sprawia, że mężczyźni częściej zmagają się ze wspomnianą dolegliwością.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny pachwinowej jest zabieg chirurgiczny, który należy przeprowadzić by uniknąć ryzyka wystąpienia uwięźnięcia przepukliny, które prowadzi do niedokrwienia ścian jelita i niedrożności przewodu pokarmowego.

O tym, która z technik będzie odpowiednia w danym przypadku decyduje chirurg na podstawie rozmiaru przepukliny. Podczas tradycyjnej operacji chirurg odprowadza zawartość worka przepuklinowego do jamy brzusznej. Zszywa mięśnie i więzadła, by zakryć ubytek, przez który przedostała się przepuklina.

Pomyślny przebieg operacji gwarantuje, że przepuklina pachwinowa już nie powróci. Z kolei zaletą laparoskopii jest krótszy czas hospitalizacji i szybszy powrót do zdrowia.