Przegrzebki - wartości odżywcze, kalorie

2019-09-10 14:38

Przegrzebki (muszle Świętego Jakuba) mają liczne wartości odżywcze. To dobre źródło białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Dodatkowo są niskokaloryczne i zawierają małą ilość cholesterolu. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść przegrzebki.

Przegrzebki - wartości odżywcze, kalorie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przegrzebki - wartości odżywcze
  2. Przegrzebki - przeciwwskazania
  3. Przegrzebki - przeciwwskazania
  4. Przegrzebki a ciąża
  5. Przegrzebki - zastosowanie w kuchni

Przegrzebki (muszle Świętego Jakuba) należą do jednych z najbardziej popularnych owoców morza. Charakteryzują się jędrnym, białym, lekko słodkim i delikatnym w smaku mięsem oraz obecnością czerwono-pomarańczowej ikry, określanej jako „koral”. Często „koral” jest usuwany z przegrzebków, dlatego większość tych owoców morza dostępnych na rynku go nie zawiera.

Przegrzebki mają liczne wartości odżywcze. To bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka (12,06 g/100 g). Przegrzebki zawierają aminokwasy egzogenne, które nie są wytwarzane przez organizm. Z powodzeniem mogą być traktowane jako zamiennik mięsa czerwonego oraz drobiowego w diecie.

Zaletą przegrzebków jest także wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (0,13 g/ 100 g), w tym kwasów omega-3, dzięki czemu mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Poza tym przegrzebki są bogate w witaminę B12. 100 g tych owoców morza pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na tę witaminę w prawie 60%. Przegrzebki to także źródło fosforu i selenu. Ponadto przegrzebki dostarczają potasu, cynku i magnezu. Niestety są też bogate w sód.

Przegrzebki - wartości odżywcze

w 100 g
Wartość energetyczna 69 kcal
Białko 12,06 g
Węglowodany 3,18 g
Tłuszcz 0,49 g
tłuszcze nasycone 0,128 g
tłuszcze jednonienasycone 0,048 g
tłuszcze wielonienasycone 0,130 g
w tym omega-3 0,106 g (DHA 0,061 g)
Cholesterol 30,0 g

Źródło: USDA

Witaminy i minerały zawarte w przegrzebkach - w 100 g (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Witamina B1 0,007 mg (0,5%)
Witamina B2 0,015 mg (1%)
Witamina B3 0,703 mg (4%)
Witamina B6 0,073 mg (6%)
Witamina B12 1,41 µg (59%)
Foliany 16,0 µg (4%)
Witamina A 1,0 µg (0,1%)
Wapń 6,0 mg (0,6%)
Żelazo 0,38 mg (4%)
Magnez 22,0 mg (6%)
Fosfor 334,0 mg (48%)
Potas 205,0 mg (6%)
Miedź 0,023 mg (3%)
Sód 392,0 mg (26%)
Cynk 0,91 mg (8%)
Selen 12,8 µg (23%)

Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Przegrzebki - przeciwwskazania

Ze względu na dość wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przegrzebki są zalecane w profilaktyce miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy i alergii.

Zwiększenie spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się do zmniejszenia zdolności płytek krwi do agregacji, tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów. Dodatkowo kwasy te chronią przed arytmią serca, niedokrwiennym udarem mózgu i obniżają poziom cholesterolu LDL.

Przegrzebki są też źródłem selenu - pierwiastka mającego działanie przeciwzapalne, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko niewydolności serca, depresji, cukrzycy typu 2. Dlatego przegrzebki są świetną propozycją dla osób będących w grupie ryzyka tych chorób.

Ponadto przegrzebki są niskokaloryczne (100 g dostarcza tylko 69 kcal), dlatego sprawdzą się w diecie osób odchudzających się. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu przegrzebków. Grillowanie i smażenie zwiększa kaloryczność potrawy i zawartość w nich tłuszczu. Jak przygotować przegrzebki, aby nie przybrać na wadze? Należy wybrać gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie.

Przegrzebki - przeciwwskazania

Przegrzebki są bogate w sód, dlatego powinny być spożywane z umiarem przez osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Dodatkowo przegrzebki to źródło puryn, dlatego osoby z nadwrażliwością na te związki oraz z kamicą nerkową i dną moczanową powinny ich unikać. Spożycie przegrzebków może wiązać się z zaostrzeniem choroby.

Przegrzebki a ciąża

Przegrzebki mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi dla płodu związkami rtęci. Metylortęć bardzo ławo pokonuje barierę krew- łożysko, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu płodu. W związku z tym nie są zalecane kobietom w ciąży.

Przegrzebki - zastosowanie w kuchni

Przegrzebki można podawać z makaronem, ryżem, puree z warzyw, pieczywem. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do sałatek.

Przed podaniem przegrzebków, należy je oczyścić z błony, czarnej linii jelita oraz innych narządów, tak by nie uszkodzić ikry.

Mrożone przegrzebki przed przygotowanie należy wolno rozmrażać w lodówce lub w zimnej wodzie przez kilka godzin, co pozwoli zachować ich strukturę.

Przegrzebki można grillować, gotować, gotować na parze, smażyć lub piec. Smażenie i grillowanie tych owoców morza powinno się odbywać wolno, na średnim ogniu. Szybkie przygotowywanie przegrzebków sprawi, że będą one suche i twarde.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

W sprzedaży dostępne są przegrzebki świeże („suche” lub „mokre” z dodatkiem fosforanów w celu zachowania świeżości i jędrności) oraz mrożone. Przegrzebki mogą być sprzedawane w muszelkach i bez nich.

Świeże przegrzebki, które są dobrej jakości, powinny być kremowe, bez uszkodzeń i przebarwień, zaś żywe przegrzebki powinny mieć zamknięte muszle lub zamykające się po ich dotknięciu.

Przegrzebki mogą pochodzić z naturalnych połowów lub z hodowli. Najwięcej przegrzebków dostępnych na rynku pozyskuje się z połów u wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Japonii i Chin.

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.