Problemy z pamięcią u seniorów. Jak im zapobiegać?

2015-02-06 16:23

Nie pamiętasz nazwiska znanej aktorki, miejsca, w którym położyłaś okulary, szczegółów rozmowy – takie kłopoty z pamięcią mieszczą się w granicach normy. Co zrobić, żeby jej nie przekroczyły? Poznaj metody zapobiegania problemom z pamięcią.

Problemy z pamięcią u seniorów. Jak im zapobiegać?
Autor: thinkstockphotos.com Problemy z pamięcią u seniorów. Jak im zapobiegać?

Spis treści

  1. Dlaczego z wiekiem pogarsza się pamięć?
  2. Na problemy z pamięcią: gimnastykuj mózg
  3. Na problemy z pamięcią: dobrze karm szare komórki
  4. Na problemy z pamięcią: utrzymuj więzi społeczne
  5. Jak poprawić pamięć? Nie daj się stresowi
  6. Jak poprawić pamięć? Zerwij z rutyną
  7. Jak poprawić pamięć? Nie pal, pij alkohol z umiarem
  8. Na problemy z pamięcią: polub aktywność fizyczną

Mamy wrażenie, że z wiekiem pamięć się kurczy. Tymczasem ona prawie się nie zmienia. Mózg zachowuje zdolność rejestrowania, przetwarzania i odtwarzania informacji, pomimo że w ciągu życia ubywa nam trochę komórek nerwowych (neuronów). Nie jest to bowiem znacząca ilość.

Dlaczego z wiekiem pogarsza się pamięć?

Przede wszystkim dlatego, że gnuśnieje, a wówczas maleje liczba połączeń (zwanych synapsami) pomiędzy neuronami. Słabnie też otoczka mielinowa, pełniąca funkcję izolatora na włóknach, którymi przepływają impulsy elektryczne pomiędzy komórkami nerwowymi, co powoduje, że przetwarzanie informacji jest wolniejsze. Nie jesteśmy wobec tych zmian bezradni.

Na problemy z pamięcią: gimnastykuj mózg

Regularny wysiłek umysłowy regeneruje neurony i tworzy między nimi nowe połączenia. A im ich więcej, tym pamięć jest lepsza. Niestety podczas oglądania telewizyjnych seriali mózg pozostaje bierny, dlatego wybieraj rozrywki, które są dla niego dobrym ćwiczeniem, takie jak czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy, w brydża, scrabble’a. Ucz się, zdobywaj nowe umiejętności, np. zapisz się na lekcje języka obcego, kurs tańca.

Na problemy z pamięcią: dobrze karm szare komórki

Nie musisz jakoś specjalnie się odżywiać, aby zachować dobrą pamięć. Wystarczy, że będziesz stosować zasady diety śródziemnomorskiej. Bogata jest w warzywa i owoce, które dostarczają dużo antyoksydantów, chroniących neurony przed atakami wolnych rodników. Nie brakuje w niej tłustych ryb morskich i olei roślinnych, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwiększają one szybkość przepływu informacji pomiędzy komórkami nerwowymi i są ważnym składnikiem błon komórkowych.

Na problemy z pamięcią: utrzymuj więzi społeczne

Nie zmykaj się w czterech ścianach. Pielęgnuj kontakty z bliskimi i przyjaciółmi. Angażuj się w ich sprawy, spędzaj z nimi dużo czasu. Osoby prowadzące ożywione życie rodzinne i towarzyskie rzadziej miewają zaburzenia pamięci. Rozmowy ze znajomymi czy odpowiadanie na miliony pytań trzylatkowi ćwiczą koncentrację i szybkie myślenie, z którymi z wiekiem zaczynamy mieć kłopoty.

Jak poprawić pamięć? Nie daj się stresowi

Pogarsza funkcjonowanie mózgu, ponieważ zwiększa wydzielanie kortyzolu, produkowanego przez nadnercza. Podwyższony poziom tego hormonu powoduje uszkodzenia neuronów, czego następstwem jest osłabienie pamięci. Dlatego staraj się odreagować stres, wykorzystując w tym celu różne metody relaksacyjne (np. rozluźnianie mięśni połączone z głębokim oddychaniem) i ćwiczenia (pomocne są zwłaszcza te, które jednocześnie angażują umysł i ciało, np. joga, tai-chi, taniec).

Jak poprawić pamięć? Zerwij z rutyną

Ona usypia mózg! Tylko jak się od niej uwolnić? Stosując neurobionik. To zestaw prostych ćwiczeń polegający na zmianie codziennych nawyków. Na przykład postaw cukiernicę w innym miejscu, weź szczotkę do zębów w lewą rękę, wróć do domu inną drogą, wprowadź kod do domofonu lewą ręką. Takie zmiany uaktywniają mózg, to zaś powoduje tworzenie się nowych połączeń między neuronami i poprawę pamięci.

Jak poprawić pamięć? Nie pal, pij alkohol z umiarem

Substancje zawarte w dymie tytoniowym przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, pogarszającej ukrwienie mózgu. Alkohol jest trucizną, na którą mózg jest szczególnie wrażliwy. Po wypiciu jednego piwa można mieć kłopoty z oceną odległości przy parkowaniu samochodu, bo już tak niewielka ilość trunku zaburza pracę komórek nerwowych.

Na problemy z pamięcią: polub aktywność fizyczną

Rada ta wydaje się banalna, bo wiemy, że aktywność fizyczna pomaga dłużej zachować młodość i zdrowie. Wiemy, ale to nie znaczy, że do tej rady się stosujemy. Tymczasem wysiłek fizyczny ma duży wpływ na sprawność umysłową. Poprawia krążenie krwi, a tym samym odżywienie i natlenienie komórek nerwowych. A one bez tlenu żyć nie mogą. Bierze on bowiem udział we wszystkich procesach, jakie w nich zachodzą.

miesięcznik "Zdrowie"