Problemy z erekcją - przyczyna męskiej frustracji

2014-02-18 11:24

Zaburzenia erekcji są taką samą dolegliwością, jak katar, kamienie nerkowe czy wrzody żołądka – z tym też należy zwrócić się do lekarza. Problemy z erekcją potrafią odebrać radość życia i zniszczyć niejeden związek. Na szczęście wiadomo, co bywa przyczyną zaburzeń erekcji i jak można im zaradzić.

Zaburzenia erekcji - przyczyna męskiej frustracji
Autor: thinkstockphotos.com

Z zaburzeniami erekcji najlepiej zgłosić się do lekarza, gdy tylko wystąpią pierwsze oznaki niesprawności, wtedy bowiem najłatwiej zaradzić problemowi. Wizyta u specjalisty (androloga, urologa lub seksuologa) nie jest przykra, bo zwykle polega na rozmowie. Jednak musi być ona bardzo szczera.

Jeśli lekarz podejrzewa, że powodem zaburzeń jest jakaś choroba ogólna, zleca badania, np. poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi, USG prostaty. Jeżeli wyniki są w normie, przyczyny niedomagania trzeba szukać gdzie indziej – w psychice lub dolegliwościach ciała.

Przyczyną zaburzeń erekcji są często problemy natury psychicznej

U wielu panów powodem zaburzeń potencji okazują się problemy psychologiczne. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn, dopiero rozpoczynających regularne współżycie – przed zbliżeniem często przeżywają stres wynikający z obawy, że nie zadowolą partnerki. Kłopoty w sypialni mogą też wynikać z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu, w którym rodzice powtarzali, że seks niesłużący prokreacji jest naganny. Dojrzali panowie czasem zaś odczuwają lęk, że z powodu coraz mniejszej sprawności fizycznej już nie sprostają partnerce, świadomej swoich potrzeb seksualnych i oczekującej od partnera określonych zachowań.

Ważne

Taki problem ma co drugi mężczyzna

Zaburzenie erekcji (ang. erectile dysfunction – ED) to stała bądź nawracająca niemożność osiągnięcia i/lub utrzymania erekcji wystarczającej do zadowalającej aktywności seksualnej. Jest to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn, dotyczy aż 50 proc. panów w wieku 40–70 lat. Szacuje się, że w Polsce z ED boryka się ok. 3,5 mln mężczyzn. Leczenie jest o tyle trudne, że dla wielu z nich zaburzenia erekcji stanowią temat tabu.

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Do problemów z erekcją przyczyniać się może przemęczenie, długotrwały stres, nadużywanie alkoholu czy innych używek. U źródła kłopotów seksualnych mogą leżeć niedomagania neurologiczne związane z chorobami lub urazami kręgosłupa. Problemy miewają też mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego oraz cierpiący na częste infekcje układu moczowego. Ale do najczęstszych przyczyn kłopotów należą zaburzenia, których podłożem są niedomagania układu krążenia – przede wszystkim miażdżycanadciśnienie tętnicze oraz wynikające z nich zmiany w naczyniach krwionośnych. Niekorzystnie na sprawność seksualną wpływa przyjmowanie leków stosowanych w chorobach serca, a także wysoki poziom prolaktyny. Natomiast zaburzenia erekcji wynikające z niedoboru testosteronu dotyczą zaledwie 5–10 proc. panów, przeważnie tych w okresie tzw. andropauzy.

Zadbaj o siebie

Jeśli przyczyna zaburzeń erekcji leży w sferze psychiki, najlepiej zgłosić się do seksuologa. Gdy zawodzi ciało – pomoże urolog czy kardiolog. Ale wiele można również zdziałać we własnym zakresie. Twoje życie erotyczne na pewno zyska, jeżeli: rzucisz palenie, nie będziesz nadużywać alkoholu, zredukujesz nadwagę, zaczniesz codziennie ćwiczyć, zadbasz o utrzymanie prawidłowego ciśnienia i poziomu cholesterolu, ograniczysz tłuszcze zwierzęce, zostaniesz półwegetarianinem, tzn. będziesz jeść więcej warzyw niż mięsa. Pomocne i niekłopotliwe są ćwiczenia mięśni miednicy, np. czekając na zmianę świateł, zaciskaj je z całej siły. Innym skutecznym ćwiczeniem jest regularne zaciskanie mięśni miednicy podczas oddawania moczu, by kilkakrotnie przerwać jego strumień. Najmilszą formą terapii leczącej zaburzenia erekcji jest regularne współżycie.

miesięcznik "Zdrowie"