Pościel dla alergika – antyalergiczne kołdry i poduszki

2020-04-09 11:45

Odpowiednia pościel dla alergika może znacząco poprawić komfort życia osoby uczulonej na kurz czy pyłki traw. Pościel antyalergiczna pozwala zapobiec uczuleniu lub znacząco zmniejszyć jego objawy. Jaka pościel dla alergika zapewni spokojny sen i wartościowy odpoczynek?

Pościel dla alergika – antyalergiczne kołdry i poduszki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pościel dla alergika – czym są roztocza?
  2. Jaka powinna być pościel dla alergika?
  3. Pościel dla alergika – gęsty materiał
  4. Pościel dla alergika – antyalergiczne wypełnienie
  5. Pościel dla alergika - ważne rady

Pościel dla alergika to ważny zakup. Osoby uczulone mają często poważne problemy ze snem z powodu uciążliwych objawów alergii, które nie pozwalają im na prawidłowy nocny wypoczynek.

Często nie zdają sobie sprawy, że odpowiednia pościel antyalergiczna rozwiązałby ich problemy.

Pościel dla alergika – czym są roztocza?

Alergia wziewna kojarzy się z pobytem na dworze w okresie pylenia drzew i pylenia traw. Są jednak osoby, które najsilniejsze objawy alergii mają w domu, a niekiedy nawet - we własnym łóżku. Powodem takiej alergii są roztocza, które bytują w pościeli oraz w materacach. 

Dlatego bardzo ważnym elementem profilaktyki jest zadbanie o dobrą pościel dla alergików, która zatrzyma roztocza z dala od skóry i dróg oddechowych alergika.

Roztocza żyją w kurzu domowym (w jednym gramie jest ich kilkanaście tysięcy), ale doskonale czują się też w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Dlatego pościel, w której śpimy i do której docierają cząsteczki kurzu, jest dla nich doskonałym miejscem do życia i rozmnażania się.

Najgroźniejsze dla alergików są ich odchody i zawarty w nich enzym trawienny, który wywołuje pokrzywkę, zapalenie spojówek, katar alergiczny, kaszel i duszności. Badania pokazują, że roztocza są też przyczyną rozwoju AZS oraz astmy.

Dlatego osoby uczulone na roztocza kurzu domowego powinny zadbać o to, aby ich kontakt z alergenem był ograniczony do minimum. Zupełne wyeliminowanie tego alergenu nie jest możliwe, ale kupno pościeli antyalergicznej, częste odkurzanie domu, stosowanie oczyszczaczy powietrza, pozbycie się z mieszkania dywanów znacząco złagodzi objawy uczulenia na roztocza.

Jaka powinna być pościel dla alergika?

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów pościeli dla alergików. Dla osób z niewielkim stopniem uczulenia przeznaczona jest pościel hipoalergiczna. Wykonana jest z naturalnych materiałów, pozbawionych sztucznych barwników i innych substancji, które mogłyby sprzyjać uczuleniu.

Na sklepowych półkach można też znaleźć pościel antyalergiczną oraz antyroztoczową. Ta pierwsza zmniejsza dostęp roztoczy do organizmu, dzięki specjalnej technologii tkania materiałów.

Natomiast pościel antyroztoczowa zapobiega rozmnażaniu się roztoczy, dzięki specjalnym składnikom zawartym we włóknach. Substancje te blokują rozwój grzybów, które są roztoczom niezbędne do trawienia ludzkiego naskórka. 

Pościel dla alergika – gęsty materiał

Szukając pościeli dla alergika przede wszystkim należy wybrać antyalergiczny materiał, z którego wykonana jest zewnętrzna powłoka kołdry i poduszki.

Najlepiej, aby była to tkanina naturalna, a więc przewiewna i zapewniająca dobrą termoregulację. Sprawdzają się takie materiały jak bawełna, len, a także jedwab oraz bambus.

  • Bawełna dobrze pochłania wilgoć, nie przyciąga alergenów i jest przewiewna
  • Len jest materiałem antyalergicznym i hamującym rozwój grzybów
  • Jedwab nie przyciąga kurzu i jest bardzo przewiewny
  • Bambus uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów, co czyni go doskonałą bronią alergika

Surowiec na pościel dla alergika jest ważny, ale istotą profilaktyki antyalergicznej jest technologia produkcji materiałów. Najnowsze tkaniny są wykonane z wyjątkowo cienkich włókien, bardzo ciasno tkanych, dzięki czemu działają jak zapora dla roztoczy i kurzu.

I to zapora dwustronna: z jednej strony ścisły splot zapobiega przedostawaniu się roztoczy do organizmu człowieka, z drugiej - nie pozwala na przedostanie się do pościeli martwych komórek skóry, które są doskonałą pożywką dla roztoczy.

Chociaż geste sploty są w stanie zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,1 mikrona (roztocza mają od 0,1 – 1 mm), to jednocześnie umożliwiają na swobodny przepływ powietrza. 

Pościel dla alergika – antyalergiczne wypełnienie

Mówiąc o pościeli dla alergika warto podkreślić, że antyalergiczny musi być nie tylko materiał, z którego wykonana jest kołdra czy poduszka, ale i ich wypełnienie, czyli „środek” dający ciepło.

Najskuteczniejsze w zapobieganiu alergii są wypełnienia syntetyczne - silikonowe, poliestrowe lub lateksowe. Nie są dobrym środowiskiem dla roztoczy, w przeciwieństwie do kołder puchowych, dlatego organizmy te właściwie się w nich nie rozwijają.

Kołdry i poduszki silikonowe i poliestrowe można regularnie prać i to w wysokich temperaturach (roztocza giną w 55 st. C). 

Dobra dla alergika jest też pościel antyalergiczna z wypełnieniem z jedwabiu, który jest hipoalergiczny i nieprzyjazny roztoczom. Dodatkową zaletą tego surowca jest jego właściwość przepuszczania powietrza, co zapobiega poceniu się ciała w czasie snu, a przez to rozwojowi grzybów i roztoczy.

Niestety, jedwab to jeden z droższych rodzajów wypełnień pościeli dla alergika, na dodatek wypełnienia jedwabne można prać wyłącznie chemicznie.

Ostatnio coraz popularniejsze są kołdry i poduszki z wkładem bambusowym. Bambus to naturalny surowiec o właściwościach antyalergicznych, który doskonale absorbuje wilgoć i działa antystatycznie, uniemożliwiając zagnieżdżanie się roztoczy.

Zmiażdżone łodygi bambusa w połączeniu z syntetycznymi włóknami dobrze izolują i zapewniają ciepło, przepuszczają też powietrze. 

Warto wiedzieć

Jakiej pościeli unikać?   

Pościel dla alergika nie powinna być wykonana z puchu. Pościel puchowa przyciąga roztocza, ponadto samo pierze, a dokładnie białko obecne w piórach, może być silnym alergenem. Dlatego osoby podatne na alergie powinny unikać tego rodzaju pościeli.

Lepiej też nie kupować pościeli z wkładem wełnianym. Wełna wprawdzie nie przyciąga kurzu, ale sama jest potencjalnym alergenem.

Pościel dla alergika - ważne rady

Kupno pościeli dla alergików to nie wszystko. Jak wspomnieliśmy wilgoć wywołana poceniem się, obecność martwego naskórka czy temperatura ciała spowodowana zbyt ciepłą pościelą stwarza idealne warunki do rozwoju roztoczy.

Aby uniknąć przykrych objawów uczulenia na kurz domowy warto:

  • regularnie prać pościel – zarówno kołdry oraz poduszki, jak i powłoczki. W ten sposób usuwa się kurz, pyłki roślin, roztocza oraz drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest kupno pościeli dla alergika, którą można prać w pralce.
  • wietrzyć pościel – w ten sposób ograniczamy możliwości rozwoju roztoczy obniżając temperaturę pościeli i poziom zawilgocenia. Warto wietrzyć pościel na dworze – promienie słoneczne zabijają roztocza.
  • przykrywać łóżko kapą, aby ograniczyć dostęp kurzu do pościeli
  • kupić pokrowiec na materac z materiały identycznego, jak pościel -  o ścisłym splocie stanowiącym barierę dla roztoczy.  
  • stosować płyny antyalergiczne do pościeli. Neutralizują roztocza i zapobiegają ich rozmnażaniu nawet przez okres kilku miesięcy.

Przeczytaj także: Zdrowa pościel - jak wybrać pościel?

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.