Poparzenie przez meduzę. Co robić w przypadku oparzenia przez meduzy?

2015-08-05 10:07

Poparzenie przez meduzę może ci się przytrafić nawet podczas urlopu nad Bałtykiem, choć najbardziej narażeni na kontakt z jadem meduzy są plażowicze spędzający wakacje nad ciepłymi morzami. Jad meduzy powoduje poparzenie - rumień z białą opuchlizną, który utrzymuje się przez kilka dni i jest naprawdę bolesny. Co robić, gdy poparzy cię meduza?

Poparzenie przez meduzę. Co robić w przypadku oparzenia przez meduzy?
Autor: Photos.com Wystarczy lekkie dotknięcie meduzy w czasie kąpieli w morzu, aby doszło do oparzenia.

Spis treści

  1. Poparzenie przez meduzy - objawy
  2. Poparzenie przez meduzy - pierwsza pomoc
  3. Poparzenie przez meduzy - wstrząs anafilaktyczny

Poparzenie przez meduzy może spotkać każdego, kto spędza urlop nad morzem. Nawet nad Bałtykiem dobrze jest sprawdzić, czy w morzu występują meduzy kuliste, a na południu Europy pytanie o meduzy (jadowity jest np. żeglarz portugalski) i jadowite ryby (np. w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech) oraz jeżowce (Grecja, Chorwacja) nikogo nie dziwi. Poparzenie przez meduzę może okazać się niezwykle niebezpieczne, nawet śmiertelne (jeśli ofiara natknie się na całe stado).

Meduzy, które możesz spotkać w czasie kąpieli na południu Europy są niewielkie, ich średnica najczęściej nie przekracza 10-15 centymetrów, ale ich ramiona są dwa, trzy razy dłuższe. Wystarczy lekkie muśnięcie, by doszło do oparzenia. Jad meduzy wywołuje dotkliwy ból, podobny do tego, jaki byśmy odczuwali przy chlaśnięciu skóry wiązką pokrzyw lub użądleniu przez kilka pszczół naraz. Ból może utrzymywać się przez kilka dni, nawet do tygodnia.

Poparzenie przez meduzy - objawy

Jad meduz może wywołać:

  • silny, piekący ból
  • zaczerwienienie skóry
  • wysypkę
  • kurcze mięśni
  • nudności, wymioty
  • duszności
  • wstrząs anafilaktyczny

Poparzenie przez meduzy - pierwsza pomoc

Jeśli poparzy cię meduza, nie wykonuj gwałtownych ruchów, bo to przyspiesza rozprzestrzenianie się jadu. Wyjdź z wody i pomocy szukaj u ratownika, który powinien mieć przy sobie środek łagodzący ból. Możesz też poradzić sobie z problemem samodzielnie.

Meduzy pozostawiają na skórze ofiary tzw. czubek parzący - wygląda jak kawałek różowej lub fioletowej nitki. Trzeba go usunąć palcami owiniętymi w kawałek materiału i zakopać w piasku (oddzielony czubek może nadal parzyć). Skórę należy przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem, a jeśli nie masz ich pod ręką, możesz przemyć ranę morską wodą lub sokiem z cytryny, a także posmarować... rozkrojonym pomidorem. Nie spłukuj oparzenia wodą słodką ani nie przykładaj do poparzonego miejsca kostek lodu, ponieważ uaktywni to parzydełka i spowoduje dalsze rozchodzenie się jadu.

Pieczenie złagodzą leki antyhistaminowe, a obrzęk - krem z hydrokortyzonem.

Poparzenie przez meduzy - wstrząs anafilaktyczny

Jeżeli doszło do wstrząsu anafilaktycznego (silna reakcja alergiczna) lub wystąpiły wymioty albo trudności w oddychaniu, trzeba szybko wezwać lekarza. Zawsze też należy skontaktować się z lekarzem, gdy ofiarą poparzenia jest małe dziecko.

W wypadku utraty oddechu przez osobę poparzoną przez meduzę należy rozpocząć akcję reanimacyjną.

miesięcznik "Zdrowie"