Polki wstydzą się mówić o mięśniakach macicy

2019-01-13 10:33

Mięśniaki macicy to problem, który dotyczy dużej grupy kobiet (20–40 procent), zwłaszcza w wieku rozrodczym. Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych.

Mięśniaki macicy
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Mięśniaki macicy: Nie bój się pytać i szukać wsparcia!
  2. Mięśniaki macicy: Gdzie szukać pomocy?

Mięśniaki macicy to problem bardzo powszechny. Aż 75 procent osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska "Między nami kobietami" przyznaje, że u kobiet z ich najbliższego otoczenia zdiagnozowano mięśniaki macicy. 28 procent z nich potwierdza, że temat mięśniaków macicy był dla osoby chorującej bardzo osobisty i wstydliwy, a aż 16 procent nie rozmawiało wcale o tym problemie.

O to, dlaczego kobiety boją i wstydzą się mówić o mięśniakach macicy zapytaliśmy eksperta programu - dr. Jacka Tulimowskiego oraz Mariolę Kosowicz, psychologa z Centrum Onkologii.

Polecamy: Mięśniaki macicy w ciąży

Mięśniaki macicy: Nie bój się pytać i szukać wsparcia!

Dla wielu kobiet zdiagnozowanie mięśniaków macicy wiąże się z szokiem i pytaniem: co dalej? Jak będzie wyglądało teraz moje życie?. - Kobiety boją, że w trakcie leczenia mięśniaków macicy, kończącego się czasami usunięciem macicy przestaną być pełnowartościowymi kobietami i staną się niezdolne do prowadzenia aktywnego życia seksualnego. Bardzo często towarzyszy im lęk, że zostaną odrzucone przez mężczyzn – mówimy wtedy o syndromie "pustej kobiety".

W takiej sytuacji ważną rolę odgrywa wsparcie. Kobieta potrzebuje czasu, by oswoić się z diagnozą - mięśniak macicy - i rozmowy lekarzem oraz psychologiem, którzy powinni pomóc w doborze właściwego sposobu leczenia - podkreśla Mariola Kosowicz, psycholog z Centrum Onkologii w Warszawie.

To także właściwy moment, by podkreślić rolę profilaktyki polegającej na regularnych badaniach i wizytach u ginekologa. Kobieta musi mieć świadomość, z jakim problemem się styka. Lekarz powinien poinformować pacjentkę na czym polega choroba oraz, wspólnie z nią, zadecydować jak będzie wyglądało dalsze leczenie mięśniaków macicy.

Kobiety boją i wstydzą się pytać o dolegliwości związane ze sferami życia intymnego. Między innymi dlatego informuję swoje pacjentki, że wiele ciekawych i przydatnych informacji znajdą na stronie internetowej www.miesniakimacicy.pl - mówi dr Jacek Tulimowski, ekspert programu "Między nami kobietami".

Mięśniaki macicy: Gdzie szukać pomocy?

W każdej trudnej sytuacji życiowej potrzebne jest wsparcie, a sytuacja choroby niewątpliwie taka jest. Dlatego rozmowa z drugą kobietą - matką, przyjaciółką, siostrą, czy też konsultacja z ginekologiem i psychologiem z pewnością pomogą kobietom odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jednak jeszcze raz należy podkreślić rolę psychicznego wsparcia. Dla kobiety mięśniaki macicy to nie tylko z objawy fizyczne: obfite krwawienia, zaburzenia hormonalne lub osłabienie, ale przede wszystkim psychiczne obawy o swoje zdrowie, a nawet życie.

Wiele kobiet potrzebuje czasu, aby ponownie  zaakceptować siebie i swoją kobiecość. - Konsultacja z lekarzem ginekologiem, podczas której kobiety uzyskają rzetelne wsparcie, czy też rozmowa z psychologiem o emocjach, które towarzyszą chorobie będą pierwszymi krokami w stronę odzyskania zdrowia i psychicznej równowagi - podsumowuje Mariola Kosowicz.