Pokonaj BÓL, nie sięgając po leki

2011-07-06 15:38

Gdy dokucza ból, większość z nas czym prędzej sięga po leki przeciwbólowe – połykamy i nie zastanawiamy się nad tym, jakim ogromnym obciążeniem dla żołądka lub wątroby są leki przeciwbólowe. A przecież z bólem można walczyć także innymi metodami.

Pokonaj BÓL, nie sięgając po leki
Autor: Thinkstockphotos.com

Zanim podejmiesz na własną rękę walkę z bólem, ustal, co jest przyczyną dolegliwości. To może ocenić tylko lekarz, który na podstawie opisanych przez pacjenta objawów będzie wiedział, jaką formę terapii zalecić. W diagnozowaniu bólu ważne są szczegóły – jego rodzaj, czas trwania, nasilenie, czy ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych (ważny jest rodzaj i dawka), w jakich sytuacjach się nasila itd. Wiele dolegliwości bólowych spowodowanych urazami, zmianami zwyrodnieniowymi czy przeciążeniem mięśni można łagodzić poprzez ogrzewanie lub schładzanie bolesnych miejsc. Oziębianie prowadzi do skurczu naczyń, który ogranicza wysięk i stan zapalny, przez co zmniejsza ból, bo zimno znieczula zakończenia nerwów przewodzących sygnały bólowe. Ciepło natomiast rozszerza naczynia, co powoduje większy napływ krwi do tkanek. Przepływająca przez nie krew ogranicza wysięk, ponieważ wypłukuje związki wywołujące zapalenie. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk i ustępuje ból.

Urządzenia generujące prąd, które pomagają walczyć z bólem

W sklepach medycznych można kupić wiele niewielkich urządzeń, które pomagają walczyć z bólem. Niezwykle poręczny jest aparat przypominający kształtem gruby długopis (np. Pain Gone). Urządzenie to generuje prąd o specjalnie dobranym natężeniu i napięciu, który pobudza zakończenia nerwowe i stymuluje wytwarzanie naturalnych substancji przeciwbólowych, czyli endorfin. Związki te blokują transmisję bodźców bólowych na poziomie rdzenia kręgowego i mózgu. W urządzeniu wykorzystano metodę TENS, czyli przezskórnej stymulacji. Końcówkę aparatu wystarczy przyłożyć do skóry, a następnie nacisnąć przycisk 30–40 razy. Zabieg należy powtarzać co najmniej 5–7 razy dziennie. Podobnie działają urządzenia, w których elektrody przewodzące prąd są rozmieszczone na specjalnym plastronie o powierzchni kartki A4 albo znajdują się na kablach, co pozwala stymulować nerwy, np. w okolicy lędźwiowej, barku czy kręgosłupa.

Lampy Sollux - działanie przeciwbólowe uzależnione od rodzaju filtra

W lampach tego typu wykorzystuje się lecznicze właściwości promieni podczerwonych. Działanie przeciwbólowe jest uzależnione od rodzaju zastosowanego filtra. Czerwony filtr rozgrzewa, powoduje przekrwienie tkanek, a wiec działa przeciwzapalnie. Taką terapię stosuje się przy przewlekłych stanach zapalnych. Filtr niebieski działa przeciwbólowo. Polecany jest przy neuralgiach, przeczulicach, ostrych stanach zapalnych, bo ten rodzaj filtra ogranicza promieniowanie cieplne, które mogłoby zaostrzyć zapalenie. Podczas naświetlań lampę ustawia się 20–30 cm od miejsca nagrzewania przy naświetlaniach miejscowych i w odległości ponad 100 cm przy ogólnych. Czas takiego zabiegu zależy od mocy żarówki i rodzaju schorzenia, a intensywność działania – m.in. od odległości lampy podczerwonej od skóry i czasu ekspozycji. Przy naświetlaniach w okolicy twarzy i klatki piersiowej należy osłonić oczy okularami ochronnymi.

Ważne

To warto mieć w domu:

  • Medlight 630 PRO – lampa ledowa do użytku domowego, emituje światło bliskie podczerwieni, umożliwia leczenie trudno gojących się ran, działa przeciwbólowo (Medlight, ok. 1400 zł).
  • Lampa typu Sollux – wykorzystuje światło podczerwone, pomocna w zwalczaniu bólu stawów (Philips, ok. 100 zł).
  • Bioptron Compact III – w celach leczniczych wykorzystuje się światło polichromatyczne (Zepter, ok. 2000 zł).
  • Pain Gone – urządzenie jest nazywane sztyftem przeciwbólowym, generuje prąd o specjalnie dobranym natężeniu i napięciu (Pain Gone, ok. 250 zł).

Lampy Bioptron - uśmierzanie bólu za pomocą światła polichromatycznego

Światło emitowane przez lampy jest światłem polichromatycznym, tzn. zawiera szeroki zakres długości fal, obejmujący światło widzialne i część zakresu podczerwieni. Widmo elektromagnetyczne lampy nie zawiera promieniowania ultrafioletowego i ma niską gęstość energii, co dobrze wpływa na różne procesy biologiczne w organizmie. Terapia tym światłem musi być planowana indywidualnie. Przed jej rozpoczęciem konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy zabiegi można stosować i w jakich dawkach.

Lampy ledowe łagodzą ból o różnym pochodzeniu

Zyskują coraz więcej zwolenników. W tych urządzeniach zastosowano diody elektrostymulacyjne LED, które emitują światło bliskie podczerwieni. Naświetlanie bolesnych okolic ciała światłem pochodzącym z lampy ledowej zwiększa lokalne krążenie, dzięki czemu z komórek wypłukiwane są substancje odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. To zaś łagodzi ból spowodowany urazem, zapaleniem nerwów, stawów, przeciążeniem mięśni. Poręczne aparaty (np. Medlight 630 PRO) są bezpieczne, nie uszkadzają skóry, można je stosować zawsze wtedy, gdy odczuwamy ból.

miesięcznik "Zdrowie"