Podostre zapalenie tarczycy (choroba de Quervaina)

2016-07-21 11:27

Podostre zapalenie tarczycy czyli choroba de Quervaina częściej dotyka kobiety. Największa zachorowalność występuje między 30. a 40. rokiem życia. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy choroby de Quervaina i jak przebiega leczenie tej choroby tarczycy.

Podostre zapalenie tarczycy (choroba de Quervaina)
Autor: thinkstockphotos.com Podostre zapalenie tarczycy czyli choroba de Quervaina częściej dotyka kobiety.

Spis treści

  1. Podostre zapalenie tarczycy: objawy
  2. Podostre zapalenie tarczycy: diagnoza
  3. Podostre zapalenie tarczycy: leczenie
  4. Podostre zapalenie tarczycy: rokowania
Zdrowo Odpytani: Kto pije płyn Lugola? Co to T3 i T4? Sprawdzamy waszą wiedzę

Podostre zapalenie tarczycy: diagnoza

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (BAC) wykonana pod kontrolą USG z badaniem histopatologicznym pozwala na pewne postawienie rozpoznania choroby. Dla choroby de Quervaina typowa jest obecność w obrzękniętej tarczycy granulocytów obojętnochłonnych z charakterystycznymi wielojądrowymi komórkami olbrzymimi, którym towarzyszą nacieki z neutrofilów i plazmocytów.

By określić fazę choroby wykonuje się badania hormonalne i scyntygrafię.

Podostre zapalenie tarczycy: leczenie

Przy ciężkiej postaci tej choroby stosuje się steroidy, które działają natychmiast. Zaleca się jednak kontynuację leczenia steroidami przez około 4 tygodnie, aby uniknąć nawrotu choroby. Osobom z lekkim przebiegiem choroby podaje się paracetamol lub innych leki niesteroidowe przeciwzapalne, zwalczające gorączkę i ból. Zalecane jest także wykonywanie okładów na szyję z 2-procentowego spirytusu salicylowego.

Podostre zapalenie tarczycy: rokowania

Choroba ta zazwyczaj ustępuje samoistnie, a rokowania są dobre. Wymaga jednak leczenia, które trwa w zależności od objawów od 6 tygodni do pół roku. Większość chorych zostaje całkowicie wyleczona, nawroty występują rzadko.

Podostre zapalenie tarczycy czyli choroba de Quervaina (ostre, ziarninowe lub olbrzymiokomórkowe zapalenie tarczycy) należy do schorzeń o nie do końca ustalonej etiologii. Najprawdopodobniej przyczyną jest zakażenie wirusowe. Najczęściej jest to wirus świnki, odry, adenowirusy, wirusy grypy oraz wirusy ECHO. Chorobie towarzyszą bóle szyi w okolicy tarczycy, czasem promieniujące do żuchwy, uszu, potylicy czy klatki piersiowej.

Podostre zapalenie tarczycy: objawy

  • wysoka gorączka
  • powiększenie, stwardnienie i ból promieniujący do ucha, żuchwy i potylicy
  • ogólne osłabienie
  • bóle mięśniowe i kostno–stawowe
  • w pierwszych 4-6 tygodniach stwierdza się czasem objawy nadczynności tarczycy (kołatanie serca, chudnięcie, drżenie rąk, biegunki, nadpobudliwość nerwowa)
  • u 30 proc. chorych stwierdza się przemijającą niedoczynność tarczycy (łatwe marznięcie, suchość skóry, niski głos, obrzęk twarzy, zaparcia, depresja)