PO PORODZIE: higiena intymna w połogu

2007-05-07 2:44

Podczas połogu bardziej niż kiedykolwiek powinnaś dbać o higienę intymną. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej infekcji. Jak dbać o siebie, by ułatwić gojenie się krocza po porodzie?

PO PORODZIE: higiena intymna w połogu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Połóg - co powinnaś o nim wiedzieć?

Połóg to w dużym skrócie, czas, w którym organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Zaczyna się z chwilą urodzenia łożyska, trwa zwykle sześć tygodni. Co się dzieje w tym czasie? W połogu m.in. rozpoczyna się laktacja, goją się rany poporodowe macicy, powstałe po odklejeniu się łożyska, a sama macica kurczy się, po to, by osiągnąć rozmiar sprzed ciąży. Podczas tego ostatniego procesu pojawiają się tzw. odchody połogowe (lochia). Przez pierwsze dwa tygodnie przypominają obfitą, mocno przedłużoną miesiączkę.Krwawienie stopniowo zanika: pod koniec drugiego tygodnia od porodu odchody są brudnożółte, zaś tydzień później – szarawe. Zawierają one nie tylko krew i fragmenty tkanek, także bardzo dużo groźnych drobnoustrojów (gronkowiec, paciorkowce, pałeczki okrężnicy). I to właśnie z ich powodu w połogu hasło „czysto znaczy zdrowo” nabiera nowego znaczenia. Macica w tym okresie przypomina dużą, gojącą się ranę, zaniedbania higieny intymnej mogą więc prowadzić do bardzo nieprzyjemnych powikłań.

Higiena po porodzie: czysta znaczy zdrowa

Zasady higieny intymnej w połogu są proste: myć krocze jak najczęściej, zawsze po każdej zmianie wkładki i po wizycie w toalecie. Dozwolone są wszelkie żele i płyny do higieny intymnej, szare mydło Biały Jeleń, a także przegotowana woda z rozpuszczonym w niej środkiem antyseptycznym, który działa przeciwzapalnie. Takie preparaty są dostępne w aptekach bez recepty. Niektóre z nich, np. Tantum Rosa, zmniejszają dodatkowo ból krocza, jaki pojawia się po porodzie siłami natury, gdyż zawierają miejscowo działające środki przeciwbólowe (uwaga: można je stosować najwyżej raz, dwa razy na dobę). Ważne jest nie tylko to, czym się podmywasz, również – jak to robisz. Dopóki nie ustąpi krwawienie i nie ustaną odchody, zapomnij o kąpieli w wannie. Nie tylko ze względu na możliwość zakażenia: kąpiel w ciepłej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, a to może zwiększyć intensywność krwawienia. Podmywaj się pod prysznicem albo w bidecie. W ostateczności w misce z ciepłą, przegotowaną wodą (ale wtedy zawczasu przygotuj sobie dzbanek z wodą do spłukania krocza).Mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie. Krocze osuszaj jednorazowym ręcznikiem – w zwykłych, nawet świeżo upranych, jest zbyt dużo drobnoustrojów. Nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko delikatnie go przykładaj. W pierwszych dniach po porodzie, gdy jesteś bardzo obolała, możesz wykorzystać suszarkę do włosów, nastawioną na najmniejsze obroty.

Połóg - co powinnaś o nim wiedzieć?

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Higiena po porodzie: przewiewnie i świeżo

Równie ważne co regularne podmywanie się jest noszenie odpowiedniej bielizny. Powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana. Zrezygnuj z rajstop i nie noś obcisłych, nieprzepuszczających powietrza majtek. Na pierwsze dni po porodzie lekarze polecają zwykłe majtki z bawełny.

Niektórzy radzą, by podczas leżenia w ogóle ich nie zakładać: na prześcieradło położyć tylko foliowy podkład (są w aptekach), na nim ręcznik, a pod pupę podpaskę w rozmiarze maxi (ważne, by nie dotykała krocza). Wszystko po to, by dostęp powietrza przyspieszył gojenie się krocza. Takie wietrzenie warto robić kilka razy dziennie. Gdy wstajesz, zakładaj podpaski maxi albo specjalne podkłady poporodowe (są w aptekach). Nie wolno natomiast stosować tamponów.

Pamietaj

» Po każdej zmianie wkładki dokładnie umyj ręce, by nie przenieść bakterii na inne okolice ciała bądź na noworodka.

» Ręce myj również po umyciu i osuszeniu krocza.

» Zabrudzone podpaski to idealna pożywka dla bakterii, dlatego dbaj o to, by jak najszybciej usunąć je z mieszkania.

» Jeśli karmisz piersią, zmieniaj wkładki przed każdym karmieniem.

» Gdy dziecko ssie pierś, macica rytmicznie się obkurcza, a krwawienie jest bardziej obfite.

» Gdy mimo prawidłowej higieny, niepokoi cię zapach albo barwa odchodów, skontaktuj się z lekarzem.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza