Plecy okrągło-wklęsłe [Porada eksperta]

2015-01-09 19:00

Moim problemem są plecy okrągło-wklęsłe. Mam mocno pogłębioną zarówno kifozę piersiową, jak i lordozę brzuszną. Stanowi do dla mnie spory problem, po pierwsze powodując u mnie poważne kompleksy oraz obniżenie samooceny (przez dłuższy czas przyjmowałem leki przeciwdepresyjne z tego powodu), a po drugie, dość często powoduje dolegliwości bólowe (zwłaszcza przy dłuższym staniu). Odwiedziłem ortopedę w swojej miejscowości i dowiedziałem się od niego, że w moim wieku (25 lat) rehabilitacja nie przyniesie już efektu. Czytałem trochę w internecie o operacjach skrzywień kręgosłupa i powiem szczerze, że troszkę narobiłem sobie nadziei. Czy takie operacje przeprowadzane są również u osób dorosłych? Czy w moim wieku możliwe jest wykonanie korekcji chociaż odcinka piersiowego kręgosłupa? W jaki sposób mogę zostać zakwalifikowany do takiego zabiegu i do kogo muszę się zgłosić w pierwszej kolejności?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Ciężko cokolwiek stwierdzić nie widząc pana sylwetki. Dolegliwości bólowe prawdopodobnie pojawiają się z nadmiernego przeciążania napiętych struktur (powstały prawdopodobnie tzw. zespoły skrzyżowania - górny i dolny). Myślę, że należałoby w pierwszej kolejności spróbować tutaj zabiegów terapii manualnej i terapii mięśniowo-powięziowej, aby porozluźniać wszystkie te struktury, które są mocno przykurczone - w celu zredukowania napięcia i zmniejszenia/eliminacji dolegliwości bólowych. Następnie pomyśleć w miarę możliwości o treningu korekcyjnym sylwetki. To, że zmiany w kręgosłupie w tym wieku mogą być utrwalone, nie oznaczać wcale musi, że samą tkanką miękką nie ugramy pewnych korekcji wizualnych. Wszystko to jest jedynie pewnym założeniem, gdyż nie widzę pana na żywo. Spytał pan o zabiegi operacyjne w celu korekcji - o ile znam stosowanie zabiegów w przypadku skolioz, o tyle w pogłębionych krzywiznach - szczerze nie bardzo. Być może ktoś się takowych działań podejmuje. Niestety, w tej kwestii nie jestem w stanie udzielić panu szczegółowych informacji. Proponuję udać się do fizjoterapeuty, aby ocenił całość na żywo i ewentualnie pokierował i nakreślił, co dałoby się zrobić w tym przypadku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza