Pielęgnacja stóp: 5 kroków do pięknych stóp

2008-05-14 12:47

Pielęgnacja stóp to coś, o czym często się zapomina - twarz, brzuch, uda, pośladki - to części ciała, którym poświęcamy więcej uwagi. Te zaniedbania widać później zwłaszcza latem. Zajmij się swoimi stopami troskliwie, a będą zadbane i zdrowe. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji stóp.

Pielęgnacja stóp: 5 kroków do pięknych stóp
Autor: Thinkstockphotos.com Jednym ze sprawdzonych sposobów pielęgnacji stóp są domowe kąpiele.

Spis treści

  1. Sprawdź, jakie masz stopy [WIDEO]
  2. Pielęgnacja stóp: kąpiele
  3. Pielęgnacja stóp: usuń zgrubienia
  4. Pielęgnacja stóp: wmasuj krem
  5. Pielęgnacja stóp: zajmij się paznokciami
  6. Pielęgnacja stóp: zadbaj o świeżość

Pielęgnacja stóp to szczególnie trudna sprawa. Dlaczego? Na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra łatwo ulega przesuszeniu. Jednocześnie na podeszwach stóp znajduje się dużo gruczołów potowych, a ich pracę znacznie nasilają ciepłe buty i syntetyczne rajstopy lub skarpety.

Efekt? Przesuszony naskórek szybko grubieje i rogowacieje, pojawiają się odciski, skóra ma skłonność do pękania (zwłaszcza na piętach).

Na wilgotnych od potu stopach może rozwinąć się grzybica stóp (szczególnie między palcami). Tym problemom łatwo zaradzić. Oto program, dzięki któremu stopy szybko odzyskają formę i urodę.

Sprawdź, jakie masz stopy [WIDEO]

Pielęgnacja stóp: kąpiele

Kąpiele do stóp przynoszą ulgę zwłaszcza po całym dniu pracy lub chodzenia, w upalne dni lub zawsze wtedy, gdy czujemy się zmęczone. Niektóre mają też właściwości lecznicze lub zapobiegają różnego rodzaju dolegliwościom. Wystarczy ciepła lub chłodna woda (w zależności od potrzeb, ale najlepiej aby miała ok. 30-40 st. C), domowy kosmetyk do kąpieli oraz 15-20 minut wolnego czasu, aby zafundować naszym stopom relaks lub terapię.

Kąpiel zmiękczająca twardy naskórek na piętach i paluchach

Do miski z wodą dodaj sól kuchenną lub sodę oczyszczoną (5 łyżeczek na miskę, czyli na ok. 8 l wody), ewentualnie z dodatkiem płatków mydlanych. Dobrze jest również moczyć stopy w wodzie z oliwą z oliwek.

Kąpiel przeciw nadmiernej potliwości

Do miski z ciepłą wodą wrzuć zioła. Aby stopy mniej się pociły sprawdzi się kąpiel w tymianku, rozmarynie lub lawendzie. Jeśli dodasz do wody również trochę sody, zwiększysz terapeutyczne działanie kąpieli. Możesz też moczyć stopy w wodzie z octem (1/3 szklanki na litr wody).

Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp

Kąpiel na odparzone i otarte stopy

Do wody dodaj ostudzony napar (ok. 1 szklanki) mięty, szałwii, kory dębu lub skrzypu polnego (będziesz potrzebowała do tego kilka łyżek kory dębowej lub garść ziół). Antyseptycznie na otarcia działa również kąpiel w wodzie z czarną herbatą. Aby uzyskać taki płyn, zaparz 3 torebki w litrze wody. A gdy napar ostygnie, dolej go do wody w misce i mocz stopy.

Kąpiel na zmęczone nogi

Woda z naparem rumianku doskonale działa na zmęczone stopy (2 torebki rumianku zalej litrem wrzątku). Jeśli dodatkowo chcesz, aby je odświeżyć po ciężkim dniu, zamiast rumianku dodaj do kąpieli sok z 1 cytryny, 2 łyżek oliwy i 2 łyżek mleka.

Czytaj też:

Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?

Relaksujący masaż stóp krok po kroku

Jak dbać o paznokcie u nóg?

Kąpiel na opuchnięte stopy

Do wrzątku dodaj 1/4 szklanki soli morskiej oraz kilka kropli olejku lawendowego lub świeżej lawendy. Gdy woda ostygnie, mocz w niej stopy. Na obrzęki pomoże również kąpiel w ostudzonym naparze z szałwii, lawendy, melisy oraz rumianku.

Skuteczna jest też woda z kilkoma łyżkami miodu, łyżką soli oraz z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego i kamforowego.

Kąpiel odżywcza i regenerująca skórę

Przyrządź miksturę złożoną z łyżeczki miodu, 3 szklanek ciepłego mleka i kilku kropli olejku migdałowego. Doskonałym pomysłem jest kąpiel w wodzie z dodatkiem kilku kropli oliwy z oliwek oraz z płatkami owsianymi (jedna łyżka na miskę), które doskonale nawilżają, regenerują i odżywiają.

Kąpiel na przesuszone stopy

Do miski wlej 1/4 szklanki soku z cytryny, tyle samo mleka, dwie łyżeczki oliwy z oliwek i olejek migdałowy lub cynamon (szczypta), który doskonale nawilża. Dolej miksturę do miski z wodą. Możesz też wykorzystać sok z ananasa (z 2 puszek) i dodać do niego pół szklanki mleka kokosowego lub moczyć stopy w wodzie z dodatkiem zagotowanego i ostudzonego siemienia lnianego, mięty i kozieradki (po 4 łyżki ziół na 2 litry wody).

Inną wersją kąpieli nawilżającej jest dodanie do wody kilku łyżek miodu, jednej cytryny i kilku krople octu jabłkowego (który działa też antybakteryjnie).

Czytaj też: Akcesoria do stóp - przegląd najważniejszych

Zrób to koniecznie

Pozbądź się odcisków

To nie są zwykłe zgrubienia naskórka. Odcisk, zwany też nagniotkiem, posiada rdzeń, który wrasta głęboko w skórę. To skutek dużego ucisku, zwykle spowodowanego ciasnymi butami. By pozbyć się nagniotka, trzeba usunąć go wraz z rdzeniem. Najpierw jednak musisz go rozmiękczyć, np. przez kilka dni smarując maścią z kwasem salicylowym, płynem lub przyklejając plastry na odciski. Miejsce po nagniotku najlepiej potem osłaniać miękką żelową podkładką, która chroni skórę przed uciskiem.

Pielęgnacja stóp: usuń zgrubienia

Jeśli warstwa zgrubiałego naskórka jest znaczna, najpierw zetrzyj ją specjalną tarką do pedicure – ale nie za mocno, bo pozbawisz stopy warstwy ochronnej i będą bardziej podatne na urazy. Potem wygładź skórę peelingiem. Gdy warstwa zrogowaciałego naskórka nie jest gruba, możesz ją usunąć samym peelingiem, np. zawierającym rozdrobniony pumeks. Do skóry bardzo delikatnej lepiej użyć np. peelingu cukrowego albo kremu złuszczającego do stóp.

Starannie zajmij się piętami. Jeśli zostawisz na nich zbyt grubą warstwę przesuszonego naskórka, zaczną pękać. Raz w tygodniu wymasuj więc stopy peelingiem – zapobiegniesz nawarstwianiu się martwych komórek, skóra będzie lepiej oddychać i chłonąć nakładane później kosmetyki.

Pielęgnacja stóp: wmasuj krem

Do stosowania na dzień nie powinien to być krem zbyt tłusty, bo utworzy na skórze warstewkę, pod którą gruczoły potowe będą pracowały intensywniej. Najlepsze są kremy specjalnie do stóp, zwłaszcza te na zrogowacenia. Zawierają mocznik, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę.

Jeśli zabieg robisz wieczorem, nałóż na stopy odżywczą maseczkę (do kremu do stóp dodaj kilka kropli witaminy A+E), owiń je folią i załóż bawełniane skarpetki. Po 20 minutach usuń nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem.

Czytaj też: Domowe kosmetyki do stóp - zrób to sama

Pielęgnacja stóp: zajmij się paznokciami

Skróć je i wyrównaj pilnikiem (tekturowym lub szklanym, bo metalowe szarpią płytkę). Nadaj paznokciom naturalny kształt, zgodny z opuszką palca. Nie opiłowuj ich zbyt głęboko po bokach, bo zaczną wrastać. Skórki odsuń drewnianym patyczkiem do manikiuru albo brzegiem ręcznika. Nałóż na paznokcie warstwę odżywki i ewentualnie pokryj je dwiema warstwami lakieru.

Pielęgnacja stóp: zadbaj o świeżość

Jeśli stopy łatwo ci się pocą, wmasuj w nie nieco żelu lub talku o właściwościach ograniczających wydzielanie potu. Możesz też użyć dezodorantu do stóp. W takich preparatach zwykle są substancje grzybo- i bakteriobójcze. Uczucie świeżości zapewni też spray z mentolem, który chłodzi skórę – warto go mieć pod ręką i stosować w ciągu dnia.

miesięcznik "Zdrowie"