Pielęgnacja skóry głowy. Jak dbać o skalp?

2023-12-01 11:03

Pielęgnacja skóry głowy to niezwykle ważny aspekt dbania o urodę. Ten etap często jednak pomijamy. Tymczasem kondycja skóry głowy - skalpu - ma decydujący wpływ na wygląd fryzury, która jest znaczącym elementem naszego wyglądu. Zrównoważona pielęgnacja skóry głowy dostosowana do jej potrzeb przyniesie efekt w postaci odżywionych cebulek, z których wyrosnąć mogą zdrowe włosy.

Pielęgnacja skóry głowy. Jak dbać o skalp?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry głowy
  2. Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy
  3. Pielęgnacja skóry głowy a łupież
  4. Pielęgnacja skóry głowy a mycie włosów
  5. Pielęgnacja skóry głowy: masowanie skalpu i wcierki
  6. Pielęgnacja skóry głowy: szczotkowanie włosów
  7. Pielęgnacja skóry głowy a stylizacja i fryzury
  8. Pielęgnacja skóry głowy: regularne oczyszczanie

Pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry głowy

Pielęgnacja suchego, wrażliwego skalpu wymaga ciągłego nawilżania, łagodzenia podrażnień oraz ograniczenia do minimum kontaktu skóry z agresywnymi środkami chemicznymi. Oznacza to rzadsze stosowanie silnych środków myjących oraz rezygnację z farbowania chemicznego, którego alternatywą mogą być odżywiające włosy i skórę głowy naturalne sposoby farbowania barwnikami roślinnymi takimi jak henna czy indygo.

Produkty do wrażliwej skóry głowy charakteryzują się brakiem dodatku wysuszającego alkoholu, substancji zapachowych czy drażniących konserwantów. Pożądane składniki to wszelkie nawilżające oleje oraz łagodzące wyciągi roślinne, np. z aloesu oraz pantenol czy alantoina.

W łagodzeniu dolegliwości związanych z wrażliwą skórą głowy pomóc może też jej olejowanie, czyli nakładanie na skórę głowy łagodnego oleju (np. kokosowego lub specjalnej mieszanki przeznaczonej do suchego, wrażliwego skalpu) około 30 minut przed myciem włosów. Pomocne do zastosowania na skalp będą też naturalne żele z aloesu lub siemienia lnianego. 

Jeśli chcemy zapuścić lub zagęścić włosy możemy też sięgnąć po wcierkę. Koniecznie pamiętajmy, że do stosowania na wrażliwy skalp musi ona być pozbawiona alkoholu, silnych substancji zapachowych oraz ekstraktów roślinnych o działaniu wysuszającym.

Nie istnieje jeden idealny przepis na pielęgnację wrażliwej skóry głowy, ze względu na jej drażliwość należy pochodzić z ostrożnością do wprowadzania nowych kosmetyków oraz zabiegów.

Bardzo ważne jest dokładne obserwowanie reakcji skóry na konkretne składniki i preparaty, które pozwoli na dopasowanie pielęgnacji do naszych indywidualnych potrzeb.

Olej rycynowy na wypadanie włosów. Działa błyskawicznie!

Skalp - to potoczna nazwa skóry głowy. Nie jest to natomiast oficjalny termin.

Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy

U osób ze skórą przetłuszczającą problemem jest zbyt intensywna produkcja sebum, które sprawia, że włosy są przyklapnięte, bez życia, a nawet tłuste. Wbrew pozorom, aby unormować taki stan pielęgnacja powinna być delikatna. Bardzo intensywne, wysuszające oczyszczanie skóry głowy z łoju może spowodować, że organizm zacznie produkować go jeszcze więcej, aby nawilżyć skalp.

Do codziennego mycia włosów warto stosować zarówno łagodne jak i mocniejsze szampony, na przykład na zmianę. Aby zwalczyć przetłuszczanie skalpu należy unikać też bardzo wysokich temperatur przy myciu oraz suszeniu włosów. Osoby o przetłuszczającym skalpie powinny też rzadziej wykonywać masaż skóry głowy, gdyż pobudza on gruczoły do produkcji łoju.

Wszelkie maseczki czy odżywki z substancjami nawilżającymi powinny być stosowane jedynie na długość włosów, tak, aby przetłuszczony skalp nie miał z nimi kontaktu. Kosmetyki powinny zawierać substancje takie jak glinki, algi czy zioła.

Można pozwolić sobie na eksperymenty i dodanie tych składników w formie półproduktów do gotowych kosmetyków. Łyżeczkę glinki (dowolnie – zielonej, czerwonej lub innej) zmieszaj z szamponem oraz wodą i umyj włosy takim roztworem. Będziesz cieszyć się odświeżonym skalpem i uniesioną u nasady fryzurą.

Pielęgnacja skóry głowy a łupież

W przypadku łupieżu podstawowym elementem pielęgnacji jest leczniczy szampon z apteki. W zależności od intensywności problemu powinien on być używany codziennie lub co kilka dni, np. na zmianę z łagodniejszym szamponem. Należy pamiętać o bardzo częstym myciu włosów, gdyż to właśnie łój sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów powodujących łupież.

Podobnie jak przy skalpie przetłuszczającym należy unikać kontaktu skóry z odżywkami i maseczkami. Gdy skóra potrzebuje nawilżenia i złagodzenia można zastosować naturalny żel aloesowy lub żel z siemienia lnianego. Walkę z łupieżem wspomogą specjalne olejki czy wcierki wyprodukowane z myślą o łupieżu, często z zawartością antybakteryjnych olejków eterycznych takich jak sandałowy, lawendowy czy z drzewa herbacianego.

W przypadku bardzo zaawansowanych problemów skórnych takich jakich jak łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry, nawracający łupież czy podrażnienie skóry sprawiające codzienny dyskomfort warto wybrać się do lekarza, dermatologa lub trychologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje pielęgnację leczniczą.

Pielęgnacja skóry głowy a mycie włosów

Włosy powinny być myte tak często, jak tego potrzebują. Jeśli nasze włosy przetłuszczają się, można je myć codziennie, w przypadku, gdy nie mamy tego problemu można to robić nawet co kilka dni. Bardzo istotne jest jednak to, jakich kosmetyków użyjemy do codziennego oczyszczania włosów.

Błędem pielęgnacyjnym jest codzienne używanie szamponów z silnymi detergentami takimi jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Są to intensywnie oczyszczające i pianotwórcze substancje nazywane sulfatami, dodawane do kosmetyków oraz chemii gospodarczej. Ze względu na ich agresywne działanie mają właściwości uczulające i draż­niące i przy codziennym stosowaniu u wielu osób powodować mogą wysuszenie skóry, świąd, łupież czy rumień.

Wysuszona sulfatami skóra głowy zaczyna produkować więcej łoju, aby zapobiec podrażnieniu, co negatywnie odbija się na wyglądzie i świeżości naszych włosów. Oczywiście reakcja na te detergenty jest indywidualną sprawą i wiele osób z powodzeniem będzie mogło ich używać. Jednak aby zapobiec potencjalnym problemom warto wybierać łagodne szampony bez dodatku silnych detergentów, dedykowane dla dzieci, alergików i osób o wrażliwej skórze głowy.

Delikatniejsze od SLS i SLES substancje myjące to na przykład ALS (Ammonium Lauryl Sulfate) czy SCS (Sodium Cocoyl Sarcosinate). Obecnie znalezienie szamponu bez silnych sulfatów nie powinno stanowić problemu, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele delikatnych produktów myjących. Szampony ze wspomnianymi wcześniej silnymi substancjami myjącymi powinny być używane dużo rzadziej, do cyklicznego zabiegu oczyszczania włosów i skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy: masowanie skalpu i wcierki

Krótki, codzienny masaż poprawi ukrwienie i dotleni cebulki, jednocześnie pobudzając włosy do wzrostu. Masować można szczotką do włosów, palcami lub specjalnym masażerem.

Dobrze jest łączyć masaż z wcieraniem w skalp specjalnych odżywek do skóry głowy. Wcierka powinna być dobrana do konkretnych potrzeb naszej skóry i włosów, gdyż różne składniki działają na określone problemy. Większość osób, a w szczególności osoby z problemami łojotokowymi czy bardzo wrażliwym skalpem, powinny unikać kosmetyków na bazie alkoholu.

Pielęgnacja skóry głowy: szczotkowanie włosów

Może się wydawać, że szczotkowanie nie ma wiele wspólnego z kondycją skóry głowy. Należy jednak pamiętać, aby w czasie czesania nie szarpać włosów, co odbija się negatywnie na ich kondycji i na stanie cebulek.

Szczotka ciągnąca włosy nie tylko wyrwie więcej włosów, niż powinno naturalnie wypaść, ale też bardzo osłabi cebulki. Jeśli nasze włosy są bardzo niesforne i często pojawiają się na nich kołtuny, aby je rozczesać trzeba przytrzymać włosy ponad problematycznym splotem, tak, aby nie naciągać skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy a stylizacja i fryzury

Podobnie jak przy szczotkowaniu robiąc fryzury należy pamiętać o tym, aby były one możliwie najluźniejsze. Często nie zdajemy sobie sprawę jak nasza fryzura może męczyć nasz skalp. Uświadamiamy sobie to dopiero, gdy po całym dniu w kucyku czy ciasnym koku czujemy ściągnięcie i ból skóry głowy.

Najzdrowszą dla skalpu fryzurą minimalizującą ryzyko ciągnięcia i szarpania jest luźny warkocz. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi Temperatura również ma duży wpływ na kondycję skalpu i cebulek, dlatego trzeba chronić go przez bezpośrednią ekspozycją na trudne warunki pogodowe. W czasie mrozów warto nosić czapkę, która zapobiegnie podrażnieniu skóry i osłabieniu cebulek, natomiast w lato osłaniać głowę kapeluszem lub chustą przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.

Polecany artykuł:

Jak często myć włosy?

Pielęgnacja skóry głowy: regularne oczyszczanie

Gdy już zrezygnujemy z codziennego używania szamponów z silnymi detergentami takimi jak SLES czy SLS nie możemy zapominać o cyklicznym oczyszczaniu skalpu i włosów mocniejszym szamponem. Częstotliwość takiego zabiegu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, ale powinna oscylować między 4-6 razami w tygodniu.

Służy ona odświeżeniu skalpu oraz zmyciu z niego i włosów resztek substancji z kosmetyków, których nie rozpuszczają w zupełności delikatne szampony, takich jak silikony. Nagromadzenie resztek takich związków na skalpie może skutkować zatkaniem porów skóry, które uniemożliwi jej oddychanie.

Osoby, których skalp nie jest bardzo wrażliwy, mogą wzmocnić efekt oczyszczania dodając do łyżki szamponu łyżeczkę sody oczyszczonej. Należy wtedy pamiętać o nałożeniu treściwej odżywki lub maski, gdyż włosy po tak dokładnym oczyszczeniu z sebum mogą być matowe i bardziej suche niż zwykle.

Dwa razy w miesiącu warto zrobić też głęboko oczyszczający peeling, który dokładnie doczyści skórę głowy z obumarłego naskórka, pomoże uregulować pracę gruczołów łojowych. Peeling, podobnie jak masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi, przez co stymuluje włosy do wzrostu oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.

Przepis na peeling do skóry głowy

Wystarczy wymieszać cukier z szamponem w proporcji 2:1 i tą mieszanką masować głowę. Zamiast cukru można też użyć kawy, która dodatkowo przyśpiesza porost włosów, ale dość trudno się wypłukuje, lub soli morskiej, ale ta nie jest wskazana w przypadku suchej skóry głowy i zniszczonych włosów.