Pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Czym jest i jak działa?

2021-04-23 9:35

Pętla indukcyjna to jeden ze sposobów na wspomaganie słuchu dla osób z niepełnosprawnością słuchu, które korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. To urządzenie pomaga słyszeć lepiej i więcej w trudnych warunkach - tam, gdzie panuje hałas, szum. Pętla indukcyjna niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty słuchowe i implanty, dzięki czemu osoba słabosłysząca może dobrze zrozumieć to, co słyszy. Jak działa pętla indukcyjna? Kto może z niej skorzystać i w jakich sytuacjach to rozwiązanie najlepiej się sprawdza?

Pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Czym jest i jak działa?
Autor: Getty Images

Pętla indukcyjna to rozwiązanie, które nie zastąpi aparatu słuchowego ani implantu, jednak bywa nieocenione w wielu sytuacjach. Pozwala lepiej słyszeć wtedy, gdy z jakiegoś powodu dochodzi do zakłóceń w odbiorze dźwięku i osoba z niepełnosprawnością słuchu może mieć problem ze zrozumieniem informacji, jakie do niej docierają.

Możliwość korzystania z pętli indukcyjnej pozwala osobom niedosłyszącym swobodnie rozmawiać przez telefon komórkowy, ułatwia wizytę w banku, urzędzie, sklepie, na dworcu, a nawet w kinie czy teatrze.

Jak wyjaśnia Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier: - Wizyta w instytucji, w której nie ma zainstalowanej pętli, bywa bardzo stresująca. Ze względu na hałas czy rozmowy innych osób często nie wiem co mówi do mnie osoba, z którą rozmawiam i muszę kilkukrotnie prosić o powtórzenie. Użytkownicy aparatów i implantów mierzą się aktualnie z jeszcze jedną, dodatkową przeszkodą w słyszeniu, czyli z maseczkami.

Zmniejszają one transmisję wirusa, ale zniekształcają też dźwięki i jeszcze bardziej utrudniają zrozumienie mowy. W miejscach z zainstalowaną pętlą indukcyjną, gdzie obsługa wie o niej i ma odpowiednio ustawiony mikrofon na stanowisku, bariery komunikacyjne znikają, dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie pętli i jej podłączenie. - dodaje.

Spis treści

  1. Jak działa pętla indukcyjna?
  2. Jakie są rodzaje pętli indukcyjnych?
  3. Jak korzystać z pętli indukcyjnej?

Jak działa pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna zbiera i przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego. Pętla wytwarza pole magnetyczne, które oddziałuje na aparat i eliminuje wszelkie szmery czy zakłócenia z otoczenia.

Wyposażona jest w specjalny wzmacniacz, który odbiera sygnał przekazywany mu ze źródła (którym może być np. mikrofon), a następnie przetwarza go, wzmacnia i przekazuje za pomocą zjawiska indukcji magnetycznej.

Ten skomplikowany proces pozwala oczyścić sygnał z niepotrzebnych szumów i eliminuje problemy z odbiorem informacji wynikające np. z niekorzystnej akustyki pomieszczenia.

Jakie są rodzaje pętli indukcyjnych?

Pętle indukcyjne dzieli się wedle sposobu ich zastosowania. Istnieją więc zarówno specjalistyczne osobiste pętle indukcyjne, które można sparować z telefonem komórkowym (co bardzo ułatwia rozmowę przez telefon np. na dworze lub tam, gdzie panuje duży hałas), jak i pętle, które montowane są w miejscach użyteczności publicznych.

Wśród tych ostatnich są zarówno pętle o dużym zasięgu (montowane np. w salach wykładowych, w teatrach czy kościołach), pętle o małym zasięgu (które można zamontować w mieszkaniu lub w środkach komunikacji publicznej) czy pętle okienkowe, montowane przy okienkach kasowych, stanowiskach w urzędzie czy np. w hotelowych recepcjach. Stanowiska takie są wówczas oznaczone ikonką, na której obok rysunku ucha widnieje literka T.

Jak korzystać z pętli indukcyjnej?

Z pętli indukcyjnej może korzystać każdy użytkownik implantu lub aparatu słuchowego wyposażonego w tryb cewki indukcyjnej. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach tryb ten trzeba wcześniej aktywować.

Jak tłumaczy Maciej Kasperkowiak, protetyk słuchu współpracujący z Fundacją Kultury bez Barier: - Zdecydowana większość aparatów słuchowych jest wyposażona w cewkę indukcyjną, może być ona jednak nieaktywna. Aby ją uruchomić należy udać się do specjalisty, który podłączy aparat do komputera i przypisze mu tzw. program telefoniczny.

Taka wizyta trwa zazwyczaj kilka minut, a dzięki niej osoba z niepełnosprawnością słuchu może w przyszłości samodzielnie przełączać tryb w urządzeniu, jeśli znajdzie się w miejscu wyposażonym w pętlę. Cewki indukcyjnej mogą nie mieć aparaty wewnątrzkanałowe (chowane całkowicie w uchu) oraz najmniejsze aparaty zauszne przeznaczone do lekkich ubytków słuchu.

Dla ich użytkowników stworzono dodatkowe, bezprzewodowe urządzenia, które zwiększają możliwości aparatu. Taki sprzęt ma wbudowaną cewkę indukcyjną, można go też połączyć z telewizorem czy telefonem – wyjaśnia.

Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków