Pasożyt ludzkich rzęs i powiek. Jak sprawdzić, czy go masz?

2021-05-14 15:10

Nużeniec zasiedla okolice rzęs i powiek większości dorosłych ludzi, lecz tylko u pewnej części z nich wywołuje chorobę zwaną nużycą lub demodekozą. Dolegliwości wywołane przez nużeńca bywają mylone z symptomami innych chorób skóry oraz oczy, a także z reakcjami alergicznymi. W jaki sposób można sprawdzić, czy źródłem problemów nie jest właśnie nużeniec?

Sztuczne RZĘSY jak prawdziwe - przedłużanie rzęs w gabinecie kosmetycznym
Autor: Thinkstockphotos.com Sztuczne rzęsy są wygodne i bardzo trwałe, o ile dobrze o nie dbasz i regularnie uzupełniasz w salonie kosmetycznym.

Spis treści

  1. Jak się diagnozuje nużeńca?

Swędzenie brzegów powiek, pieczenie, wieczorne uczucie po zgaszeniu światła, iż coś po mnie chodzi, coś drąży moją skórę, nawrotowe gradówki, jęczmienie, zapalenie brzegów powiek, uczucie suchości, czasami pieczenia oka – te wszystkie objawy wywołuje właśnie nużeniec, o którego diagnostyce opowiedział „Poradnikowi Zdrowie” doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie.

Jak się diagnozuje nużeńca?

Jak się diagnozuje nużeńca?

Doktor Mariusz Rowiński, zapytany o diagnostykę nużycy, opisał ją w następujących słowach:

Diagnostyka nużeńca z rzęs jest prostą procedurą polegającą na ocenie pobranych od pacjenta rzęs. Należy pobrać trzy-cztery rzęsy z każdej powieki. Zatem w preparacie powinno znajdować się między 12 a 16 rzęs. To prosty preparat. Po zawieszeniu rzęs w soli fizjologicznej oceniamy to w zwykłym mikroskopie. Nużeńce są widoczne już przy powiększeniu x40. Aczkolwiek powiększenie x100 i x400 da nam pełen obraz. Oceniając preparat, liczymy formy dorosłe. Liczymy formy pośrednie. Liczymy jaja. I zależnie od stosunku tych poszczególnych form możemy sobie wykształcić pojęcie, jak mocna jest infestacja i jak duże problemy pasożyt może u pacjenta powodować.