Ostry ból gardła – co naprawdę pomaga?

2019-09-01 11:44

Gdy ból gardła jest ostry i utrudnia przełykanie, lepiej porzucić domowe sposoby leczenia na rzecz sprawdzonych preparatów zawierających substancje przeciwzapalne i antyseptyczne. To ważne, bo nieprawidłowo leczony stan zapalny gardła może przekształcić się w infekcję bakteryjną – a wtedy jedynym skutecznym lekiem pozostaje antybiotyk. Sprawdź, co stosować, aby złagodzić ostry ból gardła.

ostry ból gardła
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ostry ból gardła - przyczyny
  2. Ostry ból gardła - leczenie
  3. Ostry ból gardła - domowe sposoby

Ostry ból gardła, który nasila się przy przełykaniu, a dodatkowo jest ostry i piekący, wskazuje na zaawansowany stan zapalny. W takiej sytuacji domowe sposoby na ostry ból gardła nie wystarczą. Należy je traktować jako leczenie wspomagające. Gdy pojawia się ostry ból gardła, trzeba sięgnąć po odpowiednie leki. W przeciwnym razie stan zapalny staje się przewlekły, co może prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Uszkodzona śluzówka to znakomita pożywka do bytujących w gardle bakterii. Warto wiedzieć, że ryzyko rozwinięcia się bakteryjnego zakażenia gardła, czyli anginy, jest większe u dzieci niż u dorosłych.

Ostry ból gardła - przyczyny

Przyczyną ostrego bólu gardła jest najczęściej infekcja wirusowa. Wirusy (zwykle rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy) przenikają do dróg oddechowych, uszkadzają błonę śluzową przełyku, co powoduje stan zapalny. Gardło staje się czerwone i obrzęknięte, pojawia się silny ból. Objawami dodatkowymi mogą być kaszel lub chrypka, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała.

Z kolei za zakażenia bakteryjne najczęściej odpowiadają paciorkowce. Wówczas objawy są bardziej nasilone niż w przypadku infekcji wirusowej. Pojawia się wysoka gorączka (często przekraczająca 38 st. C.) i dreszcze, uczucie osłabienia i rozbicia.

Ostry ból gardła może by również wynikiem procesów chorobowych toczących się w sąsiedztwie. Rzadszymi przyczynami ostrego bólu gardła są urazy (spowodowane przez ciało obce), oparzenia lub substancje chemiczne.

Ostremu bólowi gardła często towarzyszą trudności z przełykaniem, uczucie drapania i pieczenia w gardle, chrypka, podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Zdrowo Odpytani: Angina latem? Ekspertka nie ma wątpliwości

Ostry ból gardła - leczenie

Leczenie ostrego bólu gardła zależy od przyczyny. Najczęściej ostry ból gardła jest wywołany przez wirusy. W takim przypadku należy sięgnąć po leki, które działają miejscowo, np. formie syropu, tabletek na gardło do ssania czy preparatu na gardło w sprayu. Zawierają one substancje, które łagodzą stan zapalny, zmniejszają ból, zmniejszają obrzęk, a dodatkowo działają antyseptycznie, czyli zwalczają patogeny odpowiedzialne za ból gardła, ból przy przełykaniu, zaczerwienienie czy obrzęk. Część z nich zawiera naturalne składniki roślinne. Dodatkowo konieczne może być stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym - paracetamol czy leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Warto wiedzieć, że przy ostrym bólu gardła, który jest wywołany przez wirusy, nie działają antybiotyki. Te są konieczne dopiero wtedy, gdy przyczyną ostrego bólu gardła są bakterie.

Ważne

Jeśli ostremu bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, osłabienie, a na migdałkach pojawił się białawy nalot lub ropna wydzielina – są to oznaki zakażenia bakteryjnego gardła. U dzieci pojawia się ono częściej ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi anginę. Wówczas konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci leczenie antybiotykami.

Ostry ból gardła - domowe sposoby

Wspomagająco w celu łagodzenia objawów można sięgnąć po domowe sposoby na ostry ból gardła, jednak będą one miały niewielki wpływ na bezpośrednią przyczynę bólu – stan zapalny. Można zastosować płukanie gardła naparami z ziół, takich jak, m.in. rumianek czy szałwia. Można również wykorzystać przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody. Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady czy herbata z miodem i cytryną.