Ość w gardle. Co zrobić, gdy ość stanie nam w gardle?

2022-12-20 15:08

Ość w gardle to problem znany nam zwykle z okresu świątecznego. Jednak każda ryba, która ma ości, jest potencjalnie niebezpieczna. Co robić, kiedy ość stanie nam w gardle? I najważniejsze - czego nie robić, żeby nie doprowadzić do tragedii? Laryngolodzy przestrzegają, żeby nie zagryzać ości w gardle chlebem, bo może wbić się głębiej.

Ość w gardle. Co zrobić, gdy ość stanie nam w gardle?
Autor: Getty Images Ość w gardle. Co zrobić, gdy ość stanie nam w gardle?

Spis treści

  1. Ość w gardle - czego nie robić?
  2. Ość w gardle - co robić?
  3. Ość w gardle - kiedy do szpitala?
  4. Ość w gardle - co jeśli ją zostawimy?
  5. Ość w gardle i inne zagrożenia

Ość w gardle to problem, który kojarzy się nam głównie ze świętami. Wtedy też Polacy masowo jedzą ryby, a więc o wypadek łatwiej. Zwłaszcza jeśli potrawy jedzone są w pośpiechu, ryby nie są dobrze filetowane, a kolacja czy obiad jedzone są przy słabym świetle.

Jodła, czy świerk? Jaką choinkę kupimy na Boże Narodzenie?
Poradnik Zdrowie: angina

Bez niego wielu nie wyobraża sobie Wigilii. Co wiesz o karpiu?

Pytanie 1 z 7
Karp jest rybą:

Najwięcej przypadków pacjentów z ością w gardle trafia do szpitala pierwszego dnia świąt. W czasie wigilijnej kolacji ość zazwyczaj wbija się w gardło, ale pacjenci mają nadzieję, że "jakoś się uda". Dopiero na drugi dzień decydują się udać po pomoc do lekarza. 

Ość w gardle - czego nie robić?

Kiedy w gardło wbije nam się ość nie wolno, wbrew temu co się przyjęło, zagryzać jej chlebem! Jest to najniebezpieczniejsze, co możemy zrobić. Dlaczego? Otóż mechanizm połykania działa tak, że mięśnie gardła zaciskają się, przez co ość łatwo może wbić się głębiej.

Język przepycha pokarm do gardła, a tam dachówkowato ułożone mięśnie pracują pełną parą, żeby przepchnąć go dalej, do przełyku. Oczywiście przełyk także ma swoją strukturę, która sprzyja przepychaniu pokarmu w dół, do żołądka. Jeśli ość już się wbije i te naturalne odruchy nie sprawiają, że się przemieszcza, to zagryzienie jej chlebem może spowodować, że wpadnie do przełyku. 

I tu zaczyna się prawdziwe niebezpieczeństwo - w odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta. W sytuacji, gdy ość wbije się w aortę, pacjent może wykrwawić się lub zadławić krwią. 

Ość w gardle - co robić?

Kiedy w gardle stanie ość należy spróbować spokojnie ją wyjąć, najlepiej z pomocą osoby drugiej i pęsety. Należy poświecić latarką do gardła, zlokalizować ość i szybko ją usunąć. Jeśli jednak jest to niemożliwe lub ości nie widać, należy udać się do szpitala, gdzie ość usunie lekarz.

Ość w gardle - kiedy do szpitala?

Pacjenci z ością w gardle powinni udać się po pomoc do laryngologa lub na szpitalny oddział ratunkowy. Należy jednak pamiętać, że ość w gardle nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, więc nie zostaniemy przyjęci w tej sytuacji na cito.

Lekarz może użyć specjalnego lusterka, aby zajrzeć w głąb gardła lub zrobić videolaryngoskopię (endoskop dokładnie pokaże lokalizację ciała obcego). Czasem, aby zlokalizować ość wykonuje się zdjęcie rentgenowskie z odpowiednim kontrastem.

Ość w gardle - co jeśli ją zostawimy?

Zasada jest taka, że jeśli coś dostało się do gardła to należy to usunąć. Ość pozostawiona w gardle będzie drażnić, ale to najmniejszy problem. Szybko zrobi się stan zapalny, pojawi się ropa.

Miejscowy stan zapalny objawia się bólem szyi, gardła i gorączką. Niebezpieczna jest bliskość tętnicy szyjnej doprowadzającej krew do mózgu i żyły szyjnej pompującej krew do serca - jeśli zakażenie dostanie się do krwi szybko rozprzestrzeni się po organizmie. 

W tej sytuacji może dojść nawet do sepsy, co jest już stanem zagrażającym życiu. Ość należy szybko usunąć, czasem należy też podać antybiotyk.

Ość w gardle i inne zagrożenia

Aby uniknąć ości w gardle należy jeść uważnie. To jedyny sposób - długie przeżuwanie pokarmu, brak rozmów w czasie jedzenia, dokładnie wyfiletowanie ryby. Dodatkowo jedzenie i rozmowa może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc - nagłośnia zamyka krtań i tym samym drogę do płuc czy oskrzeli. Jeśli rozmawiamy w czasie jedzenia nagłośnia się otwiera i wpadnięcie pokarmu do oskrzeli jest jak najbardziej możliwe. 

Na drodze jedzenia stoją jeszcze struny głosowe - jeśli zewrą się na czas zaczniemy się dławić i prawdopodobnie wyplujemy jedzenie. Niestety, jeśli tak się nie stanie jedzenie może trafić do oskrzeli lub płuc. Można to zobaczyć na zdjęciu RTG i niestety trzeba usuwać jak najszybciej, co jest już bardziej skomplikowanym zabiegiem.