OLEJOWANIE WŁOSÓW - domowy sposób na pielęgnację i regenerację włosów. Jak zrobić?

2015-10-05 16:13

Efekty zabiegu olejowania włosów mogą okazać się olśniewające, jeśli odpowiednio dobierzemy olej i metodę jego aplikacji. Olejowanie włosów, które staje się ostatnio coraz bardziej popularne, poprawia kondycję włosów, dodaje im blasku i sprawia, że pięknie wyglądają. Jak olejować włosy i jak dobrać odpowiedni olej?

OLEJOWANIE WŁOSÓW - domowy sposów na pielęgnację i regenerację włosów. Jak zrobić?
Autor: Thinkstockphotos.com Olejowanie włosów to domowy sposób na poprawę ich jakości. W zależności od rodzaju włosów, musisz dobrać odpowiedni olej do olejowania.

Spis treści

  1. Olejowanie włosów - jak działa olej?
  2. Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?
  3. Olejowanie włosów – włosy tłuste, zniszczone, z łupieżem
  4. Olejowanie włosów - jak to zrobić?

Olejowanie włosów to nakładanie na włosy oleju roślinnego, który je odżywia, nawilża i poprawia ich elastyczność. Wybór olejów jest bardzo duży. Do dyspozycji mamy ich kilkadziesiąt, począwszy od produktów, które możemy kupić w sklepie spożywczym, takich jak oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, przez oleje z roślin występujących w naszej strefie klimatycznej, takich jak orzechy włoskie czy z kiełki pszenicy, aż do olejów egzotycznych, takich jak makadamian, kokosowy, awokado czy arganowy.

Olejowanie włosów - jak działa olej?

Olejowanie włosów zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy właściwie dobierzemy olej do rodzaju naszych włosów. Najważniejsze składniki, dzięki którym oleje zbawiennie wpływają na nasze włosy to kwas palmito-oleinowy (omega 7), kwas oleinowy (omega 9), kwas linolowy (omega 6), kwas alfa-linolenowy (omega 3) oraz kwas gamma-linolenowy (GLA).

Procentowa zawartość poszczególnych składników decyduje o tym, do jakich włosów olej będzie najlepiej się nadawał. Zanim po raz pierwszy zastosujemy olejowanie włosów, z pewnością warto zapoznać się z teorią - poznać właściwości i działanie poszczególnych składników i dowiedzieć, na jakie włosy najkorzystniej podziała dany olej. Ale wiedza teoretyczna wymaga sprawdzenia w praktyce. Warto wypróbować kilka różnych olejów, różniących się zawartością poszczególnych składników. Może się okazać, że dopiero po kilku próbach natrafimy na olej, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Warto także wypróbować mieszanki olejów.

Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?

Aby dobrać odpowiedni olej, musimy wiedzieć, jakiego rodzaju włosów jesteśmy posiadaczkami. Włosy dzielimy na te o wysokiej porowatości, o niskiej porowatości i pośrednie. Na czym polega różnica? Każdy włos pokryty jest łuskami, a to, jak mocno odchylone są one od trzonu włosa, decyduje o tym, do której z grup zaliczymy nasze włosy.

  • Jeśli łuski są mocno odchylone od płaszczyzny włosa, a między nimi można pod mikroskopem zaobserwować duże przerwy, to mamy do czynienia z włosami o wysokiej porowatości. W przypadku tego typu włosów polecane są oleje z wiesiołka, z orzechów włoskich, z pachnotki, z pestek dyni, z nasion truskawki, z kukurydzy, z dzikiej róży, z ogórecznika, z pestek winogron, z pestek arbuza, lniany, słonecznikowy, sojowy, sojowy i konopny.
  • Włosy o niskiej porowatości mają łuski ściśle przylegające do ścianek włosów. Takie włosy są lśniące, proste i trudniej wnikają w nie składniki odżywcze oraz woda. W wypadku olejowania włosów o takiej budowie dobrze sprawdzą się oleje takie jak palmowy i kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło mango, cupuacu, babassu i rycynowy.
  • Do włosów średnioporowych, o własnościach pośrednich, najczęściej rekomendowane są oleje takie jak macadamia, sezamowy, ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, z orzechów arachidowych, z pestek śliwki, ryżowy, arganowy, awokado, a także oliwa z oliwek.

Olejowanie włosów – włosy tłuste, zniszczone, z łupieżem

  • Do olejowania włosów wyjątkowo suchych i zniszczonych zaleca się oleje: sezamowy, kokosowy, jojoba, migdałowy, arganowy i musztardowy (z kozieradki).
  • Dla włosów ze skłonnością przetłuszczania najlepsze będą: olej jojoba, olej winogronowy, olej sezamowy i oliwa z oliwek.
  • A jeśli masz problemy z łupieżem w walce z nim może ci pomóc olejek z drzewa herbacianego.

Wybierając odpowiedni dla siebie olej pamiętajmy, że większość Polek to posiadaczki włosów, w przypadku których nie sprawdzają się najpopularniejsze oleje, takie jak na przykład kokosowy czy arganowy. Włosy typowo słowiańskie mają inną strukturę niż włosy południowe i arabskie, do których pielęgnacji oleje te nadają się znacznie lepiej.

Olejowanie włosów - jak to zrobić?

  1. Do jednego zabiegu olejowania włosów wystarczy mniej więcej jedna łyżka stołowa oleju. Olej można nałożyć na same włosy lub na włosy i skórę.
  2. Olej powinien pozostawać na włosach przez co najmniej godzinę, ale najlepsze efekty daje pozostawienie go na włosach na około 5-7 godzin, na przykład na noc. Olej, po upływie tego czasu, zmywamy szamponem.
  3. Olej możemy nakładać ręcznie. Z niewielką ilością oleju na dłoniach kilkakrotnie przeczesujemy włosy palcami.
  4. Do nakładania oleju możemy użyć atomizera. Olej nalewamy do pojemnika z wodą i spryskujemy nim włosy.
  5. Włosy możemy wypłukać w wodzie z rozpuszczonym w niej olejem, zabieg trwa wówczas kilka minut. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku włosów suchych, które po zabiegu będą znacznie lepiej nawilżone. W wodzie musimy też rozpuścić oleje o gęstej konsystencji, których nie da się rozprowadzić rękami.
  6. Olej można nakładać na włosy suche albo wilgotne po myciu. Można też tuż przed zabiegiem olejowania zwilżyć włosy w ciepłej wodzie. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku włosów suchych.
  7. Przed zabiegiem włosy można spryskać mgiełką (np. z aloesem) - Olej można wymieszać z odżywką i taką mieszankę nanieść na włosy. Można też przed nałożeniem oleju rozprowadzić na nich odżywkę.