Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić i im zapobiegać?

2019-07-18 10:49

Odparzenia mogą być reakcją skóry na przegrzanie, wysuszenie, ciasne i nieprzewiewne buty, źle wypłukaną z proszku bieliznę i noszone w upał ciasne ubranie z tworzywa sztucznego.

Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić i im zapobiegać?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Odparzenia na stopach
  2. Odparzenia na pośladkach
  3. Odparzenia w pachwinach
  4. Odparzenia pod pachami

Odparzenia na stopach

Źle dobrane, niewygodne lub zbyt mocno zabudowane buty noszone w upały - i odparzenia na palcach, piętach i podeszwach stóp gotowe.

Co robić? Po powrocie do domu wymocz stopy. Do wody dodaj nadmanganianu potasu lub azulanu (wyciąg z rumianku). Jeśli nie masz nic innego, zaparz zwykłą, mocną herbatę i esencję wlej do miski z wodą. Po 15-20 minutach osusz stopy. Nie trzyj ręcznikiem, bo dodatkowo podrażnisz skórę.

Miejsca między palcami wysusz suszarką do włosów. Na przyszłość, jeśli latem musisz nosić adidasy, zakładaj bawełniane skarpetki. Jeżeli wkładasz pantofle na gołą stopę, posyp nogi talkiem, np. daktarinem. Ulgę dadzą chłodzące dezodoranty, np. do stóp ze skłonnością do grzybicy.

W ciągu dnia można przemyć odparzone fragmenty preparatem do oczyszczania, przemywania ran, który ograniczy ryzyko infekcji i komplikacji.

Odparzenia na pośladkach

W upalne dni młode mamy powinny szczególnie uważać, bo skóra niemowląt łatwo ulega podrażnieniom. Zaniedbanie w pielęgnacji skończy się błyskawicznie - bolesnymi i trudnymi do wyleczenia odparzeniami.

Co robić? Gdy dojdzie do odparzenia, pupę dziecka trzeba starannie umyć delikatnym mydłem, w ciepłej wodzie. Następnie osuszyć ręcznikiem lub czystą tetrową pieluszką. Teraz posmarować kremem przeciw odparzeniom dla dzieci, linomagiem lub zasypać talkiem kosmetycznym (też dla dzieci).

W awaryjnych sytuacjach można do tego celu wykorzystać odrobinę mąki ziemniaczanej. W ciepłe dni zanim ponownie założymy pieluszkę lub pampersa, dobrze pozostawić dziecko na pół godziny z gołą pupą, aby skóra dobrze się wysuszyła.

Odparzenia w pachwinach

Uszkodzenia skóry grożą osobom unieruchomionym w łóżku, którym rzadko zmienia się pieluchy lub podkłady, oraz cierpiącym na nietrzymanie moczu. Odparzają się pachwiny, fałdy skórne, okolice kości krzyżowej i wewnętrzne części ud. U seniorów szybko tworzą się odleżyny, czyli głębokie rany.

Co robić? Ulgę daje kąpiel w słabym roztworze rumianku. Zaczerwienioną skórę trzeba umyć mydłem do skóry wrażliwej. Bolesne miejsca osuszyć ręcznikiem lub suszarką do włosów i posmarować kremem przeciw odparzeniom dla dorosłych.

Jeżeli nie ma talku, skórę można popudrować mąką ziemniaczaną. Na suchej skórze nie tworzą się z niej grudki, które wywołują podrażnienia.

Odparzenia pod pachami

Osoby otyłe mają dużą skłonność do odparzeń. Nadmiernie się pocą, więc powinni starannie pielęgnować ciało, nosić bawełniane, przewiewne ubranie. Dla pań najlepsze są majtki z nogawką (bawełniane lub milanezowe), które chronią wewnętrzną stronę ud. Dla panów najlepsze bawełniane bokserki.

Co robić? Gdy odparzysz skórę pod pachami lub w pachwinach, weź długą kąpiel w letniej wodzie. Dodaj płynu do kąpieli lub nadmanganianu potasu. Po 20 minutach starannie i delikatnie osusz ciało.

Miejsca odparzone posmaruj witaminą E, maścią nagietkową lub żywokostową. Rano profilaktycznie wetrzyj w pachy i pachwiny cieniutką warstwę kremu przeciw odparzeniom. Często zmieniaj bieliznę.

miesięcznik "Zdrowie"