Młodsza cera po czterdziestce? To możliwe, ale o tym musisz pamiętać

2022-06-24 14:59

Po czterdziestce skóra traci sprężystość. Powoli zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie, co powoduje, że skórze zaczyna brakować ceramidów. Są jednak sposoby na odmłodzenie skóry twarzy - odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki sprawią, że będziesz wyglądać o kilka lat młodziej.

Kobieta przegląda się w lustrze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Odmładzanie po czterdziestce: z pomocą przyjdą odpowiednie kremy
  2. Odmładzanie po czterdziestce: maseczki nawilżające i odżywiające skórę

Po czterdziestce skóra jest coraz mniej sprężysta, a zmarszczki coraz bardziej wyraźne, bo spada produkcja kolagenu i elastyny. Często też wygląda na zmęczoną, staje się szara i matowa, bo zgrubiały naskórek nierówno odbija światło.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Odmładzanie po czterdziestce: z pomocą przyjdą odpowiednie kremy

Najlepiej te, które zawierają substancje odmładzające. Takie właściwości ma folacyna (to inna nazwa kwasu foliowego, czyli witaminy B9), ponieważ przyczynia się do odnowy komórek skóry. Sprawdza się kolagen – nawilża i poprawia jędrność skóry. Na twojej toaletce nie może zabraknąć też preparatów z retinolem (to czysta postać witaminy A). Dociera on do głębszych warstw skóry, pobudza regenerację komórek i produkcję kolagenu, przyspiesza złuszczanie naskórka i jego odnowę, co spłyca zmarszczki. Ponadto rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyki z retinolem najlepiej stosować na noc, by nie ryzykować podrażnień skóry pod wpływem promieni słonecznych. Sięgnij też po mocniejsze preparaty przeznaczone do intensywnej pielęgnacji – serum i ampułki. Duże stężenie substancji aktywnych w takich kosmetykach sprawia, że szybko się wchłaniają i docierają do głębszych warstw. Należy stosować je na noc, żeby skóra jak najpełniej wykorzystała składniki odżywcze. Taką 1–2-tygodniowa kurację rewitalizującą wystarczy przeprowadzić 2–3 razy w roku.

Odmładzanie po czterdziestce: maseczki nawilżające i odżywiające skórę

Częściej niż dotąd – nawet co drugi dzień – kładź na twarz maseczki odżywcze lub nawilżające. Nie zaniedbuj regularnego – raz w tygodniu – pilingu. A raz w roku możesz przeprowadzić domowa mikrodermabrazję. Skóra jest potem bardziej elastyczna, poprawia się jej koloryt i blakną przebarwienia, spłycają się zmarszczki i blizny.

Podejmij też walkę z głębokimi zmarszczkami, zwłaszcza mimicznymi. Preparaty zwane wypełniaczami zmarszczek zawierają m.in. substancje o działaniu zbliżonym do botuliny (np. pseudobotulina). Aplikuje się je tylko w fałdki skóry – docierają do jej głębszych warstw i hamują przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni. Powoduje to odprężenie tych mięśni i wygładzenie zmarszczek. Ponadto pseudobotulina w połączeniu z innymi substancjami przeciwstarzeniowymi zwiększa jędrność i sprężystość skóry. Po kilku miesiącach stosowania takiego preparatu zauważysz, że zniknęły bruzdy między brwiami, zmarszczki wokół oczu, miedzy nosem a ustami.

miesięcznik "Zdrowie"