Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe

2017-12-11 14:38

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają za ich oczyszczanie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym można przyspieszyć ten proces. Sprawdź, na czym polega oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia i po jakim czasie od wypalenia ostatniego papierosa zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia. Dieta oczyszczająca dla byłych palaczy papierosów
Autor: Photos.com Odpowiednia dieta może pomóc oczyścić płuca byłych palaczy papierosów.

Spis treści

  1. Dieta dla palaczy - co jeść, by przyspieszyć oczyszczanie płuc
  2. Ćwiczenia oddechowe - sposób na oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia
  3. Rzucasz palenie? Sprawdź w domu, jaka jest kondycja twoich płuc, wykonując prosty test.
  4. Ile trwa oczyszczanie płuc?

Dym tytoniowy zatruwa nie tylko płuca, lecz także cały organizm, dlatego proces oczyszczania płuc po rzuceniu palenia należy rozpocząć od detoksykacji organizmu. W związku z tym należy zmienić nawyki żywieniowe i stosować dietę oczyszczającą, która poprawi mikroflorę jelit, wspomoże wątrobę w procesie oczyszczania krwi ze szkodliwych substancji, ureguluje metabolizm i aktywuje bakterie probiotyczne, co ułatwi usuwanie toksyn nierozpuszczalnych w wodzie. W jadłospisie palacza i osoby zrywającej z nałogiem główną rolę odgrywają produkty, które regenerują rzęski odpowiadające za oczyszczanie płuc, a tym samym przyśpieszają ich detoksykację.

Dieta dla palaczy - co jeść, by przyspieszyć oczyszczanie płuc

  • rozmaryn - rozmaryn posiada właściwości rozgrzewające, dzięki temu pomaga oczyszczać płuca z flegmy i toksycznych substancji. Dodatkowo zwiększa cyrkulację powietrza w płucach i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, dzięki temu poprawia kondycję dróg oddechowych. Ponadto zioło to jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega rozwojowi raka płuc.
  • tymianek - olejek tymiankowy, dzięki zawartemu w nim tymolowi, działa wykrztuśnie i rozkurczowo, co pozwala na odkrztuszanie z płuc szkodliwych substancji.
  • pieprz cayenne – zawarta w nim kapsaicyna to silny antyoksydant, neutralizujący toksyczne związki pochodzące z papierosów. Dzięki temu pieprz cayenne wspomaga usuwanie trujących substancji z płuc, poprawia ich ukrwienie i skuteczniej dotlenia;
  • imbir - olejki eteryczne zawarte w imbirze rozgrzewają płuca, rozrzedzają śluz i pobudzają jego wydzielanie, dzięki czemu organizm szybciej usuwa substancje chorobotwórcze;
  • chrzan - zawarta w chrzanie synigryna, która nadaje mu ostry smak, skutecznie zwalcza bakteryjne infekcje dróg oddechowych;
  • ananas – w ananasie znajduje się bromelaina - enzym z grupy proteaz, wyodrębniony z soku mlecznego ananasa. Bromelaina absorbuje toksyczne substancje i chore komórki znajdujące się w płucach. Wspomaga także rozkład białek do aminokwasów, które są wykorzystywane w celu budowy nowych komórek.
  • awokado jest skarbnicą antyoksydantów oczyszczających płuca.
  • suszone morele i brzoskwinie zawierają dużo beta-karotenu, który wspomaga pracę układu oddechowego.

W diecie detoksykacyjnej palacza powinny się znaleźć także: cytryna, grejpfrut, czosnek, karczochy, a także zioła odtruwające, takie jak: pokrzywa, dziurawiec, mięta, mniszek lekarski (korzeń), koper włoski. Ważne jest także picie ok. 8 szklanek wody dziennie. Niegazowana woda mineralna sprawia, że nikotyna szybciej jest wydalana z organizmu. Dzięki diecie oczyszczającej już dwa dni po wypaleniu ostatniego papierosa poczujesz się lepiej i zauważysz, że twoja zdolność do wyczuwania smaku i zapachu jest zwiększona.

Ważne

W czasie oczyszczania płuc unikaj ekspozycji na tlenek węgla. Pamiętaj, że bierne palenie przyczynia się do zanieczyszczania płuc w takim samym stopniu jak zaciąganie się dymem z papierosa.

Ćwiczenia oddechowe - sposób na oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia

Po rzuceniu palenia rozpocznij uprawianie ćwiczeń fizycznych, szczególnie treningów wydolnościowych. Dzięki nim systematycznie będziesz zwiększać pojemność płuc i w sposób naturalny pozbędziesz się szkodliwych substancji. Wykonywanie specjalnych ćwiczeń oddechowych także poprawi funkcjonowanie płuc i dodatkowo układu nerwowego.

Przykład ćwiczenia oddechowego:

  • usiądź na piętach i wyprostuj plecy,
  • wciągnij do płuc jak najwięcej powietrza,
  • wstrzymaj oddech na kilka sekund,
  • ściągnij usta tak jak do gwizdania. Wypuść trochę powietrza i ponownie wstrzymaj oddech. Powtarzaj tę czynność, dopóki nie wypuścisz całego powietrza.

Rzucasz palenie? Sprawdź w domu, jaka jest kondycja twoich płuc, wykonując prosty test.

Oceń pojemność płuc

Pytanie 1 z 1
Weź kolorowy balonik (który po nadmuchaniu osiąga wymiary ok. 30 x 40 cm), zmierz ile sekund zajmie ci nadmuchanie go tak, by był mocno naprężony.

Ile trwa oczyszczanie płuc?

  • 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenku węgla spada, a poziom tlenu we krwi wraca do normy;
  • Po 24 godzinach od zerwania z nałogiem ryzyko zawału serca spada o kilka procent.
  • Po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa sprawnie działający układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, a ryzyko zawału serca zmniejsza się o 30 procent.
  • 9 miesięcy – tyle trwa regeneracja rzęsek, które oczyszczają płuca. Po tym okresie proces oczyszczania płuc jest sprawniejszy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych.
  • rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza.
  • po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się o kilkadziesiąt procent.
  • 10 lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, nerki i trzustki spada o 50 procent.
  • 15-20 lat - po tylu latach od rzucenia palenia płuca są oczyszczone, a ryzyko zachorowania na raka płuc wynosi 1%. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.