Objawy przed okresem. Jakie są typowe objawy przed miesiączką?

2021-02-11 13:01

Objawy przed okresem trudno przeoczyć. Wahania hormonów, jakie mają miejsce w tym czasie, powodują bowiem charakterystyczne dolegliwości. Wahanie nastroju, obrzęki czy ropne krostki to tylko niektóre z nich. Objawy przed okresem mogą być bardzo męczące. Wówczas mówimy o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jakie objawy zapowiadają miesiączkę?

Objawy przed okresem. Jakie są typowe objawy przed miesiączką?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny uciążliwych objawów przed okresem?
  2. Najczęstsze objawy przed okresem
  3. Jak łagodzić dokuczliwe objawy przed okresem?

Objawy przed okresem ma niemal każda kobieta. Rzadko kiedy zdarza się, że miesiączka pojawia się bez zapowiedzi. Dużo częściej sygnalizuje ją szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Kobieta, która nie zapisuje daty miesiączek, może dzięki nim poznać, że zbliża się krwawienie.

Warto jednak wiedzieć, że objawy przed okresem nie zawsze są identyczne u różnych kobiet. Niektóre kobiety przed miesiączką mają dużo większą ochotę na niezdrowe przekąski, inne stają się płaczliwe. Jeszcze innym przybywa kilogramów, a na twarzy pojawia się trądzik. Co ciekawe, przed kolejną miesiączką te objawy mogą być już zupełnie inne. Dlaczego tak jest? Skąd biorą się objawy przed okresem, które z nich pojawiają się najczęściej i jak je łagodzić?

Obfite miesiączki

Jakie są przyczyny uciążliwych objawów przed okresem?

Objawy przed okresem mają związek z wahaniem poziomu hormonów - estrogenu i progesteronu. Zaburzenia w ich ilości mają wpływ zarówno na ciało, jak i na psychikę. Niektórzy naukowcy sugerują, że na objawy przed okresem wpływ mogą mieć również geny.

Zdaniem badaczy wpływ na objawy przed okresem może mieć też zbyt wysoki poziom prolaktyny, związany z cyklem miesiączkowym. U wielu kobiet objawy przed okresem nasilają się, kiedy spóźnia się on o kilka lub kilkanaście dni. 

Najczęstsze objawy przed okresem

Objawy przed okresem mogą mieć różne nasilenie. Niekiedy są łagodne, pojawiają się tuż przed terminem miesiączki i ustępują, gdy zacznie się krwawienie. Zdarza się również, że objawy przed okresem są bardzo dokuczliwe. Wówczas lekarze mówią o zespole napięcia przedmiesiączkowego, określanym również jako PMS. 

Najczęstsze objawy przed okresem to:

  • przejściowy trądzik i problemy ze skórą
  • obrzęki 
  • obrzmiałe piersi, czyli mastodynia
  • wahania nastroju, nerwowość, rozdrażnienie
  • duży apetyt na słodycze i słone przekąski
  • płaczliwość i poczucie przygnębienia
  • bóle podbrzusza 
  • słaba wydzielina z pochwy
  • problemy z koncentracją
  • ból głowy
  • przejściowy wzrost wagi, uczucie ciężkości.

Jak łagodzić dokuczliwe objawy przed okresem?

Objawy przed okresem można łagodzić kilkoma metodami. Skuteczne są ziołowe leki uspokajające, po które warto sięgać w przypadku silnego rozdrażnienia. Pomogą  także leki rozkurczowe łagodzące ból brzucha.

Silne objawy PMS można łagodzić, przyjmując przez dłuższy czas preparaty magnezu z witaminą B6. Warto też wzbogacić dietę o produkty bogate w wapń i witaminy z grupy B. Cenny jest zwłaszcza nabiał, produkty pełnoziarniste, orzechy, żółtka jaj. W aptekach dostępne są preparaty łagodzące PMS, warto je jednak stosować dopiero po konsultacji z ginekologiem.

Objawy przed okresem można łagodzić również metodami domowymi. Pomóc mogą napary z ziół, dobrane do problemu. Na bezsenność pomoże napar z chmielu zwyczajnego, na rozdrażnienie i płaczliwość zaś skuteczny będzie napar z melisy. Z kolei na obrzęki i tkliwość piersi warto pić herbatkę z pokrzywy lub skrzypu polnego. Na bazie ziół można również przygotować relaksującą kąpiel. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać przygotowany wywar ziołowy. Najlepszy będzie wywar z chmielu i rumianku o właściwościach odprężających i rozkurczających.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie