Obfite miesiączki. Skąd wiesz, że masz obfite miesiączki? Jak zmierzyć utratę krwi?

2018-05-20 10:44

Wydaje ci się, że masz obfite miesiączki, ale nie wiesz, jak to potwierdzić? Faktycznie nie jest łatwo stwierdzić, jak dużo krwi traci się w czasie miesiączki. Są jednak pewne sposoby, ułatwiające stwierdzenie, czy ma się obfite miesiączki czy też są one w normie.

Obfite miesiączki. Skąd wiesz, że masz obfite miesiączki? Jak zmierzyć utratę krwi?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Obfite miesiączki: kiedy tracisz zbyt dużo krwi
  2. Obfite miesiączki: jak zmierzyć utratę krwi?
  3. Obfite miesiączki i co dalej

Obfite miesiączki utrudniają życie, często są też bolesne. Co gorsza, obfite krwawienia mogą nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Mimo, że w większości przypadków można pomóc kobiecie mającej obfite miesiączki, wciąż zdarza się, że lekarze ignorują skargi pacjentek.

Obfite miesiączki: kiedy tracisz zbyt dużo krwi

Nie jest wcale łatwo określić, czy miesiączki są obfite, bo twoja ocena jest subiektywna. Utrata krwi podczas menstruacji nie powinna przekraczać 80 ml. Badania wykazały, że 30 proc. kobiet, u których wartość ta jest wyższa, ocenia swoje krwawienie jako lekkie lub umiarkowane.

miesięcznik "Zdrowie"

Obfite miesiączki: jak zmierzyć utratę krwi?

Licz zużyte tampony i podpaski. Te pierwsze wchłaniają ok. 3 ml krwi, drugie - 5 ml. Ale metoda ta bywa zawodna, bo niektóre kobiety częściej wymieniają środki higieniczne, inne rzadziej. Dlatego też w wątpliwych przypadkach można wykonać badanie stężenia hemoglobiny we krwi przed miesiączką i po niej. Jeśli różnica jest wyższa niż 1 g/dl, menstruacje są zbyt obfite.

Obfite miesiączki i co dalej

Jeśli faktycznie tracisz zbyt dużo krwi, zgłoś się do specjalisty. Ginekolog przede wszystkim przeprowadza dokładny wywiad lekarski, który pozwoli mu zorientować się, czy rzeczywiście masz obfite miesiączki i jak długo ci dokuczają. Wykona także badanie ginekologiczne (przyczyny silnego krwawienia mogą dotyczyć pochwy) i USG ginekologiczne umożliwiające wykrycie m.in. nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy, mięśniaków, polipów, przerostu endometrium. Jeśli badanie ultrasonograficzne nie wystarczy do postawienia diagnozy, sprawdzi twój profil hormonalny, zleci zbadanie hormonów tarczycy i krzepliwości krwi. Gdy będzie to konieczne, włączy do diagnostyki także inne badania.