Niebezpieczna otyłość brzuszna u mężczyzn

2007-06-11 11:09

Mężczyźni mają większą skłonność do przybierania na wadze, niż kobiety. Trudniej jest im też się odchudzić. Pokazują to liczby. Panów chorych na nadwagę i otyłość jest w Polsce więcej (ok. 64 proc.), niż pań (ok. 46 proc.). Wśród mężczyzn przeważa tzw. otyłość brzuszna, spowodowana zaburzeniami hormonalnymi - nadprodukcją kortyzolu i niedoborem testosteronu, ale także innymi czynnikami - genetycznymi i środowiskowymi.

Niebezpieczna otyłość brzuszna u mężczyzn
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny otyłości brzusznej
  2. Czy to otyłość typu "jabłko"?
  3. Ćwiczenia polecane osobom z otyłością
  4. Unikaj anabolików
  5. Otyłość to choroba, która zagraża życiu
Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Statystyki alarmują. Od 20 lat w większości rozwiniętych krajów (także w Polsce) stale rośnie liczba osób z nadwagą i otyłością. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała otyłość za chorobę, wpisała na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych pod kodem E66 i zaliczyła od światowych pandemii XXI wieku.

Przyczyny otyłości brzusznej

Dlaczego u niektórych mężczyzn tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie, a u innych tylko w pasie? Okazuje się, że otyłość typu "jabłko" jest nie tylko efektem nieprawidłowego żywienia. Zależy również od zaburzeń endokrynologicznych - nadprodukcji kortyzolu i zbyt małej ilości testosteronu. U ok. 20 proc. mężczyzn z otyłością tzw. brzuszną rolę odgrywają też czynniki genetyczne (rodzinne). Znaczenie mogą mieć też niektóre czynniki środowiskowe: stres, palenie papierosów, alkohol, dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i sól kuchenną.

Ważne

Czy to otyłość typu "jabłko"?

Aby to sprawdzić, oblicz swój wskaźnik WHR (z ang. waist hip ratio, co znaczy: stosunek talii do bioder). Potrzebny będzie centymetr krawiecki. Zmierz się i podziel obwód talii przez obwód bioder. Otyłość uważamy za tzw. brzuszną (wisceralną albo typu "jabłko"), jeśli WHR u mężczyzn jest wyższy od 1,0 (u kobiet równy lub wyższy od 0,8). Jeśli ważysz za dużo, ale wskaźnik WHR jest niższy, chorujesz na mniej groźną dla zdrowia otyłość pośladkowo-udową, czyli typu "gruszka".

Ćwiczenia polecane osobom z otyłością

Aktywność fizyczna reguluje występujące przy otyłości zaburzenia metaboliczne, obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia krążenie. Najlepiej 3-4 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, angażujące duże grupy mięśni. Sprawdza się tu np. jazda na rowerze i sporty wodne - np. pływanie. Podczas uprawiania tych sportów odciążony jest kręgosłup oraz stawy nóg (przeciążone nadwagą). Polecić można również marsz, trucht, łagodny aerobik, narciarstwo biegowe. Należy unikać intensywnych ćwiczeń, a także skłonów oraz skoków i szybkiego biegu - szkodzą stawom i kręgosłupowi. Modelowanie sylwetki na siłowni lepiej rozpocząć dopiero po kilku tygodniach odchudzania.

Unikaj anabolików

Anaboliki to preparaty, które przyśpieszają przyswajanie składników odżywczych, więc po ich przyjęciu waga ciała wzrasta. Są niebezpieczne, ponieważ zawierają silne środki hormonalne. Stosowane bez nadzoru lekarza, a tak dzieje się najczęściej, dają więcej szkody niż pożytku. Lista negatywnych efektów ubocznych jest długa, począwszy od depresji czy agresji, przez nadciśnienie, zaburzenia funkcji seksualnych, nawet po śmierć.

Chcesz się leczyć z otyłości brzusznej...?
  • Znajdź lekarza specjalistę obesitologa.
  • Poszukaj motywacji, np. w zdjęciach z czasów, gdy byłeś szczupły.
  • Nie oczekuj natychmiastowych efektów.
  • Zmień swoją dietę na zdrową i zacznij się więcej ruszać.

Otyłość to choroba, która zagraża życiu

Otyłość i jej objaw - nadmierna masa ciała, stanowią wielkie obciążenie m.in. dla stawów oraz układu sercowo-naczyniowego. U chorych na otyłość zwiększa 3-4 razy częstość rozwoju nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu oraz dwukrotnie niewydolności krążenia. Otyłość przyczynia się do powstawania niektórych nowotworów - u mężczyzn głównie raka jelita grubego i raka gruczołu krokowego. Z powodu towarzyszącego otyłości tzw. brzusznej otłuszczenia narządów wewnętrznych, cierpi wątroba i trzustka. Nadmiar cholesterolu prowadzi do kamicy pęcherzyka żółciowego i nerek. Tkanka tłuszczowa w brzuchu unosi przeponę, co utrudnia oddychanie. Przy otyłości III stopnia, tzw. otyłości olbrzymiej (BMI - wskaźnik masy ciała - 40+) - mogą się nam zdarzać bezdechy senne. To bezpośrednie zagrożenie życia.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.