Nie bój się wizyty u PSYCHIATRY - zobacz, o co może zapytać cię lekarz

2019-02-04 9:43

Czujesz, że życie wymyka ci się spod kontroli. Nie możesz spać, jeść? Dręczą cię lęki? Nie masz siły i ochoty, by zacząć kolejny dzień? Rozważ wizytę u psychiatry - specjalisty od ludzkiej psychiki. Pamiętaj, że to lekarz jak każdy inny.

Nie bój się wizyty u PSYCHIATRY - zobacz, o co może zapytać cię lekarz
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pierwsza wizyta u psychiatry
  2. Psychiatra - droga do diagnozy
  3. Leczenie psychiatryczne

W naszym społeczeństwie wciąż dominuje myślenie, że do psychiatry "normalni" nie chodzą. To nieprawda! Psychiatra to ktoś, kto pomoże nam w trudnych, kryzysowych sytuacjach, np. jeśli cierpimy na bezsenność, anoreksję czy bulimię. Ale też gdy nie możemy przeboleć straty kogoś bliskiego. I coraz więcej osób to rozumie. Choć - by korzystać z porady psychiatry - trzeba odwagi. Przecież nie łatwo przyznać się do problemu, a jeszcze trudniej obcego prosić o pomoc. Ale ten specjalista dobrze to rozumie i będzie umiał z nami rozmawiać. Czasem wystarczy kilka wizyt, by zobaczyć cały problem w innym świetle i odbić się od dna. Konsultacji i wsparcia psychiatry często potrzebują też osoby, które mają poważne problemy zdrowotne. Większość chorób, zwłaszcza przewlekłych, może bowiem powodować - i zwykle powoduje - zmiany w psychice.

Pierwsza wizyta u psychiatry

To przede wszystkim rozmowa, do której warto się przygotować. Trzeba będzie opowiedzieć o sobie i o swoich problemach. Kiedy się zaczęły, czym się objawiają, czy wpływają np. na sen, łaknienie, pamięć. Lekarz z pewnością dostosuje pytania do problemu, który będzie starał się wspólnie z tobą rozwiązać. Pojawią się też pytania pozornie niezwiązane z twoimi kłopotami, ale dla lekarza odpowiedź na nie może odgrywać ogromną rolę. Nie zdziw się więc, gdy zapyta o dom rodzinny, dzieciństwo, wiek szkolny, dojrzewanie, życie zawodowe i osobiste. Czasem może poprosić też o rozmowę kogoś z twoich bliskich.

Ważne

Zaburzenia psychiczne mogą być wywołane m.in. przez: ostre zakażenie, np. dur brzuszny, zatrucie, np. alkoholem metylowym, tlenkiem węgla, olejami technicznymi, niedobór tlenu, leki (np. sterydowe czy niektóre obniżające ciśnienie sprzyjają powstawaniu depresji), niedobory witamin (np. brak B1 występujący u alkoholików prowadzi do psychozy; niedobór B2 powoduje obniżenie nastroju, spowolnienie psychoruchowe; zbyt mało witaminy B12 wywołuje senność, a nawet urojenia i otępienie), przedawkowanie witamin (za dużo wit. A odpowiada za nadmierną pobudliwość emocjonalną, płaczliwość, utratę łaknienia, nadmiar D powoduje osłabienie, bezsenność, nadwrażliwość zmysłową), przewlekły ból, hałas i wibracje, zabiegi (przyczyna psychoz pooperacyjnych).

Psychiatra - droga do diagnozy

Wielu psychiatrów po wstępnej konsultacji kieruje pacjentów na dodatkowe testy psychologiczne, które pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. Lekarz może także poprosić o opinię internistę lub neurologa. Czasem zleca też podstawowe badania krwi, moczu itp., aby uzyskać pełniejszy obraz twojego stanu zdrowia. W wielu przypadkach trzeba też wykonać zdjęcie przeglądowe RTG czaszki lub tomografię komputerową głowy, która jest uważana za najważniejsze badanie neuroradiologiczne. Jego zaletą jest nie tylko dobre uwidocznienie struktur czaszki, przestrzeni płynowych, ale też tkanki mózgowej. W szczególnych przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny mózgowia lub badanie EEG.

Leczenie psychiatryczne

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona, co w psychiatrii nie zawsze jest rzeczą łatwą - lekarz zaleca odpowiednie leczenie. Często łączy się terapię farmakologiczną z odpowiednią psychoterapią - indywidualną lub grupową. Czasami wystarcza wybór jednej metody.

miesięcznik "Zdrowie"