Najostrzejsze papryczki na świecie dla odważnych [RANKING]

2021-01-22 10:57

Najostrzejsze papryczki świata – zastanawiałeś się kiedyś, która z nich ma najwięcej kapsaicyny odpowiadającej za piekący i ostry smak? Warto to sprawdzić! Przygotowaliśmy ranking 5 najostrzejszych papryczek.

Najostrzejsze papryczki na świecie dla odważnych [RANKING]
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 5 najostrzejszych papryczek świata
  2. Miejsce 1: Carolina Reaper (1 500 000 – 2 200 000 SHU)
  3. Miejsce 2: Naga Viper (ok. 1 382 118 SHU)
  4. Miejsce 3: Trinidad Moruga Scorpion (1 200 000 SHU)
  5. Miejsce 4: Seven-Pot Habanero (1 100 000 SHU)
  6. Miejsce 5: Dorset Naga (923 000 SHU)

Najostrzejsze papryczki świata są dla osób, które lubią pikantne jedzenia. Są one często używane w kuchni indyjskiej, by dodać daniom pikanterii. Jedzenie ich zapewnia uczucie ciepła i rozgrzewa organizm w mgnieniu oka.

Przy wyborze papryczki, warto najpierw prześledzić skalę Socville’a, aby sprawdzić jej poziom ostrości. Wyrażana jest ona w jednostce miary 1 SHU (ang. Scoville Hotnest Unit), której nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego chemika Wilbura Scoville’a. Uznawany jest za jednego z pierwszych badaczy kapsaicyny tzw. związku organicznego (alkaloidu) powodującego uczucie ostrości w papryczce. Warto jednak podkreślić, że wrażliwość na nią i odczucie ostrego smaku różnią się u poszczególnych osób.

Poziom czystej kapsaicyny wynosi 16 mln SHU ostrości. Dla zobrazowania sobie tej pikanterii przytoczymy ciekawe zestawienie! Wyobraźcie sobie, że super ostra papryczka Jalapeño ma 2,5 tys. SHU, natomiast ziarenka zwykłego pieprzu 100-500 SHU. Jest znaczna różnica, prawda?

5 najostrzejszych papryczek świata

Zestawienie zaczniemy od najostrzejszej papryczki zawierającej najwięcej kapsaicyny, czyli jest ona przeznaczona dla osób, które chcą poczuć naprawdę ogień w buzi!

Miejsce 1: Carolina Reaper (1 500 000 – 2 200 000 SHU)

Ta papryczka zasługuje na pozycję lidera! W 2007 roku została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinessa ze względu na zaskakującą dużą ilość kapsaicyny. Papryczka Carolina Reaper wyhodowana została w Stanach Zjednoczonych przez firmę PuckerButt Pepper Company. Z kształtu papryczka przypomina serce ze szpiczastą końcówką. Na dodatek jest pomarszczona i intensywnie czerwona.

Zarówno sadzonki, jak i nasiona tej papryczki do domowej hodowli można zakupić przez Internet. Niemniej warto wziąć pod uwagę ostrzeżenie producenta – bezpośredni kontakt z papryczką Carolina Reaper grozi silnym poparzeniem.

 papryczka Carolina Reaper
Autor: Getty Images

Miejsce 2: Naga Viper (ok. 1 382 118 SHU)

Ten gatunek papryczki wyhodowany został przez Gerarda Fowlers w Kumburii w Wielkiej Brytanii. Jest to krzyżówka trzech najostrzejszych papryczek: Bhut Jolokia, Trinida i Naga Morich. Prawdopodobnie spożywanie tej papryczki sprawia ból, wywołuje silne pieczenie gardła i na dodatek paraliżuje język. Za zapewnianie takiej ostrości w 2011 roku trafiła do Księgi Rekordów Guiness’a.

Papryczka Naga Viper
Autor: Getty Images

Miejsce 3: Trinidad Moruga Scorpion (1 200 000 SHU)

Papryczka Trinidad Moruga Scoprion pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z kraju wyspiarskiego Trynidad i Tobago, który graniczy poprzez wody terytorialne z Wenezuelą. W opinii instytucji Chile Pepper Institute uważana jest za najostrzejszą papryczkę na świecie. Dlatego, że w niektórych egzemplarzach tej papryczki poziom kapsaicyny może osiągnąć poziom nawet 2 000 000 SHU. Degustując tę papryczkę, można pozytywnie się zaskoczyć – oprócz tego, że odczuwalny jest żar ostrości, to dostarcza ona kubkom smakowym jeszcze nutę owocowej słodyczy.

Trinidad Moruga Scorpion
Autor: Getty Images

Miejsce 4: Seven-Pot Habanero (1 100 000 SHU)

Seven-Pot Habanero to jest papryczka „wyciągnięta z piekła rodem”, stąd też jej nazwa. Prawdopodobnie „szczypta tej papryczki dodaje ostrości siedmiu garnkom jedzenia”. To jedna z najostrzejszych odmian papryczki habanero, która pochodzi prosto z Karaibów.

Seven-Pot Habanero
Autor: Getty Images

Miejsce 5: Dorset Naga (923 000 SHU)

Ta papryczka z kolei nosi dwa przydomki: „jad kobry” albo „żmija”, a w 2006 roku przyznano jej tytuł „najostrzejszej papryczki na świecie”. Na pomysł wyhodowania papryczki jako pierwsi wpadli Joy i Michael Michaud. Uprawiali ją na terenie Wielkiej Brytanii w hrabstwie Dorset.

Papryczka Dorset Naga zalicza się do gatunków papryki chilli. Jest ona bardzo rzadko dodawana do potraw – wystarczy jedynie dotknąć papryczką jedzenia, a ona już nabiera ostrości.

Dorset Naga
Autor: Getty Images
Warzywa na balkon - papryka
Sonda
Najczęściej masz ochotę na: