Nadmiar skóry po odchudzaniu? Pomoże operacja

2018-04-24 16:32

Jesteś po operacji bariatrycznej, schudłaś 30, 60 a może więcej kilogramów, ale nie czujesz radości z efektów leczenia. Po schudnięciu, na ramionach, brzuchu, plecach i udach masz za dużo skóry? Możesz ją usunąć chirurgicznie. Podpowiadamy co to jest postbariatryczna chirurgia plastyczna, czyli jak pozbyć się nadmiaru skóry po odchudzaniu.

Nadmiar skóry po odchudzaniu? Pomoże operacja
Autor: thinkstockphotos.com Luźna skóra po odchudzaniu może pozbawić cie całej radości z osiągniętej wagi.

Spis treści

  1. Nadmiar skóry po odchudzaniu to problemy zdrowotne
  2. Nadmiar skóry jak skórzany fartuch
  3. Usuwanie skóry po odchudzaniu: wskazania i przeciwwskazania
  4. Usuwanie nadmiaru skóry: przebieg operacji
  5. Pielęgnacja blizny po operacji usuwania skóry

O tym, czy nadmiar skóry po odchudzaniu stanie się poważnym problemem, decyduje wiek, ilość utraconych kilogramów, ćwiczenia wykonywane w trakcie odchudzania i odpowiednie nawilżanie wtedy skóry, ale też metoda redukcji nadmiernej masy ciała. 

– Jeżeli odchudzaniu towarzyszy właściwie dobrana dieta i ćwiczenia fizyczne, a sam proces odchudzania rozłożony jest na kilka lat, to mamy większą szansę, że skóra nie obwiśnie – mówi doktor Małgorzata Chomicka-Janda. – Z chwilą gdy osoby z otyłością poddają się operacjom bariatrycznym, to utrata wagi postępuje niezwykle szybko. W takiej sytuacji skóra może się nie obkurczyć. Oczywiście, inaczej będą wyglądały osoby, które schudły 20 kilogramów, a inaczej te, które straciły np. 100 kilogramów.

O tym, ile zbędnej skóry będziemy mieli po schudnięciu, decydują także nasze geny. Jeżeli przez przodków zostaliśmy obdarowani zdrową, czyli bardzo elastyczną, dobrze napiętą skórą, której nie zniszczyliśmy nadmiernym opalaniem się (na słońcu albo w solarium), to mamy większą szansę, że nawet po utracie wielu kilogramów operacja usunięcia nadmiaru skóry nie będzie konieczna. U osób, które nie mają dobrego posagu genetycznego i nie dbały o skórę, prawie zawsze pojawiają się zbędne fałdy, które można zredukować jedynie operacyjnie.

Nadmiar skóry po odchudzaniu to problemy zdrowotne

Wiotka i zwisająca skóra pozostająca po redukcji masy ciała jest bardziej narażona na odparzenia i wyprzenia (powierzchowny ostry stan zapalny skóry w obrębie fałdów, które się stykają i ocierają o siebie). W fałdach skóry gromadzą się grzyby i bakterie, a wilgoć i ciepło sprzyja ich namnażaniu się. Taka skóra bardzo często wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego, które trwa długo i nie zawsze przynosi ulgę po pierwszym zastosowaniu leków. Innym, ale równie uciążliwym problemem jest utrudniona codzienna higiena, ponieważ staranne umycie wszystkich zakamarków ciała, a później ich osuszenie to wyczyn nie lada.

Nadmiar skóry jak skórzany fartuch

Większość pacjentów, którzy zgłaszają się do chirurga plastycznego po szybkim i intensywnym odchudzaniu, ma problem z nadmiarem skóry na brzuchu. Tworzy ona pokaźny fałd, jak gdyby fartuch zwieszający się na uda. – Operacja, jaką można zaproponować takiej osobie, dotyczy jednak całego tułowia, gdyż nadmiar skóry trzeba usunąć nie tylko z brzucha, ale także z boków i pleców – mówi doktor Chomicka-Janda. – W czasie zabiegu można nieco podciągnąć pośladki, bo – zgodnie z regułami chirurgicznej sztuki – z pleców udaje się usunąć pas skóry o szerokości 15-20 cm. Z brzucha można wyciąć większy fragment, o szerokości nawet 40-50 cm.

Jednak problem może stwarzać nie tylko nadmiar skóry na brzuchu. Lifting ud to kolejny zabieg, który może poprawić wygląd sylwetki. – To trudna operacja, bo skóra i mięśnie nóg są najbardziej narażone na działanie grawitacji. Ta zaś sprawia, że blizny pooperacyjne, które początkowo są niewidoczne, bo znajdują się w pachwinach, z czasem mogą się obniżyć – wyjaśnia doktor Chomicka-Janda.Operacyjnie usuwa się też nadmiar skóry z wewnętrznej strony ramion. Tutaj lifting jest czasami połączony z korektą biustu, który po odchudzaniu zazwyczaj traci jędrność i nieestetycznie opada.

Usuwanie skóry po odchudzaniu: wskazania i przeciwwskazania

Osoby, które zgłaszają się do chirurga plastycznego z powodu nadmiaru skóry po odchudzaniu, z reguły w pierwszej kolejności chciałyby pozbyć się jej z brzucha. Ale możliwość przeprowadzenia takiej operacji zależy też od tego, jaką metodą pacjent schudł. To bardzo ważne. Jeżeli utrata wagi jest efektem przeprowadzenia operacji bariatrycznej, to u takiej osoby morfologia krwi cechuje się obniżonym poziomem żelaza ze względu na problemy z jego wchłanianiem się w żołądku. – Usunięcie nadmiaru skóry z brzucha to operacja rozległa, której towarzyszy znaczna utrata krwi – wyjaśnia doktor Chomicka-Janda. – Dlatego pacjent musi być w dobrej kondycji. Aby poprawić wyniki krwi, suplementacja kwasem foliowym i preparatami żelaza jest konieczna przez wiele miesięcy. Zdarza się więc, że z powodu złej morfologii lekarz musi odmówić wykonania operacji.

U osób, które schudły przez stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych, morfologia krwi jest dobra, więc i decyzję o przeprowadzeniu operacji łatwiej podjąć. Organizm jest silny, można zatem szybciej przystąpić do zabiegu. – Jeżeli pacjent decyduje się na usunięcie nadmiaru skóry z kilku miejsc, np. z brzucha i ramion, leczenie dzieli się na etapy. Między kolejnymi zabiegami trzeba zachować odstęp kilku miesięcy. W tym czasie pacjent musi dołożyć starań, aby wrócić do dobrego ogólnego stanu zdrowia – mówi doktor Chomicka-Janda.

Choroby współistniejące (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby tarczycy) nie dyskwalifikują pacjentów i można przeprowadzić u nich zabieg, ale pod warunkiem, że są pod kontrolą lekarzy specjalistów. Przeciwwskazaniem do operacji usunięcia nadmiaru skóry nie są też przepukliny brzuszne, ponieważ można je zoperować podczas jednego zabiegu.

Usnięcie skóry "na NFZ"

Tzw. postbariatryczne operacje plastyczne, czyli usunięcie skóry pozostałej po odchudzaniu można wykonać w prywatnych klinikach, ale są kosztowne. Np. okrężna plastyka tułowia kosztuje od 16 do 20 tys. złotych. Ale operacje takie można przeprowadzić także w ramach NFZ. Fundusz refunduje zabiegi plastyczne u pacjentów po chirurgicznym leczeniu otyłości oraz u osób, które schudły bez ingerencji chirurgicznej (dietą, aktywnością ruchową, lekami), gdy nadmiar skóry utrudnia swobodne poruszanie się lub jest przyczyną poważnych dolegliwości dermatologicznych. Aby ubiegać się o taki zabieg, należy zwrócić się z pytaniem do właściwego dla miejsca zamieszkania NFZ i dowiedzieć się, które szpitale mają podpisany kontrakt na takie usługi. Poza tym pacjent musi udowodnić, że nadmiar skóry pogarsza znacząco komfort życia i powoduje dodatkowe schorzenia, np. odparzenia czy infekcje skórne.

Usuwanie nadmiaru skóry: przebieg operacji

– Operacja, podczas której usuwa się nadmiar skóry, jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Trwa wiele godzin, zwłaszcza wtedy, gdy przeprowadza się okrężną plastykę tułowia, czyli w jednym czasie usuwa się nadmiar skóry z brzucha i z pleców. – wyjaśnia doktor Chomicka-Janda. – Dla pacjenta jest to duże obciążenie, bo cięcie jest rozległe. Szew przechodzi przez cały brzuch i przez plecy. Z tego powodu u osób, które mają obciążenia zdrowotne, usunięcie nadmiaru skóry dzieli się na etapy. Najpierw operuje się brzuch, a następnie plecy. Szwy są usuwane po 2 tygodniach. Przez ok. 2 miesiące pacjent nie powinien intensywnie ćwiczyć.

– Nadmiar skóry można korygować różnymi technikami – mówi doktor Chomicka-Janda. – Są specjalne cięcia i metody łączenia skóry, które umożliwiają osiągnięcie jak najlepszego efektu estetycznego, dzięki czemu blizny są mało widoczne. Zwiotczała skóra ma bardzo mało lub też wcale nie ma włókien sprężystych, przez co czasem trudno jest uzyskać efekt w pełni korygujący usunięcie nadmiaru skóry. Każdy, kto poddaje się tego rodzaju operacji, musi także być świadomy tego, że pozostaną mu po niej mniej lub bardziej widoczne blizny. Te na brzuchu czy plecach łatwo jest ukryć pod ubraniem. Ale w przypadku liftingu ramion, gdy niepotrzebnej skóry jest dużo, cięcie – a tym samym blizna – będzie przebiegało od pachy aż do łokcia. Jeśli jednak nadmiary skóry na ramionach są niewielkie, bliznę można ukryć pod pachą i wówczas efekt zabiegu będzie bardzo dobry. Natomiast w przypadku ud blizna może przebiegać od pachwiny do kolana lub – gdy potrzebna jest mniejsza korekta – można ją umiejscowić jedynie w pachwinie, gdzie praktycznie nie będzie widoczna – tłumaczy doktor Chomicka-Janda.

Pielęgnacja blizny po operacji usuwania skóry

Po zdjęciu szwów konieczne jest systematyczne natłuszczanie blizny. Do tego poleca się kremy z witaminą A, oliwkę lub kremy, które pozwalają na odpowiednie odżywienie blizny. Po uzyskaniu całkowitego jej zagojenia rozpoczynamy stosowanie preparatów zawierających silikon. Można stosować także plastry silikonowe, których czas działania jest znacznie wydłużony i dzięki temu wygląd bliny poprawia się dużo szybciej. Można również skorzystać z laseroterapii i innych zabiegów, aby przyspieszyć proces inwolucji blizny, czyli jej zaniku.

Ważyłam 100 kg, teraz noszę rozmiar 36

Anna W. (chce pozostać anonimowa) przyznaje, że zawsze miała problemy z utrzymaniem właściwej wagi, a ciąża dodała jej kolejne 15 kilogramów. W rezultacie przy wzroście 160 cm ważyła ok. 100 kg. – Przed odchudzaniem jadłam 3 posiłki dziennie, potem 5, ale mniejsze porcje – wspomina. – Podstawą diety były warzywa i owoce. Ale nie brakowało także ryżu, makaronu, drobiu. Ponieważ przez ponad rok mieszkaliśmy w Indiach, nie jedliśmy wtedy wieprzowiny ani wołowiny. Od czasu do czasu pozwalałam sobie jednak na coś słodkiego. Dużo też piłam, ale przede wszystkim codziennie jeździłam na rowerze. W efekcie moja waga po powrocie do Polski wynosiła ok. 54 kg. Po zakończeniu odchudzania Annie najbardziej przeszkadzała luźna skóra na brzuchu i bokach. Może nie było jej bardzo dużo, ale nie wyglądała estetycznie, więc zdecydowała się ją usunąć.

– Na pierwszej wizycie w klinice, po rozmowie z doktor Małgorzatą Chomicką-Jandą, otrzymałam listę zaleceń i badań, które musiałam wykonać – opowiada Anna. – Wśród zleconych badań była morfologia, grupa krwi, badanie ogólne moczu, ocena układu krzepnięcia, CRP oraz rentgen płuc, ponieważ miałam mieć operowany brzuch. Konieczne było również oznaczenie poziomu elektrolitów, sodu oraz potasu. Na trzy tygodnie przed zabiegiem zaczęłam pilnować, by nie zażyć jakichś tabletek z kwasem acetylosalicylowym.

U Anny lekarze wykonali okrężną plastykę tułowia, czyli jednocześnie usunęli nadmiar skóry z brzucha, boków i pleców. Po operacji spędziła trzy dni w klinice. Już drugiego dnia siadała na łóżku, a kolejnego dnia zaczęła chodzić. – Dobrze wiedziałam, co mnie czeka po operacji – mówi Anna. – Dziewięć lat wcześniej miałam cesarskie cięcie, więc wiedziałam, że zamiast schylać się trzeba kucnąć, że skóra będzie trochę ciągnęła, co nie jest miłym uczuciem. Owszem, trochę bolało, ale nie był to jakiś straszny ból. Nawet nie brałam środków przeciwbólowych. Tylko po operacji dostałam jeden zastrzyk. Przez sześć tygodni po zabiegu Anna nosiła specjalną bieliznę obciskającą, aby blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne. Przed zabiegiem, mimo że bardzo schudła, nie nosiła obcisłych sukienek, bo nie podobały się jej widoczne fałdki skóry. Obecnie nie ma już tego problemu. Garderoba została wymieniona na rozmiar 36. Anna jest bardzo zadowolona, że poddała się operacji. Całym sercem poleca zabieg wszystkim, którzy zmagają się z nadmiarem skóry po odchudzaniu.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

miesięcznik "Zdrowie"