Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku, jaskry, zaćmy, chorób siatkówki?

2014-02-27 12:17

Dziś trudno sobie wyobrazić chirurgię oka bez lasera. Jest sterylny i precyzyjny. W ułamku sekundy likwiduje komórki, na które został nacelowany – niszczona tkanka po prostu wyparowuje. Żadnej krwi, żadnych uszkodzeń tkanek sąsiednich. Można nim korygować wady wzroku, leczyć zaćmę, jaskrę i choroby siatkówki. A do przeprowadzenia zabiegu zazwyczaj wystarcza znieczulenie oka kroplami.

Na czym polega leserowa korekcja wad wzroku, jaskry, zaćmy, chorób siatkówki?
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Jakie są objawy jaskry?

Laserowe leczenie jaskry

Do utraty wzroku prowadzi również jaskra. Wprawdzie nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można doprowadzić do tego, by zmiany uległy zahamowaniu lub postępowały dużo wolniej. Chodzi o to, by obniżyć ciśnienie śródgałkowe. W pierwszej kolejności zwykle stosuje się krople do oczu, które zmniejszają produkcję cieczy wodnistej lub zwiększają jej odpływ. Jeśli jednak choroba przebiega gwałtownie albo krople nie skutkują, z pomocą przychodzi laser. W jaskrze z kątem otwartym przeprowadza się trabekuloplastykę laserową – poszerza się otwory odpływu płynu, co powoduje obniżenie ciśnienia w oku. W leczeniu jaskry z kątem zamkniętym stosuje się irydomię laserową. Polega ona na wykonaniu otworków w tęczówce oka, by nawet przy rozszerzonej źrenicy, gdy droga odpływu cieczy jest zamknięta, ciecz wodnista mogła odpłynąć przez te dodatkowe otwory.

Laserowe leczenie zmian na siatkówce oka

Gdyby nie laser, nie dałoby się też powstrzymać utraty wzroku spowodowanej zmianami w siatkówce oka. Najczęściej są to zmiany na tle cukrzycy. Początkowo choroba powoduje uszkodzenie drobnych naczyń siatkówki, czego skutkiem jest powstanie obszarów niedokrwienia. Następstwem tego są proliferacje naczyń, którym towarzyszą nawracające krwawienia i odwarstwienie siatkówki. Pojawienie się zmian wskazujących na rozpoczynające się niedotlenienie siatkówki, co w przyszłości grozi powstaniem nowych nieprawidłowych naczyń i wylewów do ciała szklistego, jest wskazaniem do laseroterapii. W przypadku niewielkich zmian wykonuje się fotokoagulację ogniskową, której celem jest bezpośrednie zniszczenie uszkodzonych fragmentów układu naczyniowego dna oka. Przy zmianach bardziej zaawansowanych stosowana jest fotokoagulacja rozsiana.

Jakie są objawy jaskry?

Czego nie wiesz o jaskrze?
To ci się przyda

Rodzaje laserów wykorzystywanych w okulistyce

Zależnie od typu zabiegu i części oka, która ma zostać mu poddana, stosuje się lasery o różnej długości fal. Do operacji siatkówki z powodu powikłań cukrzycy i chorób naczyniowych służy laser argonowy, przedniego odcinka oka – laser jagowy, rogówki – excimerowy i femtosekundowy. Najwięcej zabiegów wykonywanych jest za pomocą lasera excimerowego. Stosuje się go do zabiegów korygujących krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Laserowe usuwanie zaćmy

Zaćma stopniowo, ale nieuchronnie prowadzi do utraty widzenia. Jedyną skuteczną terapią jest operacyjna zamiana naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną. Metodą powszechnie dziś stosowaną jest fakoemulsyfikacja. Przez nacięcie w rogówce (2–3 mm) wprowadza się sondę i za pomocą ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewkę, delikatnie wysysa ją z oka, a na jej miejscu umieszcza się sztuczną, zwijalną soczewkę, która natychmiast po wprowadzeniu przyjmuje właściwy kształt. Najnowszą, bardzo precyzyjną techniką, która dopiero się upowszechnia, jest femtofakoemulsyfikacja. Podczas zabiegu skalpel i rękę chirurga zastępuje laser, który wykonuje w rogówce porty do wprowadzenia narzędzi, z doskonałą dokładnością oddziela zmętniałą soczewkę od innych tkanek oka, a następnie ją rozbija. Potem chirurg przez porty wprowadza narzędzia, usuwa rozdrobnioną soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po zabiegu z wykorzystaniem lasera nie trzeba zakładać szwów, bo rana sama zamyka się szczelnie pod wpływem ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

miesięcznik "Zdrowie"