Mocznik jako azot mocznika (BUN)

Mocznik jako azot mocznika (BUN) jest jednym z parametrów w badaniu biochemicznym - służy ocenie pracy nerek. Sprawdź, jaka jest norma dla azotu mocznika (BUN) i  o czym może świadczyć wynik powyżej normy.

Mocznik jako azot mocznika (BUN) - normy
Autor: thinkstockphotos.com Mocznik jako azot mocznika (BUN) jest jednym z parametrów w badaniu biochemicznym - służy ocenie pracy nerek.

Spis treści

  1. Mocznik jako azot mocznika (BUN): co to jest?
  2. Mocznik jako azot mocznika (BUN): normy
  3. Mocznik jako azot mocznika (BUN) powyżej normy
  4. Mocznik jako azot mocznika (BUN) poniżej normy

Mocznik jako azot mocznika (BUN): co to jest?

Wytwarzany jest wyłącznie w wątrobie i wydalany przez nerki. Powstaje, gdy białko ulega rozkładowi. Badania biochemiczne krwi zleca się w przypadku podejrzenia zaburzeń pracy nerek. Badanie azotu mocznika jest też wykorzystywane w rozpoznaniu i kontrolowaniu:

Mocznik jako azot mocznika (BUN): normy

Wartości referencyjne dla azotu mocznika (BUN) wynoszą 7-18 mg/dl, przy czym należy pamiętać, że wraz z wiekiem zwiększa się stosunek dwóch zmiennych: wytwarzania i wydalania.

Cukrzyca: objawy i sposoby diagnozowania

Mocznik jako azot mocznika (BUN) powyżej normy

Wzrost mocznika jako azotu mocznika (BUN) może być spowodowany dietą bogatą w białko. Poza tym, podwyższony poziom BUN może spowodować:

Poza tym przyczyną wzrostu stężenia mocznika może być także zmniejszone wydalanie go z organizmu spowodowane niewydolnością nerek lub zwężeniem moczowodów.

Mocznik jako azot mocznika (BUN) poniżej normy

Niski poziom azotu mocznikowego wskazuje na:

Agnieszka Paculanka
Agnieszka Paculanka
Redaktorka od ponad dwudziestu lat pisząca o zdrowiu i urodzie. Uczestniczka warsztatów naukowo-szkoleniowych dla dziennikarzy z cyklu Quo vadis medicina? oraz specjalistycznych seminariów dla dziennikarzy z cyklu Medicinaria organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Ile wiesz o grupach krwi?

Pytanie 1 z 11
Czym się różni grupa 0 od grup krwi A, B i AB?