Mikrolaryngoskopia - badanie krtani

Mikrolaryngoskopia to badanie, które wykonuje się przede wszystkim we wczesnej diagnostyce raka krtani, a także w celu pobrania z krtani wycinka do badania histopatologicznego. Jakie jeszcze są wskazania do przeprowadzenia mikrolaryngoskopii? Jak przebiega badanie?

Mikrolaryngoskopia - badanie krtani
Autor: Photos.com Mikrolaryngoskopia to badanie, które wykonuje się przede wszystkim we wczesnej diagnostyce raka krtani, a także w celu pobrania z krtani wycinka do badania histopatologicznego.

Spis treści

  1. Mikrolaryngoskopia: wskazania
  2. Mikrolaryngoskopia: przygotowanie do badania
  3. Mikrolaryngoskopia: przebieg badania

Mikrolaryngoskopia polega na oglądaniu krtani za pomocą mikroskopu krtaniowego, po założeniu i zamocowaniu aparatu zwanego laryngoskopem. Mikrolaryngoskopia umożliwia pobranie wycinków do badania. Ponadto w trakcie tego badania możliwe jest usuwanie takich zmian jak cysty, torbiele, polipy, brodawczaki, guzki śpiewacze, a nawet ciała obce w obrębie krtani. Możliwe jest również wykonanie choredektomii, czyli wycięcia fałdu głosowego w nisko zaawansowanym raku krtani, dekortykacji, czyli usunięcia przerośniętej błony śluzowej fałdów głosowych (na przykład w przebiegu obrzęku Reinkego) oraz poszerzanie zwężonej szpary głośni.

Mikrolaryngoskopia: wskazania

Przede wszystkim wskazaniem do wykonania tego badania jest występowanie u pacjenta objawów raka krtani takich jak:

  • przewlekła chrypka
  • zmiana barwy głosu
  • jego męczliwość, a nawet bezgłos
  • ból przy połykaniu i zaburzenia połykania
  • ból ucha
  • pojawiająca się okresowo duszność
  • kaszel
  • uczucie ciała obcego w krtani.

Mikrolaryngoskopia: przygotowanie do badania

Ponieważ mikrolaryngoskopia jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, należy zgłosić lekarzowi uczulenia na leki, skazę krwotoczną, możliwą ciążę. Przed zabiegiem lekarz zleca również wykonanie podstawowych badań diagnostycznych - morfologii krwi, RTG klatki piersiowej i EKG. Przed samym badaniem należy wypróżnić pęcherz oraz wyjąć protezy zębowe, gdyż mogą one utrudniać intubację.

Mikrolaryngoskopia: przebieg badania

Mikrolaryngoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do badania lekarz poprosi cię, byś położyła się na plecach. Po zaintubowaniu głowę będziesz miała głowę odchyloną do tyłu. Na metalowym pręcie znajdującym się na twojej klatce piersiowej badający zamocuje laryngoskop. Aparat ten najczęściej wyposażony jest dodatkowo w układ optyczny połączony z monitorem. Mikroskop krtaniowy znajduje się za twoją głową. Jest on sterowany stopami przez lekarza, dzięki czemu może wykonywać on ewentualne zabiegi (np. poszerzenie zwężonej głośni). Jeśli zaistnieje taka konieczność, lekarz pobierze także fragmenty tkanki do badania histopatologicznego.Badanie można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku. Natomiast nie możesz go zrobić, jeśli jesteś w ciąży.