MEZOTERAPIA skóry głowy przeciwdziała WYPADANIU WŁOSÓW

2015-06-12 10:19

Mezoterapia to zabieg leczniczy mający na celu poprawę kondycji skóry i jej regenerację. Metoda przeciwdziała starzeniu się skóry, cellulitowi, rozstępom, bliznom potrądzikowym oraz wypadaniu włosów.

MEZOTERAPIA skóry głowy przeciwdziała WYPADANIU WŁOSÓW
Autor: Thinkstockphotos.com

W każdym z tych przypadków schemat zabiegu wygląda podobnie. Zmienia się jedynie skład wprowadzanej mieszanki oraz metoda jej aplikacji. Mezoterapia polega bowiem na wprowadzeniu substancji czynnych w głębokie warstwy skóry za pośrednictwem odpowiednio spreparowanych impulsów elektrycznych (mezoterapia bezigłowa – wykonywana w gabinetach kosmetycznych) lub poprzez bezpośrednie wstrzyknięcie aktywnych preparatów (mezoterapia igłowa – wykonywana przez dermatologa w gabinecie medycyny estetycznej).

Oba sposoby są równie efektywne, co przekłada się na wzmożenie procesu odnowy kolagenu i elastyny, którego wynikiem jest napięta i zdrowo wyglądająca skóra. Natomiast w przypadku włosów mezoterapia jest stosowana w profilaktyce łysienia, przywrócenia prawidłowego mikrokrążenia skóry głowy raz stymulacji wzrostu włosów.

Zabieg znajduje szczególne zastosowanie u osób dotkniętych łysieniem androgenowym i plackowatym. Ponadto mezoterapia polecana jest osobom, u których wypadanie włosów nastąpiło na skutek słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży czy jakichś czynników mechanicznych.

W lżejszych przypadkach – wczesna faza stanów chorobowych, osłabienie włosa, wypadanie sezonowe, profilaktyka – polecana jest mezoterapia bezigłowa. Natomiast bardziej zaawansowane, długotrwałe zmiany chorobowe leczy się u dermatologa za pomocą mezoterapii igłowej.

W celu wzmocnienia kondycji włosów, odżywienia, szybszego wzrostu oraz odrostu utraconych pasm aplikuje się odpowiednio przygotowane preparaty mineralne, witaminy i leki przeciwzapalne. W przypadku kuracji mającej na celu zniwelowanie łysienia wstrzykuje się substancje odżywiające włosy, m.in. dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionkę organiczną, witaminy oraz leki przeciwzapalne regenerujące strukturę włosa.

Zabiegi przeprowadza się w seriach. Ich liczba i częstotliwość zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia powikłań chorobowych. Najczęściej jednak mezoterapię przeprowadza się w dwóch fazach. Pierwsza jest zintensyfikowana i ma na celu wyleczenie stanów chorobowych, przywrócenie prawidłowego funkcjonowania skóry głowy oraz regenerację włosa. Następna faza służy podtrzymaniu efektu. Wówczas wykonuje się zazwyczaj jeden zabieg na miesiąc przez ok. pół roku.

Przeciwwskazaniem do mezoterapii jest oczywiście alergia na stosowany preparat. Ponadto nie wykonuje się zabiegu u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są stany ropne skóry w miejscu aplikacji roztworu, a także opryszczka.

Mezoterapia może wywołać miejscowe zaczerwienienie czy opuchnięcie miejsc ostrzykiwanych. Jest to jednak stan przejściowy i wygląd skóry szybko powraca do normy.

miesięcznik "Zdrowie"