Męska płodność – co jeść, by poprawić jakość NASIENIA

2012-03-22 14:10

Amerykańscy naukowcy od lat badają wpływ pożywienia na płodność mężczyzn. Jak się okazuje, to co jemy, ma ogromny wpływ na jakość spermy.

MĘSKA PŁODNOŚĆ – co jeść, by poprawić jakość NASIENIA
Autor: thinkstockphotos.com Amerykańscy naukowcy od lat badają wpływ pożywienia na płodność mężczyzn.

Międzynarodowa grupa badaczy z Harvard School of Public Health, Uniwersytetu w Rochester oraz Uniwersytetu w Murcia w Hiszpanii przeprowadziła analizę danych pochodzących z Badania Młodych Mężczyzn przeprowadzonego przez Uniwersytet w Rochester. Dane pochodziły od mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, którzy wypełniali ankiety dotyczące ich stylu odżywiania. Naukowcy porównywali spermę mężczyzn, których dieta była bogata w czerwone mięso oraz ziarna oczyszczone oraz tych, którzy spożywali duże ilości ryb, warzyw i produktów razowych. Jak się okazało ten drugi rodzaj diety wiązał się się z większą ruchliwością plemników.

Tłuszcze trans – im ich więcej, tym mniej plemników

Nadmiar szkodliwych tłuszczów trans - obecnych np. w chipsach, kupnych ciastkach, fast-foodach - powoduje niższą koncentrację plemników w spermie. Dieta bogata w ten rodzaj kwasów tłuszczowych oznaczała również wyższy poziom tłuszczów trans w samej spermie oraz w osoczu nasienia.
Aby zwiększyć ruchliwość plemników lekarze zalecają dodatkowo jeść produkty bogate w cynk, selen, karnitynę, a także witaminy C i E. Udowodniono również, iż otyli mężczyźni produkują nasienie gorszej jakości. Negatywny wpływ na plemniki ma palenie papierosów oraz  nadużywanie alkoholu.

Wątróbka i orzechy – polepszają jakość spermy

Podobno nie ma nic lepszego niż pokłady witaminy A zawartej w wątrobie. Mężczyźni którzy jedzą wątróbkę są bardziej aktywni seksualnie, a jakość ich spermy jest dużo lepsza. Podobne działanie ma surówka z sałaty czerwonolistnej z dodatkiem posiekanej marchwi. Doskonałe są również orzechy brazylijskie, które zawierają duże ilości selenu - minerału wpływającego na poprawę jakości nasienia, czyniąc je dużo zdrowszym. Selen wpływa też na sprawność i szybkość poruszania się plemników.

Uwaga! To obniża jakość nasienia

  • Wysoka gorączka zmniejsza liczbę plemników, a także ich zdolność do zapłodnienia jajeczka. Niekorzystne są również różnego rodzaju infekcje, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, a także zapalenie nerek, jąder, prostaty i anemia
  • Spermie szkodzą niektóre rodzaje leków: np. przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe
  • Naukowcy dowiedli też, że plemniki nie lubią zbyt obcisłych spodni, ani zbyt wysokiej temperatury. Problemy z płodnością mają częściej panowie nie uprawiający sportu i preferujący siedzący tryb życia.