MENOPAUZA a PSYCHIKA: klimakterium to nie początek starości

2009-07-06 13:11

Menopauza, czyli ustanie miesiączki, powoduje frustrację i przypomina o płynącym nieubłaganie czasie. Przekwitanie to nie tylko powód do zmartwień, to też początek nowego etapu...

MENOPAUZA a PSYCHIKA: klimakterium to nie początek starości
Autor: GettyImages Menopauza, czyli ustanie miesiączki, powoduje frustrację i przypomina o płynącym nieubłaganie czasie. Przekwitanie to nie tylko powód do zmartwień, to też początek nowego etapu...

Spis treści

  1. Menopauza: stereotypy do lamusa
  2. Menopauza to nie wyrok, lecz zadanie
  3. Menopauza: wielkie kobiety w pięknym wieku
Dieta menopauza
Autor: Jupiterimages Przemiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie kobiety w okresie menopauzy, sprzyjają odkładaniu się tłuszczu, zwłaszcza w okolicach pasa.

Menstruacja, miesiączka, okres - nieważne jak ją nazwiesz wiadomo, że większość kobiet,  nie przepada za tymi dniami. Gdy jednak dociera do nich, że ta uciążliwa comiesięczna dolegliwość już ich nie dotyczy, często pojawia się tęsknota i żal za niedogodnym atrybutem młodości. Coś się skończyło…

Menopauza: stereotypy do lamusa

…. i coś się zaczęło. Każda kobieta przechodzi menopauzę ok. 50. roku życia, co związane jest z trwałym, fizjologicznym bądź pooperacyjnym, zatrzymaniem kobiecego cyklu rozrodczego objawiającym się ustaniem miesiączkowania.  A zatem czy menopauza jest początkiem starości? Według badań CBOS z 2007 roku, w odczuciu Polaków starość zaczyna się około 62 roku życia. Przyjmując natomiast, że kobiety wkraczają w menopauzę mając mniej więcej 51 lat, słusznym wydaje się umiejscowienie jej w okresie dojrzałości, czyli w wieku średnim nie zaś starym. Ponadto, Polki – co pokazują dane GUS – żyją  ok. 79 lat, czyli jeszcze ok. trzy dekady po menopauzie.

Kultura współczesna jest kulturą młodości i współczesnej kobiecie nie wypada czuć się staro, nawet gdy doskwierają jej dolegliwości, towarzyszące menopauzie. Jeśli jednak spojrzysz na ów kulturowy nakaz jako na swego rodzaju dodatkową motywację, aby dbać o siebie bez popadania w przesadę to jego oddziaływanie może być bardzo pozytywne.

Na szczęście przekonanie oparte na uogólnieniach, że kobieca depresja wieku średniego jest w głównej mierze uwarunkowana przekwitaniem, odeszło szczęśliwie do lamusa. Już pod koniec lat 90. XX wieku zaczęto wskazywać na bardziej prawdopodobne przyczyny depresji, takie jak czynniki społeczne czy środowiskowe i przede wszystkim stresogenne. Wreszcie, co podkreśla Nisha Jackson, lekarka specjalizująca się w problematyce hormonów i endokrynologii, w swojej pracy p.t. „Okres menopauzalny”, nie wszystkie kobiety doświadczają takiego samego nasilenia objawów menopauzy.

Menopauza to nie wyrok, lecz zadanie

Skoro menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, nie powinno traktować się jej jako wyroku, lecz jako zadanie. Oczywiście objawy zależą od trybu życia, otoczenia i podłoża genetycznego. Nie jest to więc wyłącznie kwestia przypadku, jak będzie przebiegać menopauza i kolejne lata po niej. Na obraz i stan obecnych oraz nadchodzących faz w rozwoju życia kobiety również będą miały wpływ indywidualne nawyki i decyzje, które podejmie. Zadaniem w okresie menopauzy jest odpowiedź na następujące pytanie: czy zamierzam pielęgnować przekonanie, że czeka mnie pustka, choroby i depresja, co w efekcie faktycznie doprowadzi do szybszego zestarzenia się, czy raczej potraktuję menopauzę jako czas podejmowania nowych wyzwań i stawiania przed sobą nowych celów?

Menopauza to nie bilet w jedną stronę. Jeżeli kobieta podejmie decyzję i wybierze drugie rozwiązanie, przejawiające się właśnie stawianiem nowych celów, czyli będzie dbać o ciało i ducha, wówczas podejście takie okaże się kompasem prowadzącym do świadomego życia w okresie dojrzałości i długo po niej. To rolą kalendarza jest przypominanie o mijającym czasie, a zadaniem kobiet jest wypracowanie postawy względem wieku, z której będą czerpać siłę.

Menopauza: wielkie kobiety w pięknym wieku

Menopauza jest procesem fizjologicznym, ale nie wpływa na kreatywność czy produktywność. Kobiety są w stanie dokonywać rzeczy wielkich przez całe życie. Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla w wieku 73 lat, a Coco Chanel wypromowała swój słynny kostium mając lat 71. Aktywność jest wynikiem postawy wobec życia. Znakomitości ekranu i scen muzycznych udowadniają, że kobiety po 50. roku życia mogą wyglądać i czuć się pięknie. Ale czy wizerunek np. Grażyny Szapołowskiej, Krystyny Jandy i wielu, wielu innych znanych pań to kwestia przypadku? Nie! To przykłady kobiet, które postawiły na aktywność, która nadaje życiu sens. Aktywną może być każda kobieta. I nie trzeba od razu stratować w "Tańcu z gwiazdami". Można uczyć się, uprawiać jakiś sport, tworzyć albo dbać o siebie.Oczekiwana długość życia stale rośnie. Jeszcze na początku XX wieku wahała się od 35 do 55 lat. Dziś żyjemy o blisko ćwierć wieku dłużej. Choroby czy niedostatki są czasem nieuniknione. Jednak wielu poważnym problemom można zapobiec dzięki nawykom zdrowego życia, kompleksowej pielęgnacji i podejmowaniu świadomych decyzji. Jakiekolwiek cele i wyzwania wyznaczą sobie dzisiejsze „pięćdziesiątki”- ich możliwości są nieograniczone!