Maska z filtrem HEPA – wygląd, skuteczność, cena

2021-04-09 11:39

Maski z filtrem HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air, czyli filtr o wysokiej skuteczności w pochłanianiu cząsteczek stałych z powietrza) filtrują m.in. pył zawieszony PM2,5 i PM10, pyłki roślin, kurz, drobną sierść oraz cząsteczki chorobotwórcze. Dzięki temu chronią drogi oddechowe przed smogiem oraz minimalizują ryzyko zakażenia drogą kropelkową. Kto powinien nosić maski z filtrem HEPA? Jaka jest ich skuteczność?

Maska z filtrem HEPA – wygląd, skuteczność, cena
Autor: Getty Images

Maseczki z filtrem HEPA zatrzymują co najmniej 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Wszystko dzięki stosowanym filtrom w tym maskach. HEPA to filtry oczyszczające powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Są wykonane ze spiekanego szła, a ich pory mają wielkość zaledwie 0,3µm. Filtry HEPA blokują też bakterie i wirusy oraz grzyby i pierwotniaki.

Spis treści

  1. Rodzaje filtrów
  2. Maska z filtrem HEPA - jak działa?
  3. Maska z filtrem HEPA - wymiana filtra
  4. Maska z filtrem HEPA - cena
  5. Jak wybrać najlepszą maseczkę?
  6. Kto może nosić maski z filtrem HEPA?

Rodzaje filtrów

Filtry wykorzystywane w maskach antysmogowych dzielą się na:

  • filtr N99/N95 – filtr N99 wykazuje skuteczność na poziomie 99% w usuwaniu pyłów PM2.5 i PM10, bakterii, wirusów. Filtr N95 charakteryzuje się skutecznością w ok. 95%. Zwykle zrobiony jest z włókien polipropylenowych,
  • filtr węglowy – jest w stanie wyłapywać lotne zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd.

Węgiel występuje w postaci wprasowanej w włókna filtra N99/N95 lub w postaci osobnej „wkładki”, przed lub za filtrem zanieczyszczeń mechanicznych.

Maska z filtrem HEPA - jak działa?

Do masek filtrujących możemy zaliczyć maski antysmogowe. Nosi się je głównie w celu maksymalnego ograniczenia kontaktu ze skażonym powietrzem i niedopuszczeniem do przedostania się szkodliwych pyłów do naszych dróg oddechowych.

Zasada ich działania opiera się na zastosowaniu filtra z węglem aktywnym, dzięki któremu zanieczyszczenia, które znajdują się we wdychanym przez nas powietrzu, zostają zatrzymane zanim dotrą do płuc.

Maska spełniała swoje zadanie jedynie, jeśli będziemy przestrzegać zaleceń producenta o regularnej wymianie filtra.

Mechanizm działania maski jest następujący: zawory działają jedynie przy wydychaniu. Przy wdychaniu powietrza, zawory są zamknięte i stwarzają opór.

Powietrze przy wdychaniu nie przechodzi więc przez zawory, tylko przez powierzchnię filtra (włóknina filtracyjna). Zaworki pomagają w odprowadzaniu powietrza, które zawiera wysokie stężenie CO2.

Gdyby nie było zaworków, nie dałoby się wydychać powietrza – bo maska stwarza duży opór. Ten mechanizm działania sprawia, że osoby z dolegliwościami układu oddechowego mogą mieć dużą trudność ze swobodnym oddychaniem w takiej masce.

Maska z filtrem HEPA - wymiana filtra

Częstotliwość wymiany filtra uzależniona jest od tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miejscu, w którym korzystamy z maski.

Zalecenie wymiany filtra dotyczy jedynie masek antysmogowych wielokrotnego użytku. W przypadku tych jednorazowych, filtry nie nadają się do ponownego wykorzystania i należy je wyrzucić.

Maska z filtrem HEPA - cena

Cena masek antysmogowych mieści się w granicach od 30 do 400 zł.

Jak wybrać najlepszą maseczkę?

Wybierając maskę antysmogową, warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Większość tych masek wyposażona jest w jeden lub dwa zawory ułatwiające oddychanie.

W pierwszej kolejności ilość zaworów, ich szerokość oraz umiejscowienie będą miały wpływ na komfort oddychania. Wtedy mamy pewność, że maska antysmogowa spełnia swoje zadanie.

Kto może nosić maski z filtrem HEPA?

W przypadku osób o dobrej kondycji fizycznej, nieuskarżających się na problemy zdrowotne, maski antysmogowe mogą być zalecane do stosowania podczas jazdy na rowerze lub biegania w okresie silnego zanieczyszczenia powietrza.

Nie zaleca się noszenia masek antysmogowych przez długi czas, ponieważ kilkugodzinne przebywanie w masce może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Oddychanie w takiej masce jest utrudnione, więc w taki sposób możemy doprowadzić do niedotlenienia organizmu.

Korzystanie z tych masek jest uzasadnione i bezpieczne, jeśli stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wysokie, a my potrzebujemy wyjść na zewnątrz na krótki czas.

Czytaj też:

Filtr Hepa
Filtr HEPA

Autor: Ceneo

5 warstwowy filtr, chroniący przed pyłami zawieszonymi PM2.5 oraz PM10, jest uzupełnieniem maseczki F1 oraz G1. Zapobiega przenikaniu do płuc 99.9% pyłów. 

BROYX maska antysmogowa z filtrem F3 (węglowy + HEPA)
Maska Broyx

Autor: Ceneo

Za filtrację w masce odpowiada czterowarstwowy wkład filtrujący. Maska chroni drogi oddechowe przed smogiem, pyłami, szkodliwymi substancjami, alergenami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Skuteczność eliminacji zanieczyszczeń wynosi 99,5%. 

Maska antysmogowa Respro Ce Techno Black
Maska antysmogowa Respro

Autor: Ceneo

Maska z filtrem CE HT-250 Hepa-Type chroni przed dymem, spalinami, kurzem, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami. Zawiera zawory Techno, które ułatwiają przepływ powietrza i nie utrudniają oddychania.

Maska sportowa pyłoszczelna Flexyjoy
Maska sportowa pyłoszczelna

Autor: Ceneo

Maska sportowa pyłoszczelna chroni przed zanieczyszczeniami powyżej PM2,5 przy codziennej aktywności fizycznej i podczas przebywania na świeżym powietrzu. Wykonana z materiału umożliwiającego swobodne oddychanie nawet przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Zawiera filtr F3 (węglowy + HEPA).