Maska FFP2 - wygląd, skuteczność, cena. Gdzie kupić maskę FFP2?

2021-08-30 10:56

Maski FFP2 lub podobnej jakości obowiązkowe są już w niektórych krajach Europy. Ich noszenie zalecają również lekarze podkreślając, że maska FFP2 daje dużo skuteczniejszą ochronę niż maski z materiału lub jednorazowe maseczki chirurgiczne. Można się więc spodziewać, że maska FFP2 będzie obowiązkowa również w Polsce. Czym maska FFP2 różni się od innych typów maseczek, jak wygląda, ile kosztuje? Jak długo można nosić maskę FFP2?

Maska FFP2 - wygląd, skuteczność, cena. Gdzie kupić maskę FFP2?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak wygląda maska FFP2?
  2. Maska FFP2 - skuteczność filtracji
  3. Maska FFP2 - cena
  4. Jak długo można nosić maskę FFP2?

Maska FFP2 to maska należąca do standardu FFP (filtering face piece - filtrująca osłona twarzy). To maska wielokrotnego użytku, stosowana do ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza i smogiem, pyłami, aerozolami (również przemysłowymi), a także przed patogenami, w tym przed koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19

Prócz maski FFP2 w grupie masek FFP są jeszcze maski FFP1 oraz FFP3. Maski te nieznacznie różnią się wyglądem, odróżnia je również parametr określany jako granica maksymalnego przecieku, określający to, ile powietrza przedostanie się pod maskę i spod niej za sprawą jej niedokładnego przylegania do skóry. W przypadku masek FFP1 ta granica to 25 proc, FFP2 - 11 proc. Najskuteczniejszą ochronę dają maski FFP3, w przypadku których granica maksymalnego przecieku wynosi 5 proc.

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada

Jak wygląda maska FFP2?

Maska FFP2 wykonana jest z tworzywa i wyposażona w pasek, dzięki któremu dość ściśle przylega do skóry. Niektóre modele masek FFP2 wyposażone są dodatkowo w wentyl powietrza ułatwiający oddychanie. Maska dobrej jakości powinna mieć specjalne oznaczenia (nadrukowane na materiale) takie jak informację o jej skuteczności, znak CE, numer normy (norma PN-EN 149:2001). Maski wyposażone w zawór (filtr) powietrza powinny mieć również informacje na temat wymiany filtra oraz sposobu konserwacji maseczki.

Warto wiedzieć, że odpowiednikiem stosowanej w Europie normy EN 149 jest norma amerykańska (42 CFR 84), która również ustala trzy klasy filtrowania powietrza, lecz oznaczone w inny sposób - jako N95, N99, N100. Maski FFP2 mają taki sam poziom filtracji, a więc i bezpieczeństwa, jak maski z certyfikatem (oznaczeniem) N95. Takie oznaczenie można niekiedy znaleźć na maskach sprzedawanych w sklepach lub w internecie.

Maska FFP2 bez zaworu (filtra) powietrza:

Maska FFP2
Autor: Getty Images

Maska FFP2 wyposażona w zawór (filtr) powietrza:

Maska FFP2 z filtrem
Autor: Getty Images

Maska FFP2 - skuteczność filtracji

Skuteczność filtracji maski FFP2 oceniana jest na 94 proc. Dla porównania, skuteczność filtracji w maskach chirurgicznych wg różnych danych wynosi około 70 proc, skuteczność filtracji masek FFP1 to 80 proc., zaś masek FFP3 - 99 proc. Zwykłe maski z materiału dają - w zależności od rodzaju tkaniny, z jakiej zostały wykonane - skuteczność filtracji na poziomie około 40-50 proc.

Maska FFP2 - cena

Cena maski FFP2 zależy od wielu czynników - punktu sprzedaży, miejsca wykonania, tego, czy maska jest wyposażona w filtr. Najtańsze maski FFP2 można kupić już w cenie 1,5 zł za sztukę (w sklepach internetowych). Modele wyposażone w filtr kosztują zwykle od około 5 do nawet 40 zł za sztukę.

Jak długo można nosić maskę FFP2?

Maska FFP2 to maska wielorazowa. Jednak to, ile czasu można ją nosić, zależy od konkretnego produktu. Informacja o czasie stosowania maseczki powinna być podana przez producenta bądź na jej opakowaniu, bądź w dołączonej ulotce. Zazwyczaj czas ten wynosi od kilku godzin do trzech dni.

Większość modeli masek FFP2 można dezynfekować (również w sposób określony przez producenta) - wśród dozwolonych metod jest np. stosowanie nadtlenku wodoru lub dezynfekcja za pomocą promieniowania UV. Maski FFP2 nie nadają się natomiast do prania.

Choroby zakaźne - test wiedzy

Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: