Masaż Shiatsu – jak przebiega? Działanie i przeciwwskazania

2016-07-11 13:18

Masaż Shiatsu został opracowany przez Japończyków. Choć założenia tej techniki wywodzą się ze starożytnych chińskich masaży, m. in. Tui Na, Shiatsu stosuje się dopiero od XX wieku. Masaż Shiatsu często nazywany jest też akupunkturą bez igieł lub masażem punktowym.

Masaż Shiatsu – jak przebiega? Działanie i przeciwwskazania
Autor: thinkstockphotos.com Masaż Shiatsu został opracowany przez Japończyków.

Spis treści

  1. Masaż Shiatsu: założenia
  2. Masaż Shiatsu: na czym polega?
  3. Masaż Shiatsu: kiedy jest zalecany?
  4. Masaż Shiatsu: przeciwwskazania

Masaż Shiatsu jest stosunkowo nową techniką. Najpierw Japończycy poznali sposób wykonywania masażu Tui Na już w VIII wieku, kiedy to rolę kulturowego centrum pełniło miasto Nara. Przez wieki wyspecjalizowani w tej technice mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni modernizowali ją, jednak pierwsza szkoła wywodzącego się z Tui Na masażu Shiatsu powstała dopiero w 1940 roku. Została założona przez Tokujiro Namikoshiego. Podobno już jako 7-letni chłopiec Namikoshi odkrył swoje zdolności, wykonując masaże u swojej cierpiącej na reumatyzm matki. XX wiek to okres coraz większej popularności metody Shiatsu. W języku japońskim "shi" oznacza "palec", a "atsu" – "naciskać". To właśnie uciskanie określonych punktów na ciele osoby poddającej się zabiegowi jest najważniejszą z czynności wykonywanych przez masażystę podczas masażu Shiatsu.

Masaż Shiatsu: założenia

Według filozofii osób wykonujących masaż Shiatsu, wszystkie fizyczne dolegliwości człowieka, jego problemy psychologiczne, powodowane są niewłaściwym przepływem energii Chi w organizmie.

Masaż Shiatsu ma wspomóc organizm w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich narządów.

Ten rodzaj energii jest właściwy każdemu z nas, a żeby przywrócić ją do właściwego – harmonijnego – poziomu – należy odblokować kanały energetyczne, czyli meridiany, którymi wędruje ona przez nasz organizm. Co więcej, w tradycyjnej medycynie chińskiej, jak również w filozofii Shiatsu, psychiczna i fizyczna kondycja człowieka składają się z 5 żywiołów. Prawidłowe funkcjonowanie każdego z nich przywraca równowagę całemu organizmowi. Te żywioły to:

  • woda (oznacza stan człowieka przed narodzinami, ale też i umieranie); narządami spod tego żywiołu są: pęcherz moczowy i nerki, woda ma też odpowiadać za naszą silną wolę;
  • drewno (czas największej aktywności człowieka, młodości); narządami spod tego żywiołu są: pęcherzyk żółciowy i wątroba, w sferze psychicznej drewno oznacza cierpliwość i wytrwałość;
  • ogień (czas intensywnej pracy); narządami spod tego żywiołu są: serce i jelito cienkie; w sferze psychiki ogień odpowiada za inteligencję i kreatywność;
  • ziemia (czas dojrzałości); narządami spod tego żywiołu są: żołądek, trzustka i śledziona; w sferze psychicznej ziemia oznacza wewnętrzną równowagę i odpowiedzialność;
  • metal (czas korzystanie ze zdobytych doświadczeń); narządami spod tego żywiołu są: jelito grube i płuca; w sferze psychiki metal oznacza umiejętność podejmowania rozsądnych i przemyślanych decyzji

Masaż Shiatsu: na czym polega?

Podczas Shiatsu masowana osoba zazwyczaj leży na materacu, ale może też siedzieć na krześle. W zależności od salonu masażu osoba przystępuje do masażu nago (jest przykryta ręcznikiem lub specjalną tkaniną, a odsłaniane są konkretne części ciała) lub w luźnym ubraniu. Masażysta nie używa podczas sesji żadnych olejków, a wykonywane przez niego uciski powodowane są odpowiednim rozłożeniem ciężaru jego ciała, nie siłą mięśni. W trakcie masażu Shiatsu osoba go wykonująca używa całych dłoni, palców, przedramion, łokci, a nawet kolan i stóp. Masowane są punkty energetyczne na całym ciele, przebiegające wzdłuż kanałów energetycznych. Najpierw zabiegowi poddawane są tylne części ciała i dana osoba leży ba brzuchu, następnie przednie – następuje zmiana pozycji do leżenia na plecach. Siła nacisku zależy do wrażliwości danej osoby na ból i jest dostosowywana do jej potrzeb.

Masaż Shiatsu: kiedy jest zalecany?

Masaż Shiatsu ma pobudzać organizm to walki z czynnikami, które powodują choroby. Dlatego poleca się go wykonywać u osób, które już zmagają się z dolegliwościami, jak i profilaktycznie. Shiatsu łagodzi ból, jest polecany zwłaszcza w przypadku bólu głowy (również migreny) i pleców, u osób z naderwanymi ścięgnami. Co więcej, ta technika zmniejsza napięcie mięśni w barkach, szyi i karku. Reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, układu krążenia i układów hormonalnych. Z masażu Shiatsu mogą również korzystać kobiety z bolesnymi miesiączkami (jednak nie w trakcie menstruacji), nerwobólami i astmą. Technika ma też pomóc osobom żyjącym w stresie, mającym problemy ze snem, walczącym z dolegliwościami związanymi z menopauzą. Warto z niego skorzystać w przypadku reumatyzmu i aby zregenerować organizm po doznanych urazach.

Masaż Shiatsu: przeciwwskazania

Z masażu Shiatsu nie mogą korzystać osoby z nadciśnieniem i miażdżycą. Przeciwwskazanie do jego wykonania stanowią też choroby skóry, choroby wirusowe i bakteryjne. Nie stosuje się go u osób z żylakami, kobiet w ciąży i pań podczas miesiączki. Przeciwwskazaniem jest również choroba nowotworowa, hemofilia i osteoporoza. U osób, które stosowały iniekcje z botoksu nie wykonuje się masażu Shiatsu twarzy. Masaż nie jest też wskazany u osób, które niedawno przeszły zabiegi i operacje i do 48 godzin po szczepieniach ochronnych.

Na godzinę przed skorzystaniem z masażu Shiatsu nie należy spożywać posiłków. Po zabiegu masowana osoba odpoczywa jeszcze w pozycji leżącej przez 10-15 minut. Pierwsza sesja Shiatsu trwa około 1-1,5 h, kolejne mogą być niewiele krótsze. W zależności od czasu trwania i miasta, w którym wykonywany jest zabieg, jedna sesja kosztuje od 100 do 300 zł.

Warto wiedzieć

Masaż Shiatsu nazywa się również masażem Zen Shiatsu. Wszystko przez jego działanie na energię w organizmie – zabieg ma prowadzić do jej idealnej równowagi, osiągnięcia pełnej kontroli nad swoimi myślami, stanu wewnętrznego spokoju. Masażowi Shiatsu przypisuje się skuteczne działanie nie tylko na fizyczność, ale i psychikę człowieka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza