Mam HIV, ale moje dziecko jest zdrowe

2007-05-07 11:14

Zakażenie HIV może zostać przeniesione z matki na dziecko i często tak się dzieje. Ale jeśli kobieta zrobiła test na HIV i wie, że jest nosicielką wirusa, może zrobić wiele, by to ryzyko zmniejszyć.

Mam HIV, ale moje dziecko jest zdrowe
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Badanie wykrywające obecność wirusa HIV - sprawdź na czym polega [WIDEO]
  2. Karmienie piersią w przypadku kobiet zakażonych HIV
  3. Starania o dziecko w przypadku osób zarażonych HIV

Kobieta zarażona wirusem HIV przede wszystkim powinna pozostawać pod opieką nie tylko ginekologa - położnika, ale także lekarza zajmującego się leczeniem osób zakażonych HIV. Stosowanie leków antyretrowirusowych (zwalniających namnażanie się wirusa HIV w organizmie osoby zakażonej) podczas ciąży, porodu, a także podawanie ich noworodkowi zmniejsza znacząco ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko.

Od roku 2010 w Polsce każda kobieta w ciąży powinna mieć zrobione badanie na obecność wirusa HIV

Jeśli do tego poród odbędzie się przez cesarskie cięcie, wykonane tuż przed rozpoczęciem się akcji porodowej, to szanse na urodzenie zdrowego dziecka wzrastają do 99 proc. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy kobieta wie o swoim zakażeniu. Dlatego tak ważne jest, byśmy zmienili swoje nastawienie do wykonywania testów w kierunku zakażenia HIV - dzięki nim możemy uratować życie swoich dzieci.

Badanie wykrywające obecność wirusa HIV - sprawdź na czym polega [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?

Karmienie piersią w przypadku kobiet zakażonych HIV

Karmienie piersią w przypadku mam zakażonych wirusem HIV nie jest zalecane, gdyż stwarza ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko. A skoro szanse na jego zdrowie są bez mała stuprocentowe, nie wolno maleństwa w żaden sposób dodatkowo narażać.

Starania o dziecko w przypadku osób zarażonych HIV

Jeśli zdarzy się tak, że w związku zakażony jest mężczyzna a kobieta nie, to próby poczęcia dziecka wiążą się z ryzykiem zakażenia kobiety. Możliwe jest oczywiście współżycie bez zabezpieczenia w czasie dni płodnych, ale takie postępowanie przypomina trochę grę w rosyjską ruletkę.

Istnieje natomiast inne rozwiązanie - zapłodnienie odpowiednio przygotowanymi (oczyszczonymi z wirusa) plemnikami partnera. Taka procedura stosowana jest od kilku lat także w Polsce, dzięki niej urodziło się już kilkoro dzieci. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

miesięcznik "Zdrowie"