Lwia zmarszczka: jak się jej pozbyć? Domowe sposoby i nie tylko

2019-12-03 15:14

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda między brwiami, która pojawia się już około 30. roku życia. Szczególnie dotyczy osób - kobiet i mężczyzn - o ekspresyjnej mimice oraz tych, którzy często się denerwują i są spięci. Czy lwia zmarszczka może zniknąć? Dowiedz się, jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwolą zniwelować lwią zmarszczkę, poznaj także domowe sposoby na to, jak się pozbyć lwiej zmarszczki!

Lwia zmarszczka: jak się jej pozbyć? Domowe sposoby i nie tylko
Autor: gettyimages.com Trudno zapobiegać pojawieniu się lwiej zmarszczki - w końcu niedobrze skrywać swoje emocje.

Spis treści

  1. Lwia zmarszczka: jak zapobiegać?
  2. Lwia zmarszczka: jak się jej pozbyć?

Spis treści:

  1. Lwia zmarszczka: jak zapobiegać?
  2. Lwia zmarszczka: jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jedna, dwie lub więcej pionowych bruzd między brwiami u jednych osób pojawia się już po 20. roku życia, u innych dopiero około czterdziestki.

Zależne jest to od wielu czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych, od tego jak dbamy cerę lub jaki tryb życia prowadzimy. Osoby, które żyją w dużym stresie i napięciu wcześniej mogą nabawić się lwiej zmarszczki, ponieważ często napinają mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii), ściągając je do siebie.

Co ciekawe, na powstawanie lwiej zmarszczki może mieć także wpływ nasz sposób... spania. Gdy śpimy na boku, czasem samym ułożeniem głowy na poduszce tworzymy sobie zagniecenie między brwiami. Lwia zmarszczka, jak większość zmarszczek, z wiekiem się pogłębia, co ma związek z tym, że z czasem włókna kolagenowe słabną, a skóra traci jędrność.

Lwia zmarszczka: jak zapobiegać?

Cóż, lwia zmarszczka powstaje w wyniku częstego marszczenia czoła. Gdybyśmy tego nie robili, czoło mielibyśmy gładsze. Jednak trzeba by było zacząć myśleć o tym już w wieku nastoletnim lub około dwudziestki. A wtedy raczej nikt nie zastanawia się nad rzeczami tak abstrakcyjnymi jak zmarszczki!

Zresztą, zapanowanie nad mimiką nie jest zbyt proste. Gdy denerwujemy się, martwimy, mocno nad czymś skupiamy lub intensywnie myślimy, czoło nam się marszczy i już. W stresujących momentach raczej nie analizujemy swojego wyglądu. Zatem - jeśli ktoś ma taką, a nie inną ekspresję twarzy, raczej nie powstrzyma pojawienia się lwiej zmarszczki. A czy można w takim razie ją zniwelować? Jest kilka sposobów na znaczne wygładzenie lwiej zmarszczki.

Lwia zmarszczka: jak się jej pozbyć?

Domowe sposoby

Joga twarzy, masaż

Joga albo facefitness - brzmią może szumnie, ale to bardzo proste ćwiczenia. Na zewnętrznych końcach brwi ułóż palce wskazujące i środkowe. Delikatnie rozciągnij skórę na boki tak, aż poczujesz napięcie między brwiami. Policz powoli do dziesięciu i puść.

Następnie połóż oba palce wskazujące na mięśniu marszczącym i rozsuwaj je w kierunku zewnętrznych końców brwi masującym ruchem. Zrób to również dziesięć razy.

Kolejnym skutecznym ćwiczeniem na wygładzenie lwiej zmarszczki jest "wymasowywanie" kółeczek między brwiami. Palcem wskazującym i środkowym wykonuj posuwiste okrężne ruchy licząc do dziesięciu. Rób taką gimnastykę, czy masaż, codziennie przed położeniem się spać. Możesz robić to podczas nakładania kremu. Aplikacja nawilżających kosmetyków wspomoże proces ujędrniania skóry, wygładzi zmarszczkę i wyraźnie ją spłyci.

Czytaj też: Joga twarzy - na czym polega? Przykładowe ćwiczenia

Spanie na plecach

Spanie na boku powoduje, że skóra na twarzy zsuwa się pod wpływem grawitacji w dół i siłą rzeczy między brwiami tworzy się bruzda. Jeśli zatem chcesz, by lwia zmarszczka się nie pogłębiała, naucz się spać na plecach. Twarz wtedy będzie rozprostowana i zrelaksowana, a czoło rozluźnione i wygładzone.

Okulary przeciwsłoneczne

Gdy razi na słońce, automatycznie mrużymy oczy, a wtedy wokół nich tworzą się zmarszczki. Jeśli więc przebywasz na dworze w słoneczne dni nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Chronią nie tylko oczy, ale i czoło, którego nie musisz dzięki nim marszczyć.

Czytaj też: Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Maseczki

Domowe mikstury z dostępnych w kuchni produktów wspaniale działają na cerę w ogóle, a więc także na lwią zmarszczkę. By wygładzić bruzdę, należy działać na cerę nawilżająco i ujędrniająco. Skóra wysuszona i cienka łatwiej się marszczy. Do przygotowania domowej maseczki można użyć oliwy z oliwek, jogurtu, maślanki, ogórków (ekologicznych lub z przydomowego ogródka, bowiem warzywa "sklepowe", w folii, zawierają sporo pestycydów i innych chemicznych substancji, które niekoniecznie przysłużą się naszej skórze), ryżu (który stymuluje produkcję kolagenu).

Czytaj też: Maseczki do twarzy - przepisy

Maseczka z ryżu na lwią zmarszczkę

Maseczka z ryżu - wymieszaj 3 łyżki ugotowanego ryżu, najlepiej nieoczyszczonego, gdyż zawiera o wiele więcej cennych witamin i minerałów, z 1 łyżką miodu i 1 łyżką ciepłego mleka. Uzyskaną papkę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Wykonuj ten zabieg przynajmniej raz w tygodniu.

Dieta

Odżywiaj się zdrowo, pamiętaj, by twoje posiłki były bogate w witaminy, białka i minerały. Jedz dużo warzyw, ale nie zapominaj także o mięsie. Białko zwierzęce jest tu bardzo istotne. W trosce o piękną i gładką cerę należy odstawić produkty wysoko przetworzone, wszelkie chipsy, słodzone i gazowane napoje oraz słodycze. To najczęściej te produkty "wychodzą" nam na twarz, a manifestuje się to zaskórnikami, zaczerwienieniami itp. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Skóra nawilżona to skóra jędrna, elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Czytaj też: Dieta na zdrową cerę - jak odżywić skórę twarzy?

Kremy przeciwzmarszczkowe

Powalczyć z lwią zmarszczką pomogą także kremy przeciwzmarszczkowe. Wybieraj te z o silnym działaniu, najlepiej z witaminą C, retinolem i i oczywiście kwasem hialuronowym, który naprawia łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody wewnątrz skóry. Zapobiega tym samym wysuszeniu skóry i regeneruje naskórek.

Kolagen sam w sobie także jest tym składnikiem kremów, które nas interesują podczas walki z lwią zmarszczką. Sprawdzą się tutaj także produkty zawierające wyciągi z alg morskich. Ich działanie polega na wypełnianiu ubytków w naskórku oraz na przywracaniu prawidłowej pracy komórek. Algi hamują procesy obumierania i uelastyczniają skórę. Bardzo ważne, by dobierać kosmetyki odpowiednio do naszego wieku.

Czytaj też: Krem do twarzy - jak go dobrać do wieku?

Medycyna estetyczna

To już bardziej radykalne rozwiązanie, ale i efekty tych metod są zdecydowanie wyraźniejsze. Lwią zmarszczkę zniwelować możemy za pomocą botoksu oraz kwasu hialuronowego. Toksyna botulinowa blokuje wydzielanie acetylocholiny, odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, czyli osłabia skurcz mięśni, dzięki czemu skóra na czole nie napina się tak mocno. Dodatkowo można jeszcze wygładzić bruzdę kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy działa na lwią zmarszczkę naprawdę świetnie. Nawet gdy już się wchłonie, zdąży wcześniej pobudzić skórę do samodzielnej produkcji kolagenu, co na długo poprawi wygląd czoła - nawet na 18 miesięcy (botoks działa około 6 miesięcy).

Warto wiedzieć

Botoks stosuje się u osób, które nie ukończyły 65 lat. U starszych, którzy mają już głębokie i utrwalone lwie zmarszczki wykorzystuje się kwas hialuronowy. Oczywiście można go zastosować także u młodszych osób, u których botoks nie przyniósł zadowalającego efektu.

Medycyna estetyczna dysponuje jeszcze jedną bronią do walki z lwią zmarszczką, a jest to laser frakcyjny. Jego zastosowanie daje efekt nawet na kilka lat. Na czym polega ta metoda? Promienie lasera doprowadzają do powstania mikrouszkodzeń, dzięki którym w skórze uruchamiają się procesy regeneracyjne. W efekcie prowadzi to do namnażania się komórek, które następnie wypełniają zmarszczki pomiędzy brwiami.