Łuszczyca - sposoby na wspomaganie leczenia

2021-04-12 8:42

Leczenie łuszczycy nie jest łatwe, gdyż zmiany skórne nawracają, szczególnie po narażeniu na czynniki wywołujące takie, jak infekcje, alkohol, czy stres. Łuszczyca jest schorzeniem dermatologicznym, które znacząco obniża jakość życia wielu pacjentów. Jak możemy wspomóc leczenie łuszczycy i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry pacjentów z łuszczycą?

Łuszczyca - sposoby na wspomaganie leczenia
Autor: Getty Images

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która występuje nawet u 2-4% populacji. Schorzenie to najczęściej ujawnia się pomiędzy 20, a 40 rokiem życia, choć może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. Zmianami skórnymi typowymi dla łuszczycy są grudki, które przyjmują barwę czerwonobrunatną i są dobrze odgraniczone od otoczenia, czyli od zdrowej, niezmienionej chorobowo skóry.

Spis treści

  1. Czym objawia się łuszczyca?
  2. Jak styl życia wpływa na przebieg łuszczycy?
  3. Łuszczyca - pielęgnacja skóry łuszczycowej

Czym objawia się łuszczyca?

Łuszczyca charakteryzuje się powstawaniem zmian skórnych. Grudki łuszczycowe lokalizują się typowo:

  • w okolicy wyprostnej łokci,
  • w okolicy wyprostnej kolan,
  • na skórze owłosionej głowy,
  • w okolicy kości krzyżowej,
  • w okolicy pośladków.

Zmiany skórne w postaci grudek mogą zlewać się ze sobą, a co więcej - często pokryte są łuszczącą się łuską, od czego pochodzi właśnie nazwa tego schorzenia.

W najcięższych przypadkach zmiany skórne zajmują nawet 90-100% powierzchni skóry, co nazywane jest erytrodemią łuszczycową. Leczeniem łuszczycy zajmuje się lekarz specjalista - dermatolog. To właśnie do tego lekarza warto się zgłosić, gdy podejrzewamy u siebie łuszczycę.

Jak styl życia wpływa na przebieg łuszczycy?

To, jaki styl życia prowadzimy ma ogromny wpływ na przebieg wielu schorzeń przewlekłych, w tym również łuszczycy. Jak używki wpływają na przebieg tej choroby? Czego powinniśmy unikać, a jakie zdrowe nawyki warto wprowadzić do swojego życia? Warto dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.

Łuszczyca a dieta- co warto spożywać, a czego unikać?

Pacjenci często zastanawiają się, jaka dieta jest polecana osobom, chorującym na łuszczycę. Jak pokazują doniesienia naukowe, otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju, jak i cięższego przebiegu łuszczycy.

Elementem, który wiąże otyłość z łuszczycą jest fakt, że komórki tłuszczowe (czyli adipocyty) wytwarzają cytokiny prozapalne, co nasila stan zapalny i prowadzi do pogorszenia przebiegu klinicznego choroby.

Z tego względu należy unikać spożywania produktów bogatokalorycznych i wysoko przetworzonych, które sprzyjają przybieraniu na wadze.

Co więcej, warto wprowadzać do swojej diety produkty, które mają korzystny wpływ na ograniczanie procesów zapalnych.

Do produktów tych należą między innymi:

  • warzywa i owoce - najlepiej, gdy spożywamy je w formie nieprzetworzonej. Produkty te zawierają duże ilości witamin, beta-karotenu oraz flawonoidów, czyli substancji, które zmniejszają stres oksydacyjny. Są tak zwanymi zgarniaczami wolnych rodników, dzięki czemu niwelują stan zapalny.
  • orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, tłuste ryby (takie jak np. makrela, śledź, czy tuńczyk) - produkty te zawierają duże ilości kwasów omega-3. Kwasy te mają korzystny wpływ na przebieg choroby - zmniejszają nasilenie zmian skórnych. Co więcej, mieszkańcy Grenlandii, którzy spożywają duże ilości tłustych ryb, istotnie rzadziej chorują na łuszczycę. To kolejny argument, potwierdzający korzystny wpływ diety z dużą zawartością kwasów omega-3 na przebieg łuszczycy.

Łuszczyca a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to kolejny element zdrowego stylu życia, o którym powinny pamiętać osoby, cierpiące na łuszczycę. Aktywność fizyczna pozwala na zmniejszenie masy ciała. Jak pokazują badania kliniczne, obniżenie masy ciała nawet o kilka kilogramów pozwala na zmniejszenie objawów klinicznych łuszczycy.

Co więcej, aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza bowiem ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także obniża stężenie cholesterolu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku łuszczycy, ponieważ schorzenie to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Łuszczyca a palenie papierosów

Należy mieć świadomość, że palenie papierosów należy do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy. Oznacza to, że palenie sprzyja ujawnieniu się tego schorzenia.

Co więcej, palenie może sprzyjać cięższemu przebiegowi tej choroby. Jednak, jak pokazują badania, zaprzestanie palenia tytoniu nie wiązało się z poprawą kliniczną u pacjentów cierpiących na tę dermatozę.

Mimo pewnych niejasności tytoń sprzyja ujawnieniu się łuszczycy. Dlatego mając predyspozycje rodzinne do jej rozwoju, warto unikać tej groźnej używki.

Łuszczyca a alkohol

Spożywanie alkoholu to kolejny czynnik zaostrzający przebieg kliniczny łuszczycy. Wynika to między innymi z faktu, że alkohol nasila produkcję cytokin prozapalnych.

Dochodzi więc do nasilenia stanu zapalnego, co pogarsza stan skóry. Chorując na łuszczycę warto unikać spożywania alkoholu. Nawet jego niewielkie ilości mogą spowodować nawrót zmian skórnych.

Łuszczyca a infekcje

Kolejnym czynnikiem, który pogarsza stan skóry w przebiegu łuszczycy są infekcje. Często jest tak, że wysiew zmian łuszczycowych jest poprzedzony pospolitą infekcją, np. anginą, którą wywołują bakterie (paciorkowce).

Źródłem czynników infekcyjnych, które zaostrzają przebieg choroby, mogą być również:

  • zepsute zęby,
  • infekcje układu moczowo-płciowego,
  • a także przewlekłe zapalenie zatok.

Chorując na to schorzenie, warto więc pamiętać o odpowiednim leczeniu infekcji oraz o regularnych wizytach u lekarza dentysty.

Łuszczyca a stres

Kolejnym czynnikiem, który predysponuje do pogorszenia przebiegu choroby i nawrotu objawów jest stres. Silne emocje i przeżycia sprzyjają również ujawnieniu się choroby.

Choć w dzisiejszych czasach unikanie stresorów może być prawdziwym wyzwaniem, to warto starać się prowadzić zrównoważony tryb życia.

Aktywność fizyczna sprzyja nie tylko utracie masy ciała, lecz także pozwala na rozładowanie emocji, co jest niezwykle korzystnym zjawiskiem, które ułatwi leczenie łuszczycy.

W przypadku przeżywania kryzysów emocjonalnych, warto skorzystać z pomocy psychologa, który podpowie, jakie metody radzenia sobie ze stresem będą najlepsze w naszym przypadku.

Pacjenci z łuszczycą są narażeni na wystąpienie zaburzeń psychologicznych i psychiatrycznych. Częściej dotyka ich depresja. Wynika to między innymi z kompleksów związanych ze stanem skóry i przeświadczeniem o społecznym odrzuceniu.

Społeczeństwo nadal zbyt mało wie na temat tej choroby. Niektórzy nadal sądzą, że łuszczycą można się zarazić (co jest oczywiście mitem).

W przypadku wystąpienia objawów depresji, takich jak na przykład obniżenie nastroju, czy zaburzenia codziennego funkcjonowania, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry.

Łuszczyca - pielęgnacja skóry łuszczycowej

Uzupełnieniem leczenia łuszczycy powinna być odpowiednia pielęgnacja skóry. Polecane jest stosowanie emolientów, a więc preparatów działających natłuszczająco, które pozwalają na utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry.

Emolienty charakteryzują się działaniem ochronnym, gdyż pozwalają na regenerację płaszcza lipidowego skóry. Warto pamiętać o wybieraniu dermokosmetyków przeznaczonych dla skóry łuszczycowej. Popularne w drogeriach preparaty zawierają związki chemiczne, które mogą podrażniać skórę.

Podsumowując, leczenie łuszczycy jest coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze, jednak należy pamiętać o tym, jak ważny jest styl życia. Unikanie używek i stresu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna pozwala na osiąganie lepszych wyników terapii. Warto mieć świadomość, że dotyczy to każdego schorzenia, nie tylko chorób dermatologicznych.

Czytaj też:

Łuszczyca - przyczyny i objawy